Płaca minimalna 2020 w transporcie w UE

Płaca minimalna 2020 w transporcie w UE17.03.2020
Nowy rok przyniósł zmiany w wysokościach ustawowych płac minimalnych w prawie całej Europie. Jak bardzo wzrosły płace minimalne w Polsce oraz innych państwach Unii Europejskiej?

Jakie znaczenie ma to dla transportu międzynarodowego? Czy znajdzie odzwierciedlenie w pensjach kierowców międzynarodowych? Jak Polska prezentuje się w rankingu wysokości płacy minimalnej na tle innych krajów UE? Ten artykuł odpowie na powyższe pytania.

Podwyżki stawek w UE

W związku z praktycznie corocznym wzrostem płac „podstawowych” w różnych państwach Europy, właściciele firm spedycyjnych zobowiązani są do zgłaszania delegowanych pracowników swoich przedsiębiorstw, opierając się na obowiązujących w danym kraju stawkach wynagrodzenia minimalnego. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu pt.: „Płaca minimalna: nowy rok, nowe stawki”. Stawki kierowców ciągników siodłowych z naczepami (na rok 2020) w Niemczech to 9,35 euro/h (wzrost o 0,16 euro w stosunku do roku 2019). Od początku bieżącego roku nowa stawka obowiązuje także w Holandii. Aktualnie wynosi ona 9,54 euro na godzinę. W Austrii kierowcy zawodowi mogą zarobić aż 10,19 euro/h. Warto pamiętać, że nowe stawki od czerwca zeszłego roku obowiązują także we Francji i wynoszą 10,15 euro. Jeśli jesteś właścicielem firmy spedycyjnej i chcesz na bieżąco monitorować wysokość stawek w poszczególnych państwach Unii Europejskiej, skorzystaj z usług Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców. OCRK poinformuje Cię o każdej zmianie, udzielając wszystkich niezbędnych informacji oraz poinstruuje, jak poprawnie wykonać zgłoszenie delegowanego pracownika. Więcej informacji na temat usług OCKR znajdziesz na stronie internetowej OCRK.pl.

Czas pracy kierowcy

Płaca minimalna w Polsce na reszty państw członkowskich Unii Europejskiej

Polska, dzięki nie tak dawnej podwyżce płacy minimalnej (do 2600 zł brutto w roku 2020) znajduje się aktualnie na 13 miejscu w rankingu państw europejskich o najwyższej płacy minimalnej – tuż za Portugalią. Liderem tego zestawienia jest Luksemburg, w którym wartość ta wynosi aktualnie 2142 euro (ponad 9 tysięcy zł!). Najgorzej w rankingu wypada Bułgaria z płacą 312 euro (około 1330 zł). W Europie Zachodniej tradycyjnie sytuacja wygląda najlepiej. Oprócz wspomnianego już lidera rankingu, Luksemburgu, wysoką wartością płacy minimalnej mogą pochwalić się państwa takie jak Irlandia (drugie miejsce w zestawieniu, 1656 euro), Holandia (1635 euro), Belgia (1593 euro), Niemcy (1584 euro) oraz Francja (1539 euro). W Wielkiej Brytanii, która niedawno opuściła Europejską Wspólnotę, wartość ta wynosi 1598 euro.

Płaca minimalna w Polsce na tle państw Europy Środkowo-Wschodniej

Płaca minimalna w państwach Europy Środkowo-Wschodniej waha się w granicach 400-600 euro. Polska może pochwalić się najwyższą płacą minimalną w regionie, wynoszącą w przeliczeniu na europejską walutę 611 euro. Zaraz za naszym krajem plasuje się Litwa (607 euro). Trzecie miejsce w regionie należy do Estonii – 584 euro. Nasi bezpośredni sąsiedzi, czyli Czechy i Słowacja, mogą pochwalić się płacą minimalną na poziomie odpowiednio 575 euro i 580 euro. Warto dodać, że w stosunku do ubiegłorocznego rankingu nasz kraj zanotował awans o dwie pozycje. Świadczy to jednoznacznie o powolnym nadrabianiu zaległości przez Polskę i skutecznym ściganiu reszty państw europejskich.