MotoNews.pl

Ypsilon: nowy klejnot Lancii

24 maja 2011

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Lancia Ypsilon 3

Ypsilon zadebiutował podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie, a w czerwcu wejdzie do sprzedaży na najważniejszych rynkach europejskich (w Wielkiej Brytanii i Irlandii pojawi się we wrześniu pod marką Chrysler). Liczący 3,84 m długości, 1,67 m szerokości i 1,52 m wysokości „mały okręt flagowy” Lancii po raz pierwszy będzie oferowany w wersji 5-drzwiowej, choć zachował typowy wygląd pojazdu 3-drzwiowego. Ypsilon jest kompaktowy i nadal należy do segmentu B, ale może przewieźć do pięciu osób.

Silnik nowej Lancii został wyposażony w technologię TwinAir i systemy Multijet II i Start&Stop. Poza tym nowy Ypsilon będzie dysponować nowym systemem informacyjno-rozrywkowo-nawigacyjnym Blue&Me-TomTom LIVE oraz systemem „Smart fuel”, a także światłami ksenowowymi z przodu i diodami LED z tyłu i drugą generacją półautomatycznego systemu parkowania Magic Parking.

Klienci będą mogli wybierać spośród trzech specyfikacji wykończeń wnętrza kabiny (Silver, Gold i Platinum), 16 kolorów nadwozia, 6 rodzajów tapicerki, 3 wzorów felg i 3 wersji silnikowych (1.2 Fire EVO II o mocy 69 KM, 0.9 TwinAir o mocy 85 KM współpracujący także z półautomatyczną przekładnią DFN i turbodiesel 1.3 MultiJet II o mocy 95 KM). Wszystkie jednostki napędowe standardowo dysponować będą funkcją Start&Stop. W późniejszym czasie 1.2 Fire EVO II będzie także dostępny w wersji „bi-fuel”.

Do standardowego wyposażenia zapewniającego bezpieczeństwo należeć będą elektroniczny program stabilizacji ESP z systemem kontroli trakcji ASR i systemem umożliwiającym zatrzymanie samochodu na wzniesieniu (Hill Holder), ABS z EBD i od 4 do 6 poduszek powietrznych.

Zdjęcia: Lancia, opracowanie: BM