Nowy Peugeot 308 z okazji 211-lecia marki

Nowy Peugeot 308 z okazji 211-lecia marki08.10.2021
29 września 2021 r., dokładnie 211 lat i trzy dni od założenia marki Peugeot, w zakładzie grupy Stellantis w Miluzie rozpoczęła się produkcja seryjna nowego Peugeot 308.

Marka Peugeot istnieje od 26 września 1810 roku i jest najstarszą, nadal działającą marką samochodową na świecie.

W 2021 roku Peugeot obchodzi również inną ważną rocznicę – rozpoczęcia światowej mobilności dla wszystkich. W drugiej połowie 1891 roku, czyli dokładnie 130 lat temu, wydano we Francji pierwszy samochód klientowi indywidualnemu i był to Peugeot. Stało się to początkiem długiej i bogatej historii.

Peugeot
Peugeot 308

Marka PEUGEOT, stworzona przez jednego człowieka przy wsparciu całej rodziny, od ponad dwóch wieków trwa i działa w świecie wstrząsanym licznymi rewolucjami. Nieustająco dostosowuje swoje produkty i usługi do potrzeb i wymagań klientów. W ciągu 211 lat istnienia marki nazwa i produkty Peugeot pojawiły się w milionach domów: to zarówno samochody, motocykle, skutery, rowery, jak i narzędzia, odbiorniki radiowe, maszyny do szycia, młynki do pieprzu i kawy itd. Niektóre z nich stały się kultowymi przedmiotami.

Marka działa dziś w ponad 160 krajach i każdego dnia potwierdza słowa Armanda Peugeota, który przepowiedział, że dzięki samochodom Peugeot stanie się jednym z największych producentów przemysłowych we Francji.

Peugeot

W ciągu tych 211 lat świat bardzo się zmienił, a w ostatniej dekadzietempo zmian zdecydowanie przyspieszyło. Cyfryzacja i globalizacja zrodziły nowy sposób myślenia, nowe oczekiwania i style konsumpcji oraz nowe sposoby transportu. Peugeot z szeroką gamą zelektryfikowanych samochodów (70% modeli marki ma jedną lub kilka wersji zelektryfikowanych) i nową generacją systemów infotainment z dostępem do internetu, wprowadzoną w nowym Peugeot 308, również i dziś jest w awangardzie zmian w zakresie mobilności.

Ta przygoda trwa już 130 lat: 2 października 1891 roku Peugeot dostarczył pierwszy samochód osobowy klientowi indywidualnemu, Panu Poupardinowi, mieszkańcowi Dornach, który zamówił go 27 sierpnia tego samego roku. Był to czteromiejscowy samochód z silnikiem Daimlera o mocy 2 koni.

Peugeot

Od tamtego dnia 1891 roku marka dostarczyła blisko 75 milionów samochodów klientom w 160 krajach.

Amatorzy starszych, ale również nowszych samochodów,mogą zobaczyć w Muzeum Aventure Peugeot w Sochaux model Peugeot Type 3, identyczny jak ten wydany p. Poupardinowi w 1891 roku.

Źródło: Peugeot