MotoNews.pl

Nowy Nissan Qashqai – nowa odsłona popularnego SUV-a

27 września 2021

Kategoria | Testy samochodów
Marka, model | ,
Nissan-Qashqai-2021

Zapewne większość z nas kojarzy Nissana Qashqai. Jest to jeden z popularniejszych SUV-ów, jaki można spotkać na naszych drogach. Nie jest to jakieś specjalnie zdziwienie, gdyż już od pierwszej generacji był to dobrze przemyślany samochód w rozsądnej cenie.

Jaki jest nowy Nissan Qashqai?

Charakteryzuje go m.in. pojemny bagażnik i wygodne, a zarazem proste wnętrze zaprojektowane w japońskim stylu czyli plastik i praktycznie brak ozdobnych wstawek. Różne wersje napędowe, w tym napędy na 4 koła uczyniły z tego SUV-a bardzo wszechstronny pojazd. Jednak lata lecą i przyszedł czas na odświeżenie modelu. Zatem zobaczmy nowego Qashqaia.

Bardziej futurystyczna linia nadwozia

Pierwszy rzut oka i od razu widać bardziej futurystyczną linię. Nowe światła przednie oraz tylne, ostrzejsze linie nadwozia i duża ilość przetłoczeń dają efekt futurystycznego wyglądu. Jednak po dłuższym obcowaniu z tą linią zaczynałem mieć wrażenie, że jest to bardziej swego rodzaju ewolucja poprzedniego modelu, aniżeli projekt stylistyczny wykonany od podstaw i inspirowany czymś zupełnie odmiennym. Jednak w mojej opinii jest to dobre rozwiązanie, gdzieś w głębi budzi to skojarzenie z poprzednikami.

Pozytywne zmiany we wnętrzu

Wnętrze zmieniło się zdecydowanie na plus. Miałem okazję zapoznać się z wcześniejszą generacją tego modelu. Środek wyglądał nudno. W nowej wersji jest lepiej. Pod względem kolorystycznym nie przeżyjemy specjalnego zaskoczenia, nadal jest dużo czerni, jednak tym razem deska jest obszyta eko skórą.

Na środku deski rozdzielczej jest duży dotykowy wyświetlacz, a poniżej pod nawiewem panel sterowania klimatyzacją. Wstawki przypominające szczotkowane czarne aluminium nadają wrażenie produktu idącego w stronę segmentu Premium.

Wygodne podgrzewane fotele dobrze trzymają na boki, a duża możliwość regulacji sprawia, iż łatwo znaleźć odpowiednią pozycję za kierownicą. W tylnym rzędzie znajdziemy również odpowiednio dużo miejsca nawet dla 3 osób.

Bagażnik jest pakowny i przestronny, czyli posiada wszystkie te cechy, za które doceniane były poprzednie generacje.

Zmniejszeniu uległa gama silników

Obecnie w ofercie znajdują się tylko silniki benzynowe mild hybrid o pojemności 1,3l. Moc jaką uzyskujemy w tym modelu to 140KM oraz 158KM w zależności od wersji. Mocniejsza konfiguracja może występować z automatyczną skrzynią biegów oraz z napędem na 4 koła.

Nac ped ham i prz start, aby ruszyć i… jedziemy

Testowany egzemplarz miał napęd tylko na przód, jednak miał automatyczną skrzynię biegów czyli dysponował mocą rzędu 158KM. Całościowo takie rozwiązanie spisuje się dobrze, skrzynia płynnie przerzuca biegi, a hałas jednostki napędowej jest bardzo mało słyszalny.

Podczas jazdy nawet z większymi prędkościami jest dość cicho, zdecydowanie ciszej niż w poprzedniej generacji. Spalanie przy normalniej jeździe oscyluje w okolicach 5l/100km.

Czy warto kupić nowego Nissana Qashqaia?

Jest to bardzo praktyczny samochód z ciekawą linia nadwozia. Wnętrze zyskało więcej stylu i wygody, a silnik stał się jeszcze oszczędniejszy. Różne możliwości napędowe, a w szczególności napęd na wszystkie koła sprawiają, że uniwersalność tego modelu jest bardzo duża. Więc na pytanie czy warto kupić ten model można śmiało powiedzieć tak. Znając wszystkie cechy tego samochodu użytkownicy nie zawiodą się nową odsłoną tego popularnego japońskiego SUV-a.

Plusy:

  • Materiały użyte do wykończenia wnętrza
  • Możliwość napędu na 4 koła

Minusy:

  • Kolorystyka wnętrza

Dziękujemy firmie Nissan Europe za udostępnienie samochodu do testu. Link do testowanej konfiguracji https://www.motonews.pl/auta-nowe/auto-14162-nissan-qashqai.html

Tekst i zdjęcia: Filip Wykowski - MotoNews.pl