MotoNews.pl

Koncepcyjne Audi SQ5 TDI – pierwszy model S z dieslem

14 września 2012

Marka, model | ,
Audi SQ5 TDI 5

313 koni mechanicznych (230 kW) czyni Audi SQ5 TDI topowym modelem w serii Q5. Będzie to także pierwszy w historii Audi model S wyposażony w silnik wysokoprężny. Oprócz dobrych osiągów jego znakiem firmowym będą luksusowe wykończenia. Produkcyjna, limitowana seria w liczbie 50 egzemplarzy zostanie stworzona przez quattro GmbH i wejdzie do sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku. Natomiast już za dwa tygodnie zobaczymy wersję koncepcyjną nowego modelu podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu. Sportowy, koncepcyjny SUV zaprezentuje nowe rozwiązania wzornicze we wnętrzu kabiny i specjalne wykończenia nadwozia.

„SQ5 TDI Audi exclusive concept”, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, będzie rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. Specjalnie dla tego modelu stworzono niebieski lakier „Aral Blue” dający „efekt kryształu”, jak to określa producent. Mówiąc prościej, nadwozie będzie się mogło pochwalić głębokim odcieniem błękitu. Jak we wszystkich modelach S Audi obudowy lusterek bocznych zostaną wykonane z aluminium. Do standardowego wyposażenia należą także reflektory Xenon plus ze światłami do jazdy dziennej wykorzystującymi diody LED. W tyle samochodu dominują cztery końcówki rur wydechowych.

Wnętrze kabiny SQ5 TDI Audi exclusive concept charakteryzują uderzające kontrasty. Obciągnięte skórą nappa: wielofunkcyjna, sportowa kierownica i otulina dźwigni zmiany biegów są czarne, ale zostały zeszyte śnieżnobiałymi nićmi. Taki sam schemat zastosowano na środkowym podłokietniku i pokrywie deski rozdzielczej. Czarne, sportowe fotele także obito skórą nappa z białymi i czarnymi przeszyciami. W środkowej części oparć skórzana tapicerka fakturą przypomina tkany materiał – to rozwiązanie po raz pierwszy zastosowano w modelu produkcyjnym Audi.

Podsufitka z Alcantary, osłony przeciwsłoneczne, wstawki i aplikacje mają kolor śnieżnobiały. Wstawki wykonano z naturalnego drewna jesionowego. Fornir przygotowano w taki sposób, by podkreślić urodę drewnianych słojów. Na drzwiach i progach drzwiowych znalazły się specjalne plakietki Audi.

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, produkcyjna wersja SQ5 TDI Audi exclusive concept powstanie w 50 egzemplarzach. W Niemczech będzie sprzedawany za cenę 92 000 euro, a w salonach sprzedaży pojawi się w pierwszym kwartale 2013 roku.

Zdjęcia: Audi, opracowanie: BM