Peugeot 5008 i 308 - 5 gwiazdek w teście NCAP

Peugeot 5008 i 308 - 5 gwiazdek w teście NCAP30.11.2009
Euro NCAP przyznało 5 gwiazdek modelowi 5008, kompaktowemu vanowi Peugeot, który w najbliższym czasie zostanie wprowadzony do sprzedaży. Fakt ten jest dowodem zaangażowania marki w kwestie bezpieczeństwa.

Test odbywał się według nowego, zaostrzonego protokołu 2009, zwanego „global rating” Euro NCAP. Obejmuje on całkowitą liczbę punktów przyznanych w różnych kryteriach: ochrona dorosłych, ochrona dzieci oraz ochrona pieszych. Bierze również pod uwagę systemy poprawiające bezpieczeństwo, jak kontrolka niezapiętych pasów, ogranicznik prędkości czy ESP.

Peugeot 308, wprowadzony na rynek pod koniec 2007 roku, a także model 308 CC zostały poddane ponownemu testowi według nowych, zaostrzonych kryteriów. Oba modele otrzymały 5 gwiazdek, potwierdzając wysoki poziom zaawansowania marki w zakresie bezpieczeństwa. Na dzień dzisiejszy Peugeot może się pochwalić 4 modelami, które otrzymały 5 gwiazdek w nowym teście „global rating” Euro NCAP 2009. Poza 5008, 308 i 308 CC do grona tego należy wprowadzony na rynek wiosną tego roku crossover Peugeot 3008.

Bezpieczeństwo czynne, bierne i ochrona dodatkowa w centrum strategii Peugeot
Wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego (pozwalającego zapobiec wypadkowi) wynika przede wszystkim z dobrego trzymania się drogi przez wszystkie modele Peugeot. Zachowanie się na drodze jest efektem doświadczeń i wiedzy Marki, a także odzwierciedleniem jej wartości. Znaczącą rolę pełni również innowacyjne wyposażenie, zapewniające równocześnie komfort i poczucie bezpieczeństwa (wyświetlacz Head-up, radar kontroli odległości przed pojazdem, reflektory kierunkowe) oraz systemy elektroniczne typu ESP, który we Francji instalowany jest we wszystkich wersjach 3008, 5008 i 308.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo bierne (ograniczające konsekwencje wypadku), to nie bez znaczenia jest fakt, że modele 5008, 3008 i 308 zostały zbudowane na bazie tych samych technologii. Ich konstrukcja została zaprojektowana tak, aby rozpraszać energię uderzenia w sposób kontrolowany, a siła uderzenia była rozprowadzana w trzech kierunkach.

Poza bezpieczeństwem czynnym i biernym, które są „mierzone” w czasie testów Euro NCAP, większość samochodów gamy Peugeot oferuje od 2003 roku dodatkową ochronę, ograniczającą konsekwencje wypadku - Peugeot Urgence. Usługa ta, uruchamiana ręcznie lub automatycznie podczas wypadku, lokalizuje pojazd i zleca wysłanie odpowiedniej pomocy umożliwiającej natychmiastową interwencję. Na dzień dzisiejszy zastosowanie tego systemu umożliwiło pomoc blisko 3200 osobom. W modelach 308, 3008 i 5008 usługa ta jest za darmo podłączana do nowego systemu WIP Com 3D. Od 2010 roku będzie dostępna w całej gamie Peugeot, dzięki zastosowaniu „skrzynki komunikacji lokalnej”. System będzie sukcesywnie rozpowszechniany w innych regionach (w tej chwili jest dostępny w 8 krajach).

Źródło: Peugeot, fot. Euro NCAP