MotoNews.pl

Jaguar XKR-S Convertible debiutuje na Los Angeles Auto Show

17 listopada 2011

Kategoria | Premiery  Rynek Premium  Targi
Marka, model | ,
Jaguar XKR-S-convertible 6

Kabriolet Jaguar XKR-S właśnie debiutuje podczas Los Angeles Auto Show. To najmocniejszy i najszybszy Jaguar GT z otwieranym dachem w historii marki. Napędza go turbodoładowana jednostka benzynowa V8 AJ-V8 GENIII o mocy 550 KM (405 kW) i maksymalnym momencie obrotowym 680 Nm współpracujący z 6-biegową przekładnią automatyczną z aktywnym dyferencjałem przekazującą napęd na tylną oś. Emisja CO2 utrzymuje się na poziomie 292 g/km, pojazd przyspiesza z miejsca do 100 km/h w 4,4 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 300 km/h. Osiągnięcie takich wyników ułatwiło także zamontowanie w Jaguarze XKR-S Convertible układu wydechowego Performance Active, który przy okazji wydaje z siebie bardzo charakterystyczny „gang”.

Rama konstrukcyjna z lekkiego aluminium odznacza się dużą sztywnością skrętną, dzięki czemu XKR-S należy do pojazdów o najsztywniejszej konstrukcji w swojej klasie. W nowym kabriolecie zmodyfikowano także przednią i tylną część zawieszenia. Zaktualizowano również system Adaptive Dynamics regulujący pracę zawieszenia i układu kontroli trakcji.

Zmian w stylistyce nadwozia dokonano stosując zasady obliczeniowej mechaniki płynów, testy w tunelu aerodynamicznym i na torze, dzięki czemu poprawiono docisk i zwiększono stabilność aerodynamiczną pojazdu. Nowy zderzak przedni ma szerszy i niżej umieszczony wlot powietrza oraz splitter z włókna węglowego. Nowe progi boczne optymalizują przepływ powietrza w płaszczyźnie horyzontalnej i uwydatniają zmniejszony o 10 mm prześwit między podwoziem a nawierzchnią drogi. Specjalne skrzydło tylne ze wstawką z włókna węglowego oraz fartuch tylny z karbonowym dyfuzorem wprowadzają równowagę aerodynamiczną między przednią a tylną częścią kabrioletu. Dach składa się lub rozkłada w 18 sekund.

We wnętrzu znajdziemy specjalne sportowe fotele wykończone karbonową skórą, które można ustawiać w 16 różnych pozycjach, wielofunkcyjną kierownicę obitą skórą i aluminiowe nakładki na pedały gazu, hamulca i sprzęgła oraz wykończenia z ciemnego aluminium.

Jaguar XKR-S Convertible porusza się na oponach Pirelli P-Zero o wymiarach 255/35 ZR20 z przodu i 295/30 ZR20 z tyłu zamontowanych na 20- calowych felgach.

Zdjęcia: Jaguar, opracowanie: BM