MotoNews.pl

Ford EcoSport – debiut nowego SUVa w specyfikacji europejskiej

05 października 2012

Kategoria | Premiery  Targi
Marka, model | ,
Ford EcoSport 4

Z nowym SUVem amerykańskiego producenta mieliśmy okazję zetknąć się po raz pierwszy w kwietniu tego roku, kiedy to Ford EcoSport został pokazany na wystawie Auto China 2012. Teraz europejski oddział Forda prezentuje SUVa specyfikacji europejskiej na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu. Ford EcoSport ma łączyć dynamiczny charakter, przystępną cenę i umiarkowany apetyt na paliwo charakterystyczne dla małych samochodów z przestronnością prawdziwego SUVa.

Nowy EcoSport bazuje na globalnej platformie Forda dla modeli z segmentu B i wejdzie do sprzedaży na naszym kontynencie w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Będzie wyposażony w wyróżniony nagrodami, 1-litrowy silnik benzynowy EcoBoost. Jednostka, która zdobyła tytuł Międzynarodowego Silnika Roku 2012 pojawiła się najpierw w Focusie, a później w B-MAXie, C-MAXie, Grand C-MAXie i nowym Mondeo i wygląda na to, że to nie ostatni model, w którym zostanie zastosowany ten 3-cylindrowy, ekonomiczny silnik. Wróćmy jednak do SUVa EcoSport – w Europie będzie go można również nabyć z silnikiem wysokoprężnym.

Zwracający na siebie uwagę aerodynamiczną bryłą nadwozia EcoSport ma dużą atrapę chłodnicy, smukłe reflektory i dodatkową okładzinę na progach bocznych i zderzakach. Na jego liście wyposażeniowej znajduje się system łączności Ford SYNC korzystający z technologii aktywacji głosem, który umożliwia kierowcy odbieranie telefonów i wybór muzyki z urządzeń podłączonych za pomocą Bluetooth lub USB.

System Ford SYNC ma także funkcję „Emergency Assistance”, czyli pomocy w razie wypadku. Gdy dojdzie do kolizji wykonuje on połączenie do lokalnych operatorów usług ratowniczych i przekazuje informację o zdarzeniu w miejscowym języku. Poza tym EcoSport ma takie funkcje bezpieczeństwa, jak ABS, system ESP i asystent ruszania na wzniesieniu.

Nowy EcoSport to pierwszy globalny Ford stworzony od podstaw w oddziale z Ameryki Południowej. Właśnie wszedł do sprzedaży w Brazylii.

Zdjęcia: Ford, neewspress, opracowanie: BM