Subaru bije rekord Isle of Man TT Mountain Course

Subaru bije rekord Isle of Man TT Mountain Course24.06.2011
Amerykański oddział Subaru opublikował w serwisie YouTube zapis filmowy z rekordowego okrążenia historycznej trasy Tourist Trophy Mountain Course na Wyspie Man. Trwające 5 minut i 23 sekundy wideo ukazuje szczegóły ...

...tego dramatycznego wyścigu z czasem, podczas którego kierowca rajdowy Mark Higgins w Subaru WRX STI 2011 osiągnął średnią prędkość 185,65 km/h. Po zakończeniu jazdy Higgins opowiada o ekscytującym momencie na wzgórzu Brey kiedy na moment stracił kontrolę nad WRX STI przy prędkości ponad 240 km/h.

Higgins prowadził model Subaru WRX STI w specyfikacji amerykańskiej, a podczas próby na torze na Wyspie Man udało mu się osiągnąć prędkość maksymalną 260,7 km/h i czas jednego okrążenia 19 minut 37 sekund. Przypomnijmy, że odcinek ten liczy ponad 59 km i ma ponad 200 zakrętów, a poprzedni rekord ustanowiony przez Tony'ego Ponda obowiązywał przez 21 lat.

Subaru WRX STI w specyfikacji amerykańskiej jest wyposażone w silnik turbo typu boxer o mocy 305 KM. W testowanym pojeździe zamontowano jednak dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak system gaśniczy Lifeline, klatka bezpieczeństwa, klocki hamulcowe Mintex i głośniejszy układ wydechowy, by ostrzegać widzów o tym, że samochód zbliża się do nich. Poza tym w WRX STI wyłączono blokadę prędkości, podrasowano zawieszenie, by sprostało ono warunkom na torze i zamontowano w nim opony Pirelli P Zero Trofeo.


Źródło: Subaru of America, opracowanie: BM