Wybieramy stół warsztatowy. Wskazówki, które oszczędzą Twój czas i pieniądze.

Wybieramy stół warsztatowy. Wskazówki, które oszczędzą Twój czas i pieniądze.02.03.2020
Jesteś majsterkowiczem? A może właścicielem warsztatu? Jeśli zależy Ci na sprawnej robocie i chcesz mieć porządek w narzędziach, dobry stół warsztatowy to absolutna konieczność.

Pamiętaj, że będziesz na nim pracować latami, dlatego wybór musi być przemyślany. Podpowiadamy, jak wybrać stoły warsztatowe i na co należy zwrócić uwagę. Wyjaśniamy, jakie rozwiązania ułatwią pracę każdemu profesjonaliście i majsterkowiczowi.

Zastosowanie i przeznaczenie stołów warsztatowych

Stół warsztatowy jest najważniejszym elementem wyposażenia każdego warsztatu. Zapewnia on przestrzeń do wykonywania pracy, niezależnie czy jest to amatorska obróbka drewna, czy bardziej skomplikowane zadania w profesjonalnym warsztacie mechanicznym lub rzemieślniczym. Stoły warsztatowe znajdują również zastosowanie w zakładach, gdzie nie wszystko opiera się na pracy maszyn lub linii produkcyjnej. Gdzieś w ustronnym miejscu hali musi stanąć stół do wykonywania drobnych napraw. Nie zapominajmy też o zastosowaniach prywatnych. Taki stół może stanąć w garażu, altanie lub narzędziowni. Przy domu zawsze jest coś do zrobienia!

Stół do warsztatu pozwala utrzymać porządek w narzędziach i mieć je w zasięgu ręki. Dzięki szybkiemu dostępowi do narzędzi, jesteś w stanie zaoferować swoim klientom usługę na najwyższym poziomie. Z kolei jeśli majsterkujesz w domu, nie będziesz klął na czym świat stoi w poszukiwaniu kombinerek.

Każdy warsztat ma swoją specyfikę, dlatego tacy dostawcy specjalistycznych mebli, jak Umstahl, chcąc dostosować jak najlepiej stoły robocze do potrzeb klientów, dają możliwość ich dowolnego konfigurowania. Odbiorca może użyć konfiguratora i zamówić taki układ pojemników podblatowych i szafek wiszących, jaki będzie najbardziej funkcjonalny w jego codziennej pracy.

Stoły do warsztatu nie byłyby całkowicie funkcjonalne, gdyby nie akcesoria, które wpływają na organizację i komfort pracy. Konfigurując stół roboczy do warsztatu, należy pamiętać o pojemnikach do przechowywania drobnych części metalowych. Wygodne konfiguratory pozwalają wybrać odpowiednią liczbę takich pojemników. Na perforowanych, opcjonalnych ściankach tylnych można powiesić narzędzia i korytka na części. Pamiętaj w warsztacie, zawsze będzie przybywało tych rzeczy, aby je uporządkować potrzebujesz wygodnego stołu. Jaki powinien być?

Wielkość stołu ma znaczenie. Jak nie przesadzić z rozmiarem?

Stół warsztatowy, jak każdy mebel, musi być odpowiednio dobrany do pomieszczenia. Nie może być za mały, bo nie zmieścisz wszystkich sprzętów. Powierzchnię zabierają też stałe elementy wyposażenia, takie jak: gniazda, imadła, uchwyty, itd.

Stół nie może też być zbyt duży, bo spora powierzchnia będzie kusiła, żeby coś jeszcze na niej postawić. Skończy się to niezłym bałaganem. Dlatego najlepiej jest przed zakupem zmierzyć wielkość narzędzi, które chcesz mieć pod ręką i biorąc poprawkę na gabaryty sprzętu, wybrać właściwy stół. W ofercie Umstahl są dostępne niewielkie stoły stalowe o szerokości 60 cm, doskonale sprawdzające się jako ruchome stanowiska do drobnych prac, ich przeciwieństwem są potężne, wielofunkcyjne stoły o szerokości 2 m. To ogromne stanowiska robocze przeznaczone do wymagających prac warsztatowych. Nośność ich blatów jest imponująca i wynosi ponad pół tony.

Stoły warsztatowe to bardzo solidne i ciężkie konstrukcje. Z pełnym obciążeniem mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów. Dlatego tak ważne jest ich właściwe umiejscowienie i wypoziomowanie. Do regulacji służą wkręcane stopki, które pozwalają idealnie wypoziomować stół. Blaty stołów są przeważnie umieszczone na standardowej wysokości 85 cm, co jest przyjętą, ergonomiczną wysokością.

Przemyślane ustawienie mebla w pomieszczeniu jest bardzo ważne, bo jest to stanowisko, przy którym pracownik wykonuje wiele czynności przez kilka godzin. Dla bezpieczeństwa jego oraz pozostałych, należy zadbać o odpowiednią odległość stołu od innych maszyn, filarów, kanałów diagnostycznych, itd. Jeśli masz wątpliwości, konsultanci Umstahl doradzą, jak optymalnie i bezpiecznie zagospodarować przestrzeń.

Umstahl

Stoły warsztatowe mają służyć latami. Jaki materiał będzie lepszy, drewno czy stal?

Drewniany stół warsztatowy nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać o tym, że mogą na niego spaść ciężkie i ostre przedmioty, bywa, że rozleje się olej, farba lub chemikalia. Konstrukcja stalowa pod tym względem jest trwalsza i zdecydowanie bardziej wytrzymała. Nowoczesne techniki nakładania powłoki metodą proszkową sprawiają, że meble są dobrze zabezpieczone przed korozją i wpływem niekorzystnych czynników z otoczenia. Poza tym, możesz wybrać kolor wykończenia, jaki Ci odpowiada.

Umstahl

Producenci oferują również meble wykonane z różnych materiałów, które łączą w sobie najlepsze cechy obu materiałów. Umstahl proponuje stoły robocze, których podstawa jest wykonana ze spawanego stelaża z profilu zamkniętego, natomiast blat może być wykonany ze sklejki liściastej pokrytej gumą ryflowaną lub blachą nierdzewną INOX. Wybór pokrycia blatu zależy od charakteru czynności wykonywanych na stanowisku roboczym.

Jak zadbać o miejsce do przechowywania?

Wiele się mówi w ostatnich latach o ekologii, również w miejscu pracy. Śmieci i odpady warsztatowe nie lądują już “byle gdzie”, ale powinny znaleźć się w odpowiednich pojemnikach. Przestrzeń pod stołem może mieć różne zastosowania. Można tam umieścić szafki z szufladami dostępne w bogatych konfiguracjach, ale można też zdecydować się na kosze na odpady.

Niezwykle ważne jest przechowywanie narzędzi. Kiedy narzędzia będą się znajdowały w swoich stałych miejscach, łatwiej będzie po nie sięgnąć. Ich właściwe przechowywanie poskutkuje również dłuższym i bezawaryjnym użytkowaniem. Dodatkowe szuflady na narzędzia i szafki na narzędzia można zamocować pod blatem w dowolnej, wybranej konfiguracji. Wewnątrz szuflad możesz też umieścić bardzo praktyczne podziały segregujące.

Dla większego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, szuflady zamocowane są na teleskopowych prowadnicach kulkowych (z blokadą zabezpieczającą przed wypadnięciem), zapewniających płynne i lekkie wysuwanie. W szufladach zamontowany jest opatentowany mechanizm blokujący wysuwanie kilku szuflad jednocześnie, co zabezpiecza mebel przed upadkiem. Szuflady zamykane są centralnym zamkiem kluczowym.

Po pracy narzędzia nie mogą pozostać rozrzucone na stole. W sytuacji, kiedy przy jednym stole pracuje na zmianę kilku ludzi, ważne jest utrzymanie porządku. Aby mieć wszystko w zasięgu ręki i na wysokości wzroku, warto pomyśleć o doposażeniu stołu w praktyczne zaplecze, jakim jest ścianka perforowana na narzędzia. W setki nawierconych otworów można wpiąć zawieszki lub pojemniki na małe części i artykuły metalowe, wtedy wszystkie potrzebne drobiazgi będą łatwo dostępne.

Dlaczego warto zadbać o praktyczne dodatki?

Nie da się wydajnie pracować, kiedy nie mamy odpowiedniego oświetlenia. Dlatego producenci stołów warsztatowych zadbali o opcjonalne, górne oświetlenie. To długie świetlówki lub żarówki LED, które zapewniają odpowiednią ilość światła do pracy. Jeśli wyposażysz Twój stół w takie oświetlenie, nie straszna będzie Ci kontrola inspektora BHP.

Bywa, że stół warsztatowy musisz postawić w pomieszczeniu z ograniczoną przestrzenią, np. w garażu lub przydomowej narzędziowni. Praca będzie o wiele łatwiejsza, gdy po pracy będzie można przetoczyć stół warsztatowy w inne miejsce. Stoły warsztatowe są niezwykle ciężkie, a bez kółek trudno je przestawić. Dodając zwrotne kółka, jedna osoba może łatwo przesunąć stół, co znacznie ułatwia porządkowanie miejsca pracy. Takie kółka to wyposażenie dodatkowe, ale nie warto na nim oszczędzać, bo to proste rozwiązanie sprawi, że Twój stół warsztatowy będzie bardziej funkcjonalny.

Na stole warsztatowym przydadzą się też gniazda zasilające, a może nawet porty USB. Warto pomyśleć o tym wcześniej, bo może się okazać, że szybkie podłączenie do sieci pozwoli szybko wykonać zadanie. Lepiej mieć takie gniazda pod ręką, niż nerwowo szukać źródeł napięcia w całym pomieszczeniu.

Jak dobrać idealny stół do Twojego warsztatu?

Wspomnieliśmy już o wygodnych konfiguratorach stołów na stronie Umstahl.pl, dzięki którym możesz zdecydować o wszystkim, począwszy od koloru wykończenia, przez materiały, a skończywszy na akcesoriach. Po wybraniu odpowiedniej opcji, automatycznie zaktualizuje się również cena. Jeśli nadal masz wątpliwości, czy stół będzie właściwy, możesz porozmawiać z konsultantami, którzy doradzą najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu lub domowego warsztatu.

Umstahl

Meble Umstahl stale się rozwijają. Tworząc nowe, udoskonalone serie, korzystamy z doświadczeń i opinii naszych klientów, aby meble były funkcjonalne i służyły latami. Dużą wagę przykładamy też do wytrzymałości materiałów i trwałości konstrukcji, bo wiemy, że stoły warsztatowe będą wykorzystywane do najtrudniejszych zadań. Spokojni o naszą jakość, udzielamy 3-letniej gwarancji na wszystkie produkty.