MotoNews.pl

Hyundai ix35 Fuell Cell – ekologiczna ofensywa Koreańczyków

05 października 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Hyundai ix35 4

Hyundai ogłosił oficjalnie, że rozpocznie seryjną produkcję modelu ix35 Fuel Cell napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Model będzie dostępny w leasingu dla osób prywatnych oraz organizacji biznesowych i publicznych pod koniec tego roku. W grudniu Hyundai rozpocznie produkcję ix35 Fuel Cell w koreańskiej fabryce. Do 2015 roku ma powstać 1000 egzemplarzy modelu. Koreański producent podpisał już kontrakty z miastami w Danii i Szwecji, które wezmą w leasing ix35 Fuel Cell i stworzą z nich flotę pojazdów municypalnych.

Hyundai ix35 Fuell Cell jest napędzany wodorem. Stos ogniw paliwowych zamienia gaz w energię elektryczną, która z kolei zasila baterię litowo-polimerową. Z niej czerpie moc silnik elektryczny napędzający koła ix35 Fuell Cell. Ekologiczny pojazd Hyundaia emituje do atmosfery jedynie parę wodną.

Osiągi Hyundaia ix35 Fuell Cell są analogiczne do wersji benzynowej pojazdu. Samochód przyspiesza z miejsca do 100 km/h w 12,5 sekundy i może rozwinąć prędkość maksymalną 160 km/h. Tankowanie wodoru trwa kilka minut, a później można przejechać ix35 Fuell Cell bez uzupełniania rezerw gazu nawet 588 km.

Wygląd zewnętrzny wersji na ogniwa paliwowe nie różni się od modelu bazowego. Jedyną różnicę stanowi brak charakterystycznego dźwięku wydobywającego się z rur wydechowych. Elektryczny ix35 porusza się bowiem niemal bezszelestnie.

Hyundai wybrał model ix35, by przerobić go na wersję elektryczną dlatego, że to bardzo popularny produkt Koreańskiego producenta. W Europie zajmuje drugie miejsce w sprzedaży Hyundaia (lepiej rozchodzi się tylko i30). Decyzję o produkcji wariantu z ogniwami paliwowymi ułatwiły także plany wielu rządów, zwłaszcza na naszym kontynencie, dotyczące stworzenia odpowiedniej infrastruktury umożliwiającej tankowanie wodoru. Niektóre państwa przeznaczyły już nawet na to dość konkretne fundusze.

Zdjęcia: Hyundai, newspress, opracowanie: BM