MotoNews.pl

Citroen DS3 Cabrio – debiut w Paryżu

31 sierpnia 2012

Kategoria | Premiery  Targi
Marka, model | ,
Citroen DS3 Cabrio 21

Citroen DS3 pojawił się na światowej scenie motoryzacyjnej w 2009 roku podczas Międzynarodowej Wystawy Motoryzacyjnej we Frankfurcie. Od tego czasu sprzedano niemal 180 000 egzemplarzy modelu, a pojazd doczekał się również kilku edycji specjalnych, np. Citroen DS3 Graphic Art, Citroen DS3 Ultra Prestige, czy DS3 Sebastian Loeb Edition.

Od dwóch lat w prasie pojawiały się sugestie, że francuski producent przygotowuje także wariant DS3 ze składanym dachem. Teraz te spekulacje zostały oficjalnie potwierdzone – Citroen zapowiedział bowiem, że na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu zaprezentuje DS3 Cabrio i opublikował pierwsze wizualizacje nowego kabrioletu.

Citroen DS3 Cabrio został wyposażony w płóciennych dach dostępny w jednym z trzech wersji: czarnej, niebieskiej lub szarej z monogramem DS. Górna część nadwozia ma ten sam kolor, co tkanina dachowa. Dach został wyposażony w system składania i rozkładania i może być przesuwany, jeśli samochód nie przekracza prędkości 120 km/h. Proces całkowitego chowania dachu trwa 16 sekund, ale możemy przesunąć go także tylko częściowo, do połowy długości.

Wizualnie, poza składanym dachem model odróżnia się od wersji bazowej oryginalnym kształtem pokrywy bagażnika z chromowanym uchwytem oraz tylnymi światłami o innowacyjnym układzie z efektem 3D. Nawiązują one kształtem do tylnych świateł prototypów Revolte i Survolt. Reszta elementów stylistycznych, to rozwiązania znane z DS2: dwubarwne nadwozie, słupek środkowy przypominający kształtem płetwę rekina i pionowe światła dzienne z diodami LED.

Hot hatch ze składanym dachem ma długość 3,95 m, szerokość 1,71 m i wysokość 1,46 m i jest cięższy od bazowego hatchbacka o zaledwie 25 kg. Może przewieźć do pięciu osób, a w jego bagażnik ma pojemność 245 l.

We wnętrzu kabiny znalazły się: listwa dekoracyjna przy desce rozdzielczej, obudowy wywietrzników i gałka dźwigni zmiany biegów w tym samym kolorze, co nadwozie i dach oraz konsola sufitowa z przyciskiem do otwierania dachu i białym oświetleniem kabinowym z diodami LED. Wyświetlacze wskaźników i klimatyzacji mają kolor biały. Tapicerka może zostać wykonana ze skóry lub tkaniny i jest dostępna w odcieniu ciemnobrązowym lub niebieskim.

Citroen DS3 Cabrio będzie produkowany we Francji, a w salonach sprzedaży pojawi się na początku przyszłego roku.

Zdjęcia: Citroen, opracowanie: BM