MotoNews.pl

Nowy Nissan Note

25 lutego 2013

Kategoria | Premiery  Targi
Marka, model | ,
Nissan Note 16

Nowy Nissan Note w specyfikacji europejskiej zadebiutuje na zbliżającym się wielkimi krokami Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie sygnalizując nadejście “nowej fali” modeli japońskiego producenta.

Reprezentujący Nissana w segmencie B Note został zaprojektowany w Europie i przystosowany do potrzeb tutejszych klientów. Wyposażono go w szereg innowacyjnych funkcji przydatnych w codziennym użytkowaniu. Note to pierwszy pojazd w segmencie B zaopatrzony w tzw. „Tarczę Ochronną” (Safety Shield), czyli pakiet technologii zwiększających bezpieczeństwo, dotąd dostępnych w droższych samochodach. W skład zestawu wchodzą m.in.: system ostrzegania o martwym punkcie bocznego lusterka, system ostrzegania kierowcy o niezamierzonym przekroczeniu linii oddzielającej pasy ruchu i system wykrywania poruszających się obiektów. Wszystkie te rozwiązania działają na bazie danych uzyskiwanych z szerokokątnej kamery cofania rejestrującej wyraźny obraz niezależnie od warunków pogodowych. Nowy Note jest też pierwszym modelem z segmentu B oferowanym z systemem czterech kamer Around View Monitor zapewniającym widok zaparkowanego samochodu z góry w zakresie 360 stopni. Podczas parkowania kierowca widzi ten obraz na ekranie systemu Nissan Connect najnowszej generacji.

Atutami nowego Nissana Note są też: innowacyjny design inspirowany stylem i kształtami koncepcyjnego pojazdu Invitation, który miał swoją premierę na zeszłorocznym Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie, wydajne silniki, lekka platforma V i aerodynamiczne nadwozie.

Note będzie oferowany w czterech opcjach silnikowo-przekładniowych, wszystkie będą wyposażone w system stop-start.

Obie benzynowe, trzycylindrowe jednostki napędowe mają pojemność 1198 centymetrów sześciennych. Bazowy silnik 1.2 l będzie odznaczać się mocą 80 KM i maksymalnym momentem obrotowym 110 Nm. Zużywa 4,7 l paliwa na 100 km i emituje 109 g CO2/km. Mocniejszy 1,2-litrowy DIG-S generuje 98 KM mocy i 142 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Potrzebuje przy tym 4,3 l benzyny na 100 km, a emisja dwutlenku węgla utrzymuje się w tym przypadku na poziomie 99 g/km z przekładnią manualną lub 119 g/km z przekładnią CVT. Oprócz tego dostępny będzie nowy, 4-cylindrowy, 1,5-litrowy turbodiesel o mocy 90 KM, emitujący zaledwie 95 g CO2/km i zużywający 3,6 l oleju napędowego na 100 km.

Produkcja nowego Nissana Note rozpocznie się latem, a w europejskich salonach sprzedaży pojawi się jesienią tego roku.

Zdjęcia: Nissan, opracowanie: BM