Opony letnie a zimowe - czym się różnią?

Opony letnie a zimowe - czym się różnią? - Samochody14.02.2021
Czym różnią się opony letnie od zimowych? Jakie rozwiązania techniczne sprawiają, że modele te są tak od siebie różne? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Opony letnie i zimowe – kiedyś nie było podziału pomiędzy nimi

W nie tak dawnych czasach, kiedy rynek motoryzacyjny nie był jeszcze tak zglobalizowany jak dziś, produkowano opony całoroczne, które miały służyć do jazdy zarówno w zimie, jak i w lecie. Wraz z postępem technologicznym stało się jasne, że podział ogumienia na opony letnie (znajdziesz je na https://www.sklepopon.com/opony/letnie) i zimowe to nie tylko krok w kierunku użytkowników podróżujących w różnych warunkach, ale także szansa na zwiększenie wolumenu sprzedaży. Marketingowcy i szefowie firm oponiarskich dostrzegli, że mogą połączyć przyjemne z pożytecznym i rozpoczęli pracę nad strategiami, które miały sprawić, że tego typu ogumienie będzie stosowane w samochodach na całym świecie – w zależności od pory roku, wysokości geograficznej i warunków atmosferycznych.

Innowacja zatoczyła koło – dziś powoli wracamy do rozwiązań całorocznych, gdyż technologia zaczyna na to pozwalać. Wciąż to jednak modele letnie i zimowe cieszą się największym zainteresowaniem kierowców. Wybór pomiędzy oponami letnimi a zimowymi jest bardzo kluczowy. Sprawdźmy cechy ogumienia, które za tym przemawiają.

Nowoczesne i wytrzymałe opony zimowe, a letnie rozwiązania dla fanów szybkiej i ekologicznej jazdy

Opony zimowe

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie – czym się różnią opony zimowe od letnich? Odpowiedź na nie wymaga wglądu w samą konstrukcję ogumienia. Opony zimowe zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewniać znakomitą przyczepność na ośnieżonej trasie. Sprzyja temu głęboki bieżnik. W trakcie jazdy po ośnieżonych trasach, biały puch gromadzi się w sporych ilościach w wycięciach na bieżniku. Po pewnym czasie ubita, wilgotna masa stanowi dla gumowej mieszanki niebagatelny dodatek w utrzymaniu stabilności. Jest to ciekawy mechanizm, który uratował życie niejednej osobie. Co więcej, opony zimowe dysponują nieco bardziej miękką mieszanką gumową. Jest ona adekwatnym rozwiązaniem w przypadku niskich temperatur. Wówczas utwardza się do odpowiedniego poziomu i zapewnia znakomitą odporność.

Opony zimowe korzystają także z innych ciekawych technologii. Producenci prześcigają się w tym, by połączyć głęboki bieżnik z odpowiednią jego strukturą tak, by jazda w trudnych warunkach nie stanowiła dla kierowcy najmniejszego problemu. Można więc dostrzec bardzo silną koncentrację na aspektach takich jak bezpieczeństwo. W trakcie zimy możemy oddać część komfortu na rzecz tego, by nie wpaść w poślizg, móc szybko wyhamować na lodzie czy nie doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia opony w wyniku zbyt niskiej temperatury. Przy czym zwróćmy uwagę, że statystycznie mniej podróżujemy w zimie niż w lecie.

Opony letnie

Opony letnie to zupełnie inna bajka. Jest to ogumienie, które ma zapewniać znakomite parametry w przypadku konwencjonalnych dróg, ale także wszelkich szlaków – mokrych, suchych, przestronnych, wąskich – w trakcie ciepłych miesięcy. Ich konstrukcja koncentruje się na nieco niższym bieżniku, choć wciąż doskonale radzą sobie z wilgotną nawierzchnią i zjawiskiem tzw. aquaplaningu. Jest to w ich przypadku o tyle kluczowe, ponieważ to ogumienie, na którym jesteśmy w stanie osiągać naprawdę imponujące prędkości i zachowywać przy tym znakomitą sterowność i precyzję. Jazda na oponach letnich jest także bardzo stabilna i wygodna. Niski bieżnik przekłada się na to, że mamy do czynienia z wyższym komfortem akustycznym.

Sportowe opony letnie posiadają bardzo niskie profile, co dodatkowo przekłada się na znakomitą prędkość, lepsze przyspieszenie i możliwość radzenia sobie z wysokimi temperaturami, które powstają latem w trakcie jazdy po upalnych autostradach. Mieszanka wykorzystywana w oponach letnich jest ponadto nieco twardsza. Doskonale sprawdza się więc w wysokich temperaturach. Natomiast kiedy narazimy ją na chłód, częściej może dochodzić do uszkodzeń mechanicznych – zbyt twarda powłoka łatwiej im ulega.

Skoro przebrnęliśmy przez szczegółowe zagadnienia techniczne, warto teraz odpowiedzieć sobie na dwa pytania, które kierowcy bardzo często zadają w kontekście różnic, jakie prezentują opony zimowe i letnie.

Opony letnie – do jakiej temperatury? Kiedy je stosować?

Opony letnie to propozycja dla osób, które przemieszczają się w warunkach, gdy temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe sprawdzają się, gdy temperatura sięga poniżej tej wartości. Jak wcześniej było to wspominane, ma to związek z parametrami mieszanki wykorzystanej w produkcji ogumienia.

Opony zimowe – jak je rozpoznać?

Opony zimowe posiadają na swojej powierzchni oznaczenie 3PMSF – jest to symbol przedstawiający płatek śniegu i górę z trzema szczytami. Znajdziesz go na profilu opony. Warto także przyjrzeć się bieżnikowi – jeśli są na nim spore wcięcia i jest on gruby, a opona nie dysponuje oznaczeniami terenowymi – to z pewnością opona zimowa.