MotoNews.pl

Nowy Aston Martin V12 Zagato

10 lutego 2012

Aston Martin V12 Zagato 2

Aston Martin opublikował pierwsze zdjęcia nowego modelu V12 Zagato, który ma wejść do produkcji jeszcze w tym roku. V12 Zagato to topowy model serii Vantage. Kolejne odsłony wariantu Zagato pojawiają się na rynku już od 50 lat – pierwszą był model DB4GT Zagato.

Prace projektowe na V12 Zagato rozpoczęły się już na początku 2010 roku, za stylizację odpowiedzialny był szef projektantów Astona Martina, Marek Reichman i jego zespół. V12 Zagato miał nawiązywać do DB4GT Zagato, a jednocześnie wytyczać nowe kierunki stylistyczne. Wiosną 2011 roku powstały dwa pierwsze pojazdy koncepcyjne. W maju 2011 Aston Martin V12 Zagato zadebiutował oficjalnie podczas konkursu elegancji w Villa d’Este w klasie „konceptów i prototypów” i zajął w niej pierwsze miejsce. W czerwcu zeszłego roku V12 Zagato pojawiło się na Nürburgring, by wziąć udział w słynnym 24-godzinnym wyścigu wytrzymałościowym i ukończyło go. Ponieważ model spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony potencjalnych klientów, w lipcu 2011 roku zarząd Astona Martina podjął decyzję o wyprodukowaniu limitowanej serii 150 egzemplarzy V12 Zagato. Od tego czasu zespół projektantów dopracowywał szczegóły modelu.

Produkcja każdego V12 Zagato zajmuje około 2000 roboczogodzin. Jego nadwozie montuje się ręcznie z aluminium i włókna węglowego, a następnie lakieruje na jeden z czterech kolorów wybranych specjalne dla tego modelu: srebrny (Scintilla Silver), zielony (Alloro Green), niebieski (Alba Blue) lub czerwony (Diavolo Red). Proces lakierowania zabiera 100 godzin.

Takie zaangażowanie ze strony rzemieślników tworzących Astona Martina V12 Zagato ma swoją cenę – klienci będą musieli wydać na ten model przynajmniej 330 000 funtów szterlingów. Zanim jesienią trafi do salonów sprzedaży, produkcyjna wersja V12 Zagato pojawi się w marcu na genewskim Międzynarodowym Salonie Samochodowym.

Zdjęcia: Aston Martin, opracowanie: BM