MotoNews.pl

Nowy Volkswagen Beetle Cabriolet – światowa premiera w Los Angeles

30 listopada 2012

Kategoria | Premiery  Targi
VW Beetle Cabrio 18

Podczas rozpoczętej wczoraj wystawy motoryzacyjnej w Los Angeles Volkswagen chwali się nową odsłoną modelu Beetle Cabriolet. Beetle ze składanym dachem ma powiększone wymiary, mocniejszy, a zarazem oszczędniejszy silnik i bardziej sportowy charakter. Profil nowego Beetle’a Cabrio wydłużył się o 152 mm w porównaniu z poprzednią generacją. Nowy wariant ma ogólną długość 4278 mm. Pojazd ma bardziej płasko poprowadzoną linię dachową (tym samym wysokość auta zmniejszyła się o 29 mm, do 1473 mm) i jest szerszy o 84 mm od poprzedniej wersji (w sumie szerokość nowego Beetle’a to 1808 mm bez lusterek bocznych)

Miękki dach obsługiwany jest przez mechanizm elektro-hydrauliczny pozwalający na otwarcie go i schowania za tylnymi siedzeniami w czasie 9,5 sekundy, pod warunkiem, że samochód porusza się z prędkością nie większą niż 50 km/h. Zamknięcie dachu trwa 11 sekund, a dodatkowe sekundy potrzebne są, by automatycznie zakotwiczyć dach w ramie przedniej szyby.

Dzięki zwiększeniu wymiarów zewnętrznych, pasażerowie zyskali dodatkową przestrzeń w kabinie (m.in. 12 mm więcej miejsca nad głowami), a pojemność bagażnika zwiększyła się o 24 l, do 225 l. Użytkownicy docenią zapewne również nową konstrukcję systemu zabezpieczającego przed skutkami dachowania, dzięki której nie ma już problemu ze złożeniem tylnej kanapy w Beetle’u.

W USA nowy Beetle Cabriolet będzie oferowany m.in. z niedostępnym na naszym rynku, 5-cylindrowym silnikiem MPI o mocy 170 KM/125 kW współpracującym z 6-biegową przekładnią automatyczną. Na naszym kontynencie klienci będą mogli wybierać wyłącznie spośród 4-cylindrowych jednostek napędowych turbo z wtryskiem bezpośrednim. Trzy z nich to benzynowe silniki TSI o mocy: 105 KM/77 kW, 160 KM/118 kW i 200 KM/147 kW, a dwa to diesle TDI o mocy 105 KM/77 kW lub 140 KM/103 kW. Opcjonalnie będzie je można połączyć z dwusprzęgłową przekładnią DSG o 6 lub 7 biegach.

Na obu kontynentach standardowa lista wyposażeniowa nowego modelu VW Beetle Cabriolet obejmować będzie m.in. elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP i asystenta ruszania pod górę, czołowe poduszki powietrzne, boczne poduszki powietrzne typu Thorax (o zwiększonej pojemności chroniące także głowę) oraz automatycznie wysuwane pałąki – zabezpieczenie przed skutkami dachowania.

Nowy Beetle Cabriolet pojawi się w USA już pod koniec listopada 2012 roku; w Europie wprowadzony zostanie na rynek w lutym 2013 roku.

Zdjęcia: Volkswagen, newspress, opracowanie: BM