MotoNews.pl

Nowy Volkswagen Beetle Cabriolet: światowa premiera podczas Los Angeles Auto Show

04 października 2012

Kategoria | Premiery  Targi
VW Beetle Convertible 7

Volkswagen szykuje skok na Amerykę – 28 listopada swoje podwoje odtworzy Los Angeles Auto Show, gdzie światową premierę mieć będzie trzecia generacja VW Beetle Cabriolet. Przypomnijmy, że po raz pierwszy nowy Beetle ze składanym dachem pojawił się w 2002 roku.

W nowej odsłonie Beetle’a Cabrio producent nie rezygnuje z ponadczasowej stylistyki, jednak nadaje jej nieco bardziej sportowy i dynamiczny charakter. Znajdziemy w nim nawiązania do „duchowego przodka”, czyli legendarnego Garbusa ze składanym dachem w postaci łagodniej pochylonej szyby przedniej, bardziej płasko poprowadzonej linii dachowej i klasycznych, okrągłych reflektorów. Jednocześnie w stylistyce nowego VW Beetle Cabriolet można się doszukać elementów charakterystycznych dla wyglądu nowych produktów producenta z Wolfsburga. Są to: wlot powietrza umieszczony pod zderzakiem, spłaszczona linia dolnej krawędzi maski oraz kształt tylnych świateł.

Miękki dach jest stosunkowo obszerny i długi. Zaopatrzono go w automatyczny mechanizm otwierania i zamykania – każda z tych czynności trwa około 10 sekund i można ją przeprowadzić, o ile samochód porusza się s prędkością nie większą niż 50 km/h. W wyposażeniu seryjnym modelu znajduje się osłona złożonego dachu.

Kierowca Beetle’a Cabriolet będzie mógł korzystać z kompaktowego zestawu wskaźników, pośród których umieszczono m.in. okrągły prędkościomierz. W kabinie znajduje się także dodatkowy schowek podręczny. Nowy Volkswagen Beetle Cabriolet może przewieźć cztery osoby, a jego bagażnik ma pojemność 225 l. Dzięki specjalnemu otworowi łączącemu go z kabiną, w nowym Beetle’u można także transportować nieco dłuższe przedmioty.

Bezpieczeństwo pasażerom podczas ewentualnego dachowania zapewnia aktywny system pałąków ochronnych złożony z dwóch wysuwanych elementów, które przed aktywacją są ukryte za oparciem tylnej kanapy. Uruchamia je centralny sterownik poduszek powietrznych (seryjnych czołowych i przednich chroniących głowę i okolice klatki piersiowej).

W ofercie silnikowej nowego Beetle’a Cabriolet znajdzie się siedem jednostek. Bazowy wariant to 1,2-litrowy silnik benzynowy TSI o mocy 105 KM/77 kW dostępny także w wersji BlueMotion. Poza tym klienci będą mogli wybrać 1,4-litrową jednostkę TSI o mocy 160 KM/118 kW lub 2-litrową o mocy 200 KM/147 kW. Wśród diesli przeznaczonych dla Volkswagena Beetle ze składanym dachem mamy 1,6-litrowy silnik TDI o mocy 105 KM/77 kW oraz 2-litrową jednostkę o mocy 140 KM/103 kW. Słabszy z silników wysokoprężnych będzie również dostępny w wersji z technologią BlueMotion.

W Europie (a konkretnie w Niemczech) nowa odsłona VW Beetle’a Cabriolet będzie dostępna już od listopada tego roku.

Zdjęcia: Volkswagen, opracowanie: BM