MotoNews.pl

Subaru Crosstrek 2024 zadebiutowało na Chicago Auto Show

10 lutego 2023

Subaru-Crosstrek-MY2024

Subaru zaprezentowało wczoraj na Chicago Auto Show całkowicie nowy model Crosstrek na rok modelowy 2024. Nowy Crosstrek oferuje lepsze osiągi, ulepszone funkcje bezpieczeństwa i zaktualizowaną technologię multimedialną i będzie dostępny w poziomach wykończenia Base, Premium, Sport i Limited.

Całkowicie nowy kompaktowy SUV Subaru Crosstrek 2024

Trzecia generacja kompaktowego SUV-a łączy w sobie całkowicie nowe wzornictwo zewnętrzne i wewnętrzne z nowym, sztywniejszym podwoziem, aby zapewnić przyjemną i komfortową jazdę zarówno na drodze, jak i w terenie.

Crosstrek zadebiutował 12 lat temu i szybko stał się najszybciej sprzedającym się pojazdem w historii Subaru of America, z ponad milionem sprzedanych sztuk. W 2022 roku Crosstrek był liderem pod względem wielkości sprzedaży z wynikiem 155 142 sztuk rocznie, osiągając najlepszy rok w historii. Sukces Crosstreka to zasługa jego obszernej przestrzeni pasażerskiej i ładunkowej, obszernej listy standardowych i dostępnych funkcji, wszechstronności i możliwości: wszystko to w kompaktowym SUV-ie w konkurencyjnej cenie.

Przygoda i wszechstronność

Crosstrek 2024 został zaprojektowany wokół koncepcji użyteczności i sportowego charakteru, które nadają się do aktywnego stylu życia. Prześwit 8,7 cala we wszystkich modelach Crosstrek jest większy niż w wielu SUV-ach, a mimo to zachowuje komfortowo niską wysokość wejścia dla pasażerów z przodu i z tyłu.

Subaru Crosstrek MY2024 4

Standardem we wszystkich modelach jest zmodernizowany system symetrycznego napędu na wszystkie koła (Subaru Symmetrical AWD) z szybszym czasem reakcji, bardziej zwinnym prowadzeniem i lepszą kontrolą zarówno na drodze, jak i w terenie. Wybierana przez kierowcę funkcja X-MODE z systemem kontroli zjazdu ze wzniesienia maksymalizuje kontrolę nad kołami na śliskich powierzchniach i stromych wzniesieniach. W wersjach wyposażenia Sport i Limited dostępna jest dwufunkcyjna funkcja X-MODE, która zwiększa możliwości działania w szerszym zakresie warunków. Wszystkie modele są wyposażone w system Incline Start Assist, który na krótko przytrzymuje pojazd, gdy kierowca wycofuje się z zatrzymania na wzniesieniu.

Wszechstronny Crosstrek posiada składane w stosunku 60:40 oparcia tylnych siedzeń. Po złożeniu obu oparć przestrzeń ładunkowa może powiększyć się do 54,7 stóp sześciennych przestrzeni użytkowej. Otwór tylnej bramy o szerokości 41,0 cali i niewielkiej wysokości podnoszenia umożliwia łatwy załadunek i rozładunek. Standardowe punkty mocowania stałych poprzeczek (oraz standardowo podnoszone relingi dachowe w wersjach Premium i wyższych) zwiększają możliwości przewożenia ładunku podczas przygód właścicieli.

Osiągi i prowadzenie

Modele Base i Premium są wyposażone w 2,0-litrowy 4-cylindrowy silnik SUBARU BOXER® z bezpośrednim wtryskiem, który generuje moc 152 KM i 145 lb.-ft. momentu obrotowego. W wersji Sport i Limited silnik BOXER o pojemności 2,5 litra dostarcza 182 KM i 178 lb.-ft. momentu obrotowego. Standardem we wszystkich poziomach wykończenia jest przekładnia Lineartronic CVT (Continuously Variable Transmission), która zapewnia płynniejsze i cichsze działanie. W wersjach Premium, Sport i Limited dostępny jest tryb manualny z łopatkami przy kierownicy, które umożliwiają kierowcy sterowanie skrzynią biegów za pomocą ośmiu zaprogramowanych przełożeń.

Subaru Crosstrek MY2024 8

Układ napędowy SUV-a jest dodatkowo wzbogacony o standardowy system Active Torque Vectoring oraz system zarządzania wydajnością SI-Drive. W wersji Base i Premium standardem są 17-calowe felgi, a w wersji Sport i Limited – 18-calowe.

Crosstrek 2024 otrzymał również wersję dwuprzegubowej elektronicznej przekładni kierowniczej WRX, która zapewnia bardziej bezpośrednie i naturalne wyczucie kierownicy oraz lepszą reakcję.

Całkowicie nowy wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

Nowa stylistyka nadwozia wyraża ducha gotowości na przygodę dzięki bezramkowemu sześciokątnemu grillowi, kompaktowym reflektorom, bardziej wyrzeźbionemu nadwoziu i szerokim ramionom. Czarne okładziny nadkoli i listwy progowe stanowią ostry kontrast z kolorem nadwozia.

Kilka funkcjonalnych ulepszeń aerodynamicznych zwiększa osiągi i stabilność SUV-a. Wylot powietrza na krawędzi spływu z przedniego koła umożliwia swobodniejsze wydostanie się powietrza z nadkola, co przyczynia się do zmniejszenia unoszenia przednich opon i poprawy stabilności jazdy. Kolejny wylot powietrza, umieszczony po obu stronach tylnego zderzaka, zmniejsza kołysanie nadwozia spowodowane powietrzem uwięzionym za zderzakiem.

Kabina zyskała na tym, że skupiono się na pasażerach i ich interakcji z pojazdem. Konstrukcja przednich foteli, które zapewniają większe podparcie, zwiększa ogólny komfort i minimalizuje zmęczenie. Wysiłki zmierzające do ograniczenia hałasu w określonych zakresach częstotliwości zaowocowały cichszą i bardziej komfortową kabiną. Nowoczesny projekt wnętrza charakteryzuje się widocznym centralnym wyświetlaczem informacyjnym z elementami sterującymi, a także dużą ilością miejsca na głowę i nogi oraz schowków. Tylne szyby o ciemnym zabarwieniu należą do wyposażenia standardowego.

Subaru Crosstrek MY2024 9

Struktura i bezpieczeństwo

Globalna platforma Subaru dla modelu 2024 Crosstrek została wzbogacona o 10-procentową wyższą sztywność skrętną. Pełna konstrukcja ramy wewnętrznej z silniejszymi technikami spawania i dodatkowym klejem strukturalnym (z 26,2 stóp do 88,5 stóp) przyczynia się do lepszej sztywności nadwozia i mniejszej masy. Te aktualizacje zapewniają lepszą dynamikę, płynniejszą jazdę i cichszą kabinę.

Standardem we wszystkich modelach Crosstrek z roku 2024 jest najnowsza wersja wielokrotnie nagradzanej technologii wspomagania kierowcy EyeSight®. Udoskonalony system działa płynniej i szybciej oraz w większym zakresie warunków. Te ulepszenia to zasługa szerszego pola widzenia, zaktualizowanego oprogramowania sterującego oraz dodania elektrycznego wspomagania hamowania. EyeSight potrafi szybciej rozpoznać rowerzystów i pieszych na skrzyżowaniach, a w razie potrzeby ostrzega kierowcę i uruchamia hamowanie, aby uniknąć kolizji.

Dodatkowe dostępne funkcje bezpieczeństwa aktywnego obejmują automatyczne hamowanie do tyłu oraz wykrywanie martwego pola z asystentem zmiany pasa ruchu i ostrzeganiem o ruchu poprzecznym z tyłu.

Funkcja automatycznego kierowania awaryjnego jest teraz dostępna w modelach wyposażonych w system wykrywania martwego pola z asystentem utrzymania pasa ruchu i ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu. Funkcja ta współpracuje z EyeSight i Blind-Spot Detection, wspomagając sterowanie kierownicą w celu uniknięcia kolizji na pasie ruchu przy prędkościach mniejszych niż 50 mph.

Standardowy system przypominania o zajęciu tylnego siedzenia ma za zadanie zapobiegać uwięzieniu dzieci i/lub zwierząt domowych, ostrzegając kierowcę o konieczności sprawdzenia tylnego siedzenia przed opuszczeniem pojazdu.

Subaru Crosstrek MY2024 10

Kompaktowy SUV otrzymał nagrody za bezpieczeństwo od renomowanych organizacji, w tym Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) i National Highway Traffic Safety Administration. To już 11 rok z rzędu, kiedy Crosstrek zdobył tę nagrodę (2012-2022) i otrzymał najwyższą możliwą ocenę “Superior” za zapobieganie zderzeniom czołowym od IIHS. Subaru przewiduje, że całkowicie nowy Crosstrek z 2024 roku będzie nadal zapewniał wzorowe wyniki w zakresie bezpieczeństwa.

Komfort i wygoda

Wszystkie poziomy wyposażenia posiadają zdalny dostęp bezkluczykowy, system monitorowania ciśnienia w oponach z indywidualnym wyświetlaczem na kole, reflektory LED reagujące na ruch kierownicy z automatycznymi światłami drogowymi, oświetlenie powitalne oraz elektryczne zamki drzwi, okna i lusterka boczne.

System kontroli klimatu w samochodzie został zaktualizowany tak, aby skupiał się na zajętych fotelach (zamiast na całej kabinie), co zwiększa komfort i oszczędność paliwa. Dwustrefowe ogrzewanie/chłodzenie jest standardem we wszystkich modelach.

Dodatkowe dostępne elementy wyposażenia komfortowego to bezprzewodowa ładowarka do telefonu w konsoli środkowej oraz pakiet na każdą pogodę z podgrzewanymi siedzeniami, lusterkami i wycieraczkami.

Technologia w samochodzie Subaru

Standardem w Crosstreku jest centralny wyświetlacz informacyjny z podwójnymi 7,0-calowymi ekranami dotykowymi SUBARU STARLINK o wysokiej rozdzielczości. Górny ekran steruje integracją ze smartfonem za pomocą Apple CarPlay®, Android Auto™ i Bluetooth®, bezdotykowym łączem telefonicznym i streamingiem audio; AM/FM stereo; kamerą Rear Vision; SiriusXM® All-Access Radio i Travel Link®; oraz HD Radio®. Na dolnym ekranie znajdują się elementy sterujące klimatem i ustawieniami pojazdu.

Subaru Crosstrek MY2024 11

Po raz pierwszy w modelu Crosstrek dostępny jest 11,6-calowy system SUBARU STARLINK Multimedia Plus. 11,6-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości jest wyposażony w bezprzewodowe Apple CarPlay i bezprzewodowe Android Auto z możliwością wyświetlania na pełnym ekranie. System multimedialny działa również jako centralny wyświetlacz informacyjny z integracją licznika kombinowanego i ekranowymi elementami sterującymi funkcjami audio, klimatu i pojazdu. Dodatkowe funkcje obejmują łączność telefoniczną i strumieniową audio w trybie głośnomówiącym przez Bluetooth; system stereo AM/FM; kamerę cofania; SiriusXM All-Access Radio i SiriusXM Travel Link (4-miesięczny bezpłatny plan Platinum); HD Radio; oraz aktualizacje over-the-air.

Dostępny jest również 11,6-calowy system nawigacji multimedialnej STARLINK, który obejmuje nawigację aktywowaną głosem, zasilaną przez TomTom® i SiriusXM Travel Link (3-letnia bezpłatna subskrypcja). System nawigacji posiada integrację What3words (W3W), innowacyjnej technologii lokalizacji, która zapewnia prosty sposób przekazywania precyzyjnych informacji o lokalizacji za pomocą zaledwie trzech prostych słów.

Dostępne usługi SUBARU STARLINK Safety and Security Connected Services oferują pomoc w nagłych wypadkach SOS, Enhanced Roadside Assistance, automatyczne powiadamianie o kolizjach, powiadomienia o przeglądach, miesięczny raport o stanie pojazdu i alerty diagnostyczne, usługę odzyskiwania skradzionych pojazdów, powiadomienia o alarmach bezpieczeństwa pojazdu. Dostępne funkcje zwiększające wygodę to zdalne blokowanie/odblokowywanie zamków, zdalny klakson i światła oraz zdalna lokalizacja pojazdu. Nowe usługi dla modelu Crosstrek obejmują tryb Valet, dziennik podróży i dziennik jazdy oraz zdalną konfigurację pojazdu.

Po raz pierwszy produkcja Crosstreka będzie miała miejsce w USA. 2,5-litrowy Sport i Limited będą produkowane w Subaru of Indiana Automotive, Inc. w Lafayette, Indiana i zaczną pojawiać się u sprzedawców Subaru tego lata. Produkcja 2,0-litrowego modelu Base i Premium będzie kontynuowana w fabryce Subaru w Gunma w Japonii i będzie dostępna w punktach sprzedaży detalicznej Subaru wiosną tego roku.