MotoNews.pl

Bentley Continental GT3: powrót do sportowych zmagań

27 września 2012

Bentley Continental GT3 12a

W 2002 roku podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu Bentley przedstawił koncepcyjny model Continental GT i otworzył nowy rozdział w historii marki. Teraz, dziesięć lat później, brytyjski producent dokonał „powtórki z rozrywki” pokazując wyścigowy model Continental GT3, który wciąż znajduje się w fazie powstawania. Pracuje nad nim zespół sportowych inżynierów firmy w Crewe. Continental GT3 ma sygnalizować powrót Bentleya na tory wyścigowe, po raz pierwszy od historycznego, szóstego zwycięstwa w wyścigu Le Mans w 2003 roku.

Dr Wolfgang Schreiber, dyrektor generalny i prezes Bentleya tak komentuje projekt: „Klienci dali nam jasno do zrozumienia, że miejsce Bentley’a jest na torze wyścigowym, a Continental GT3 to realizacja marzenia, które towarzyszyło nam od momentu wprowadzenia na rynek Continentala GT. Nowy GT Speed to idealny samochód, na bazie którego mogliśmy stworzyć wersję wyścigową. Nasze dotychczasowe prace odkryły już jego wielki potencjał. Continental GT3 ma pokazać światu, że Continental GT w swojej najbardziej ekstremalnej formie to solidna podstawa do długoterminowych planów Bentley’a dotyczących sportów motorowych.”

Nowy Continental GT Speed to wyrafinowany, luksusowy grand tourer, który na życzenie kierowcy zmienia się w twardego sportowca. Model to najszybszy drogowy Bentley, jaki kiedykolwiek zbudowano – supersamochód do codziennego użytku, jak go opisuje producent – i to niezależnie od warunków pogodowych i drogowych. Coupe Bentleya może się pochwalić imponującymi osiągami, wyjątkową stabilnością przy dużych prędkościach i znaną wytrzymałością. W wariancie wyścigowym ma napęd na tylne koła zgodny z regulacjami FIA, sportowy osprzęt i obszerny pakiet komponentów poprawiających aerodynamikę nadwozia. Udoskonalają one muskularną, rzeźbiarską formę nadwozia Continentala GT Speed. Dodatkowo na karoserii umieszczono wzór brytyjskiej flagi.

Bentley zamierza wystawić Continentala GT3 do zmagań w przyszłorocznym sezonie. Pojazd pojawi się na kilku różnych imprezach, łącznie z wyścigami 24-godzinnymi. Osobą odpowiedzialną za ten projekt jest Brian Gush, dyrektor ds. podwozi, jednostek napędowych i sportów motorowych, który prowadził także program Bentley Speed w roku 2003. Testy Continentala GT3 rozpoczną się na początku 2013 roku. Producent wkrótce ma wyjawić więcej szczegółów na temat modelu.

Zdjęcia: Bentley, newspress, opracowanie: BM