MotoNews.pl

Event Crossoverów Nissana

19 marca 2012

Kategoria | Testy samochodów
35

W dniu 15 marca 2012 roku w Warszawie w Salonie Zaborowski odbył się „Event Crossoverów Nissana”. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia strategii rozwoju marki pod nazwą „Nissan Power 88”. Power oznacza siłę marki i siłę sprzedaży, za pośrednictwem których marka w ciągu najbliższych pięciu lat ma osiągnąć 8% udział globalny w rynku oraz uzyskać 8% zysk operacyjny. Po prezentacji korporacyjnej zaprezentowane zostały nowe wersje modeli Nissana: QASHQAI – wyposażony w silnik wysokoprężny 1.6dCi oraz innowacyjny systemem kamer „Around View Monitor”, a także specjalna wersja modelu Juke Shiro. Po prezentacji każdy z uczestników spotkania mógł praktycznie zapoznać się z nowościami japońskiej marki podczas zorganizowanych jazd testowych.

Nissan Qashqai wyposażony w silnik wysokoprężny 1.6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa odznacza się emisją CO2 na poziomie zaledwie 119 g/km przy zachowaniu bardzo dobrych osiągów porównywalnych z jednostką dwulitrową. Charakteryzuje się maksymalnym momentem obrotowym 320Nm uzyskiwanym przy prędkości obrotowej silnika 1750 obr./min. Prezentowany model dostępny jest z systemem Around View Monitor (AVM), który jest następcą kamer cofania. Na podstawie sygnałów zebranych z małych kamer umiejscowionych w atrapie chłodnicy, pokrywie bagażnika i lusterkach zewnętrznych system generuje widok wokół samochodu. pokazywany jest on na wyświetlaczu systemu nawigacji satelitarnej Nissan Connect. Widok 3600 ułatwia oraz zapewnia bezpieczeństwo kierowcy podczas wykonywania operacji parkowania i manewrowania z małą prędkością. Uczestnicy spotkania w praktyczny sposób mogli przekonać się o właściwościach systemu AVM. Organizatorzy przygotowali plac manewrowy oraz pojazd, w którym zostały zaklejone szyby. Kierowca podczas parkowania mógł jedynie opierać się na obrazie pochodzącym z kamer.

Kolejnym przedstawionym pojazdem był Nissan Juke w specjalnej wersji Shiro, przeznaczonej dla klientów poszukujących wyróżniającego się pojazdu. Shiro po japońsku oznacza biały. We wnętrzu specjalnej edycji crossovera dominują białe akcenty, co jest odzwierciedleniem jego nazwy. W zdominowanym przez kolor czarny i szary wnętrzu wspomniane akcenty dodają elegancji i pozwalają jeszcze bardziej zindywidualizować dany egzemplarz. Białe są między innymi konsola centralna, górna część podłokietników na drzwiach, a także szwy tapicerki skórzanej oraz pokrytej skórą kierownicy i dźwigni zmiany biegów. Model z zewnątrz wyróżnia się ciemnoszarymi 17-calowymi aluminiowymi tarczami kół, srebrnym matowym wykończeniem klamek i lusterek zewnętrznych. Juke Shiro występuje w takich samych kolorach jak pozostałe wersje oraz dodatkowo oferowany jest w specjalnym kolorze, głębokim fiolecie Nightshade, dostępnym tylko w tej wersji. Napędzany może być jednym z trzech silników: wysokoprężnym 1.5 dCi 110KM, benzynowym 1.6 117KM oraz benzynowym turbodoładowanym z bezpośrednim wtryskiem 1.6 DIG-T o mocy 190KM. W zależności od zastosowanej jednostki napędowej napęd przenoszony może być na koła przednie za pośrednictwem pięcio- lub sześciobiegowej przekładni manualnej. Wersja Shiro z silnikiem 1.6 DIG-T może zostać doposażona za kwotę 12 000 złotych w napęd na wszystkie koła All-Mode 4×4-i z indywidualnym rozdziałem momentu obrotowego i bezstopniową przekładnię CVT. W wyposażeniu standardowym wersji znajduje się Nissan Dynamic Control System oferujący optymalizacje dynamiki jazdy poprzez wybór jednego z trzech trybów: NORMAL, SPORT lub ECO.

Tekst: Robert Kulczyk, zdjęcia: Robert Kulczyk oraz Dariusz Wołoszka - Info Ekspert

Info-Ekspert