Jak wybrać radio samochodowe? Zwróć uwagę na te 6 elementów

Jak wybrać radio samochodowe? Zwróć uwagę na te 6 elementów17.08.2023
Czas spędzony w aucie w drodze do pracy, klienta lub z dziećmi do szkoły umila radio samochodowe. Jaki sprzęt wybrać do auta?

Czas spędzony w aucie w drodze do pracy, klienta lub z dziećmi do szkoły umila radio samochodowe. Bez niego jedynymi dźwiękami, które docierałyby do kabiny, byłyby te z zewnątrz. Zdecydowanie przyjemniej wsłuchać się w angażujące informacje, ulubioną muzykę lub interesujące podcasty. Jaki sprzęt wybrać do auta?

Dostępne na rynku radia samochodowe to wielofunkcyjne urządzenia. Poza odtwarzaniem sygnału radiowego możesz do nich podłączyć nośnik USB i dodatkowy sprzęt grający, np. subwoofer. Często przydaje się Bluetooth, dzięki któremu zyskujesz zestaw głośnomówiący. Jednak to nie jedyne funkcje, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli interesują Cię radia samochodowe w Białymstoku, to przygotowaliśmy dla Ciebie informację o sześciu kluczowych parametrach, które ułatwią Ci wybór sprzętu do auta.

1. Radio samochodowe z RDS

Radio Data System to funkcja dostępna w większości urządzeń radiowych w samochodach. Radia samochodowe z RDS wyświetlają komunikaty, a także pokazują informacje dotyczące aktualnie słuchanej stacji i utworu. Funkcja dostraja się automatycznie po każdej zmianie częstotliwości lub po podłączeniu innego nośnika.

2. Złącza i wejścia w radiach samochodowych

Na rynku dostępne są modele, które umożliwiają podłączenie dodatkowych urządzeń zewnętrznych lub głośników. Dzięki radiu możesz mieć w aucie centrum dowodzenia, na którym uruchomisz nawigację i audiobook, a dzięki zestawowi głośnomówiącemu komfortowo porozmawiasz.

W radiach samochodowych znajdują się następujące złącza i wejścia:

  • Bluetooth – umożliwia podłączenie telefonu, dzięki czemu możesz prowadzić rozmowy telefoniczne i korzystać z zasobów internetowych;
  • AUX – gniazdo wykorzystuje się, np. do podłączenia odtwarzacza MP3, smartfona lub iPoda;
  • USB – dzięki niemu podłączysz zewnętrzny nośnik z ulubioną muzyką lub audiobookami;
  • Wyjście do subwoofera – zapewnia możliwość zainstalowania kolumny niskotonowej.
  • Wyjście do przedwzmacniacza (pre-out) – dzięki niemu rozbudujesz zestaw audio o dodatkowy wzmacniacz.

Mówiąc o praktycznych dodatkach do auta, warto wspomnieć o wideorejestratorze. Jest to praktyczne urządzenie wykorzystywane przy różnych zdarzeniach drogowych. Sprawdź, do czego przydaje się wideorejestrator.

3. Rozmiar odtwarzacza samochodowego

Istnieją dwie wielkości radia: małe (1 DIN) i duże (2 DIN). W pierwszym przypadku prostokątne urządzenie ma wymiary 50x180x160 mm i pasuje do większości kieszeni w samochodach. Jeśli jednak dysponujesz większą przestrzenią, do montażu radia potrzebna będzie dodatkowa ramka.

W niektórych samochodach przestrzeń na radio jest dwukrotnie większa. Możesz w niej umieścić radia typu 2 DIN. Co je wyróżnia? Przede wszystkim ekran dotykowy, który ułatwia sterowanie radiem. Wyświetlacz umożliwia podłączenie nawigacji, np. z telefonu i zarządzanie innymi dostępnymi opcjami – głośnością, stacjami radiowymi czy muzyką na smartfonie.

4. Podświetlenie radia samochodowego

Dla wielu osób ważny jest nie tylko wygląd sprzętu, ale także jego podświetlenie. Jeśli chcesz, aby radio pasowało do wnętrza auta, upewnij się, jaki ma kolor. Radia samochodowe najczęściej występują w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim i białym.

5. Nagłośnienie w samochodzie

Lubisz czyste brzmienie i moc dźwięku? Dodatkowe głośniki samochodowe zapewnią Ci komfortowe możliwości odsłuchu Twoich ulubionych wykonawców. Jednocześnie to sposób, aby wszyscy pasażerowie dobrze słyszeli muzykę lub audiobooki.

Fani klubowych brzmień z pewnością docenią możliwość rozbudowania fabrycznego systemu nagłośnienia. Poza dodatkowym wzmacniaczem dużą zaletą radia jest opcja podłączenia głośnika basowego.

6. Obsługa plików a jakość dźwięku

Z pewnością dla wielu użytkowników samochodów liczba głośników jest ważna. Jednak równie istotna jest jakość odsłuchu, a ta zależna jest nie tylko od samego sprzętu, co rodzaju plików obsługiwanych przez radio w aucie.

Formaty plików obsługiwane przez radia samochodowe:

  • WMA – zajmują niewiele miejsca, ale kosztem jakości dźwięku. Dla części użytkowników różnice pomiędzy WMA a innymi typami plików mogą być nieznaczne. Jeśli jednak inwestujesz w dobry sprzęt grający, znacznie łatwiej wychwycisz wszystkie niedoskonałości.
  • MP3 – w tym przypadku jakość i rozmiar pliku są dobrze zbalansowane, a to sprawia, że format cieszy się dużą popularnością. Jeśli włączysz ulubiony utwór na sprzęcie z niższej lub średniej półki cenowej, prawdopodobnie nie usłyszysz różnicy między plikiem MP3 a nagraniem w wyższej jakości.
  • FLAC – utwory zapisane w tym formacie umożliwiają odtworzenie nagrania w najlepszej jakości.

Pasjonaci muzyki, dla których auto to coś więcej niż pojazd do szybkiego przemieszczania się na trasie, najpewniej postawią na radio samochodowe z górnej półki. Z dobrej klasy systemem grającym każda przejażdżka będzie niezwykłym doświadczeniem.

Radio samochodowe to niemal niezbędny element wyposażenia każdego auta. Wybierz model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom – dzięki temu nigdy nie będziesz się nudzić, stojąc w korku lub podczas dłuższych wyjazdów.