MotoNews.pl

Pierwsza jazda Fordem B-MAX

24 września 2012

Kategoria | Pierwsze jazdy
Marka, model | ,
1polska prezentacja forda b max

Wszyscy żyjemy jeszcze dochodzącymi do nas przez kilka lat informacjami o światowym kryzysie. Spowolnienie gospodarcze dotknęło poza bankowością i nieruchomościami również motoryzację. Za sterami Forda stanął wtedy Alan Mullaly który wyprowadził Ford Motor Company z zapaści i skierował na ścieżkę wzrostu. Pierwsze zmiany dotyczyły głównie zmian wewnątrz firmy. Natomiast kolejnym etapem miało być stworzenie nowych modeli, które miały spełniać wymagania klientów. Efektem trzymania się tej strategii rozwoju jest między innymi nowy Ford B-Max. Mieliśmy okazję sprawdzić jego możliwości podczas prezentacji, która odbyła się w Monachium. Warto skupić się nad kilkoma nowymi rozwiązaniami, które pojawiły się w tym modelu.

Ford Easy Access Door
Przy wsiadaniu do samochodu od razu odczuwamy wygodę wynikającą z zastosowania systemu Ford Easy Access Door. Już wyjaśniam na czym ona polega. Inżynierowie Forda zrezygnowali z środkowego słupka między drzwiami. Dzięki temu po otwarciu konwencjonalnych drzwi przednich oraz wysuwnych drzwi tylnych powstaje przestrzeń 150cm. Nie jest to może rzecz kluczowa w samochodzie, ale jest to ważny argument przy przewożeniu pewnych nietypowych gabarytowo przedmiotów. Dodatkowo po złożeniu oparcia przedniego siedzenia pasażera powstaje płaska przestrzeń o długości 235 cm. Natomiast tylna kanapa dzielona w proporcji 60/40 składa się jednym ruchem ręki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jak każdy również i ja zacząłem zastanawiać się czy ten samochód jest nadal bezpieczny. W końcu nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo własne i najbliższych. Moje wątpliwości zostały bardzo szybko rozwiązane ponieważ przednie i tylne drzwi zostały wzmocnione. Zastosowaniu ultra-wytrzymałej stali borowej pozwala pochłaniać energią uderzenie poprzez ramy drzwi. W momencie zderzenia system zapadek oraz blokad dodatkowo mocują drzwi do podłogi i sufitu. W konstrukcji samochodu w 58% procentach zostało wykorzystana bardzo-wytrzymała lub ultra-wytrzymała stal. W B-maxie wykorzystano nową stylistykę Kinetic Design w celu stworzenia kompaktowego, sportowego i stylowego samochodu. Jest to model w pełni nawiązujący do modelu S-Max.

Najniższe w klasie zużycie paliwa silników w Fordzie B-Max
Gamę silników benzynowych otwiera trzycylindrowa jednostka o pojemności 1,0 litra, Ford EcoBoost. Dostępny jest on z dwoma poziomami mocy – 100 KM i 120 KM. Standardowo wyposażony w system Auto-Start-Stop silnik EcoBoost o mocy 120 KM osiąga wiodący w klasie poziom emisji CO2 wynoszący zaledwie 114 g/km oraz zużycie paliwa na poziomie 4,9 l/100 km. Inne opcje wśród silników benzynowych obejmują jednostki o pojemności 1.4 litra Duratec i mocy 90 KM oraz 1.6 litra Duratec o mocy 105 KM współpracującą z wydajną, dwusprzęgłową sześciostopniową automatyczną skrzynią biegów PowerShift. Ford B-MAX dostępny jest także z dwoma silnikami wysokoprężnymi Duratorq TDCi, a każdy z nich oferuje najniższe w swojej klasie zużycie paliwa. Jednostka 1.6 o mocy 95 KM charakteryzuje się emisją CO2 na poziomie 104 g/km i zużyciem paliwa zaledwie 4,0 l/100 km. Wersja o pojemności 1.5 litra i mocy 75 KM, bliski krewny silnika 1.6 litra, debiutuje w europejskim modelu Forda. Emisja CO2 tej jednostki to 109 g/km, a zużycie paliwa – 4,1 l/100 km. Technologie ECOnetic standardowo oferowane we wszystkich wersjach Forda B-MAX obejmują elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, które zużywa mniej energii niż jego odpowiednik hydrauliczny, wskaźnik zmiany biegu, zapewniający najbardziej ekonomiczny styl jazdy i system informacji dla kierowcy Ford Eco Mode, Układ ten uczy kierowcę, jak osiągnąć mniejsze zużycie paliwa przez zmianę sposobu jazdy. W modelach wyposażonych w silniki o pojemności 1.0 litra EcoBoost i 1.5/1.6 litra Duratorq oferowany jest także układ ładowania akumulatora z wykorzystaniem odzyskiwanej energii hamowania.

Zaawansowana technologia
Ford B-MAX jest wśród najbardziej zaawansowanych technologicznie małych samochodów w Europie. Samochód wraz z pełną gamą rozwiązań będzie dostępny w sprzedaży już pod koniec 2012r. SYNC to zaawansowany system kontroli głosowej, integrujący urządzenia pokładowe z innymi nośnikami informacji. Umożliwia on użytkownikom podłączenie telefonu komórkowego i odtwarzacza muzyki przez łącze Bluetooth lub USB, korzystanie z telefonu bez odrywania rąk od kierownicy oraz sterowanie muzyką komendami głosowymi. Automatycznie przenosi on kontakty zapisane w urządzeniu podłączonym przez Bluetooth do samochodu, umożliwia wywoływanie kontaktów prostymi komendami głosowymi i głośno odczytuje wiadomości SMS z telefonów podłączonych przez Bluetooth MAP. System Emergency Assistance to najbardziej zaawansowany system tego rodzaju, który może łączyć się z odpowiednimi służbami w ponad 30 krajach. Klienci mogą z niego korzystać bezpłatnie przez cały okres eksploatacji pojazdu. Urządzenie lokalizujące GPS zamontowane w pojeździe zapewnia komunikację z operatorem służb ratunkowych w odpowiednim języku w całej Europie, zapewniając podróżnym Forda B-MAX spokój, a nawet rozwiązania, które mogą przyczynić się do uratowania życia. Ford B-MAX oferuje zaawansowane technologie, których oczekują klienci. Około 40 procent nabywców Forda B-MAX to kierowcy, którzy wcześniej użytkowali większe pojazdy. Komfortowe rozwiązania, których celem jest zadowolenie takich klientów, obejmują system nagłośnienia firmy Sony z ośmioma głośnikami, system otwierania drzwi bez kluczyka Ford KeyFree, system uruchamiania silnika Ford Power, kamerę cofania i skórzaną tapicerkę z przetłoczeniami. Szczególnie uwagę zwrócono, by Ford B-MAX zapewniał przyśpieszenie i dużą zwrotność, które są wyjątkowo cenne podczas jazdy w mieście. B-Max to także pierwszy pojazd w segmencie, który zapewnia kierowcom dodatkowe zabezpieczenie w postaci systemu Active City Stop, który pomaga kierującym uniknąć kolizji przy niskich prędkościach.

Cennik Ford B-Max


Silniki diesla

1.5 Duratorq TDCi 75KM Ambiente: 67.400,00 zł
1.6. Duratorq TDCi 95KM Trend: 74.100,00 zł

Silniki benzynowe
1.0 EcoBoost 100KM Ambiente: 60.000,00zł
1.0 EcoBoost 100KM Trend: 67.700,00zl
1.4 Duratec 90KM Ambiente: 58.900,00zł
1.6 Duratec Ti-VCT 105KM Trend: 74.100,00zł

autor: Łukasz Piwowar, źródło: auto-strefa.pl

Auto-Strefa