MotoNews.pl

Koncepcyjny model Friend-ME – futurystyczna wizja komunikacji według Nissana

13 września 2013

Nissan Friend Me 6

Nissan stara się stosować nowoczesne rozwiązania przyszłości na każdym poziomie swojej działalności. Odważna wizja marki dotycząca wyglądu sedanów i hatchbacków nowej generacji to emocjonująca zapowiedź tego, co czeka nas w motoryzacji w nadchodzących latach.

Wyjątkowe podejście Nissana do kwestii stylistyki zaowocowało stworzeniem przełomowych i oryginalnych modeli wprowadzonych na rynek w ciągu ostatniej dekady. Crossover – opracowany, rozwijany i udoskonalany przez Nissana – zmienił wygląd ulic w miastach na całym świecie.

Będąc modelem koncepcyjnym, nowy Friend-Me prezentuje innowacyjną, wzbudzającą silne emocje stylistykę, lecz jednocześnie pokazuje kierunek rozwoju pięciodrzwiowych sedanów i hatchbacków nowej generacji. Debiutujący w Europie podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie Friend-Me łączy sportową i dynamiczną linię nadwozia z wnętrzem stanowiącym odzwierciedlenie nowej wizji Nissana w zakresie technologii i rozrywki dostępnej na pokładzie samochodu. Pomimo futurystycznej formy Friend-Me został zaprojektowany i opracowany jako samochód dostępny dla każdego. Nawet najbardziej innowacyjne elementy prezentowane w modelu Friend-Me mają związek z rzeczywistością i stanowią kuszącą wizję tego, co nabywcy będą mieli do dyspozycji w przyszłości.

Friend-Me został pokazany po raz pierwszy podczas wystawy w Szanghaju w 2013 roku, gdzie wzbudził zachwyt zwiedzających.

„Nazwaliśmy nasze rozwiązanie „rafinowanym Da Qi” – powiedział Taiji Toyota, wiceprezes ds. wzornictwa w chińskim oddziale Nissana. „„Da Qi” to tworzenie swoistej aury, wyróżnianie się, a zarazem podążanie za głównym nurtem, dopasowywanie się. To sztuka osiągania harmonii, którą udało nam się opanować perfekcyjnie. Owocem naszych działań jest zupełnie nowy wymiar segmentu sedanów.”


Nadwozie – emocje i elegancja

Dynamiczna stylistyka przywodząca na myśl ducha przygody i luksus sprawia, że Friend-Me jest doskonałym wyrazem nowoczesnego stylu w motoryzacji.

Dążenie Nissana do zmiany utartych konwencji designerskich jest widoczne w każdym elemencie nadwozia koncepcyjnego Friend-Me. Tradycyjna forma pięciodrzwiowego hatchbacka zyskała odważny, dynamiczny wygląd, łączący imponujące zaokrąglenia z wyrazistymi detalami.

Z przodu pojazdu dominuje duża osłona wlotu powietrza w kształcie litery „V”, okalająca podświetlane logo Nissana i biegnąca aż do reflektorów po bokach pojazdu. Zgodnie z nową tendencją wzorniczą wyraziste kontury w kształcie litery „V” elegancko biegną ponad nadkolami i z boku nadwozia, tworząc zwarty, dynamiczny profil.

W koncepcyjnym modelu Friend-Me nie brakuje również cech rozpoznawczych Nissana, takich jak diodowe światła przednie o charakterystycznym kształcie bumerangu. W pojeździe zastosowano 20-calowe pięcioramienne felgi, które potęgują wrażenie dynamizmu, a błyszczące łopatki w czarnym kolorze łagodzą obieg powietrza wokół pojazdu.

Opadająca w kierunku tyłu pojazdu linia dachu i wąska linia szyb nierozerwalnie łączą ten model z innymi przedstawicielami rodziny Nissana. Słupek C przypominający kształtem płetwę rekina jest kolejnym uderzającym elementem wyrazistej stylistyki pojazdu. Odważne linie tworzą wyjątkowy kształt boków nadwozia, a łagodnie poszerzane tylne nadkola płynnie przechodzą w zderzak.

W tylnej części nadwozia również zastosowano wyraziste elementy, między innymi odważne lampy w obudowie w kształcie bumerangu. Dodatkowo, wzorem samochodów wyścigowych, podwozie Friend-Me zostało skonstruowane tak, aby wykorzystać efekt Venturiego, co powoduje lepszy docisk auta do nawierzchni.

Wnętrze – cztery miejsca, łączność dla wszystkich
Nieustające dążenie Nissana do tworzenia innowacyjnych, przystępnych technologii i interaktywnych rozwiązań dla pasażerów jest wyraźnie widoczne we wnętrzu Friend-Me.

Nissan wierzy, że każdy pasażer zasługuje na to, co najlepsze, dlatego też Friend-Me wyposażony jest w cztery oddzielne komfortowe fotele zapewniające maksymalną wygodę. Wyprofilowane siedzenia posiadają wiele możliwości regulacji i są otoczone wysoko poprowadzoną linią okien, która zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Fotele w koncepcyjnym modelu Friend-Me przywodzą na myśl obfitość i komfort, jakiego zwykle na próżno szukać w sedanach i hatchbackach dostępnych na rynku.

Dominującym elementem wnętrza jest wyjątkowa konsola środkowa rozciągająca się na całej długości przedziału pasażerskiego. Stworzona z myślą o zapewnieniu dostępu do systemu rozrywki i informacji dla każdego pasażera, stanowi ona cyfrowe serce pojazdu. Konsola obejmuje kilka ekranów zamkniętych za szklaną powierzchnią z możliwością oddzielnej konfiguracji każdego z nich przez poszczególnych pasażerów. Technologia ta obejmuje również zaawansowany system komputerowy, umożliwiający pasażerom pobieranie informacji, zdjęć i muzyki z innych urządzeń przenośnych. Zintegrowany monitor zapewnia łączność ze znajomymi i rodziną mającymi dostęp do internetu lub podróżującymi innymi samochodami.

Ponadto każdy z pasażerów ma dostęp do informacji na temat parametrów jazdy aktualizowanych w czasie rzeczywistym. Gdy tylko pasażerowie jadący z tyłu zechcą dowiedzieć się, na jakim etapie podróży się znajdują, wystarczy uruchomić ekran nawigacji na osobistym monitorze, aby wyświetlić wszystkie potrzebne informacje.

W przedniej części pojazdu kierowca ma dostęp do równie zaawansowanego wyświetlacza o szklanej powierzchni, który został stworzony przede wszystkim z myślą o łatwości użytkowania. Nissan uważa, że innowacyjne technologie są przydatne jedynie wtedy, gdy użytkownicy mogą z łatwością z nich korzystać, dlatego też wszystkie elementy centralnego wyświetlacza w modelu Friend-Me są niezwykle proste w obsłudze.

Jednostka napędowa – marzenie w zasięgu ręki
Nissan Friend-Me to marzenie możliwe do zrealizowania. Zbudowany na istniejącej platformie Nissana, model ten łączy w sobie nowoczesne technologie i innowacje nowej generacji, stanowiąc obiecującą wizję przyszłości.

Pod maską koncepcyjnego modelu Friend-Me znalazła się wydajna hybrydowa jednostka napędowa PureDrive, zapewniająca wyjątkową oszczędność paliwa oraz niski poziom emisji spalin. Stworzony z myślą o dynamicznych osiągach zarówno w mieście, jak i na trasie, ten opracowany przez Nissana silnik stanowi połączenie jednostki benzynowej z akumulatorem litowo-jonowym najnowszej generacji i zapewnia doskonałe właściwości jezdne.

Zdjęcia: Nissan, newspress.co.uk