Nowy Nissan Z będzie mniejszy i lżejszy

Nowy Nissan Z będzie mniejszy i lżejszy12.07.2012
Japoński producent planuje debiut koncepcyjnej wersji modelu Nissan Z za dwa lata. Nissan Z Concept 2015 pojawi się premierowo podczas wystawy Detroit Motor Show w 2104 roku. Nissan Z Concept 2015 będzie pierwszą okazją do rzutu oka na to, ...

...jak będzie wyglądać nowa generacja modelu 370Z, a raczej pojazd, który zastąpi model 370Z. Jak podaje serwis insideline.com, producent ustami szefa zespołu projektantów Nissana, Shiro Nakamury zapowiedział, że obecnie pracuje nad nowym modelem Z i że znajduje się on „we wczesnej fazie projektowej”, co oznacza pracę nad wersją koncepcyjną.

Po oficjalnym debiucie na North American International Auto Show (NAIAS) w Detroit za dwa lata zespół projektantów będzie pracować nad wersją produkcyjną, która ma pojawić się na rynku w 2015 roku i zastąpić dotychczasowy model 370Z. Nowa generacja ma być lżejsza, bardziej kompaktowa i w zamierzeniu Nissana ma cieszyć się większą popularnością niż aktualny 370Z.

Oprócz nowego nadwozia kolejny Nissan Z ma otrzymać również nowe jednostki napędowe. O ile Nissan 250Z był oferowany z 3,5-litrowym silnikiem V6, a 370Z został wyposażony w większy, 3,7-litrowy motor, o tyle nowa generacja ma zostać poddana tak zwanemu „downsizingowi”. Ma ją napędzać silnik czterocylindrowy, jednak zaopatrzony w turbosprężarkę. A to powinno oznaczać trzy rzeczy – więcej mocy, mniejsze spalanie i niższy poziom emisji dwutlenku węgla.

W związku z niedawnym podpisaniem przez japońskiego producenta umowy o partnerstwie z Daimlerem jest prawdopodobne, że nowa generacja Nissanów Z będzie dzielić platformę z jednym z modeli z oferty Mercedesa. To jednak czysta spekulacja, a czy okaże się prawdą, zobaczymy za dwa lata.

Źródło: insideline.com, Nissan, opracowanie: BM