MotoNews.pl

Aston Martin CC100 Speedster Concept – 290 km/h

20 maja 2013

Aston Martin CC100 29

W zeszły piątek zapowiadaliśmy, że Aston Martin szykuje premierę tajemniczego, nowego pojazdu koncepcyjnego z okazji stulecia istnienia marki. Dziś wiemy już, jak się nazywa i znamy jego specyfikację techniczną, a także możemy przedstawić galerię zdjęć nowego modelu.

Aston Martin CC100 Speedster Concept napędzany jest przez 6-litrowy silnik V12 najnowszej generacji o zapłonie iskrowym współpracujący z 6-biegową, ręczną skrzynią sekwencyjną. Przekładnią kieruje się za pomocą manetek umieszczonych przy kierownicy. Stylistycznie CC100 nawiązuje do słynnej wyścigówki DBR1 odnoszącej sukcesy w wyścigach pod koniec lat pięćdziesiątych XX w. Debiut nowego pojazdu koncepcyjnego nastąpił w niedzielę, na słynnej Północnej Pętli niemieckiego toru Nuernburgring. CC100 wykonał jedno okrążenie po Pętli przed rozpoczęciem 24-godzinnego wyścigu organizowanego na torze Nuernburgring przez ADAC. Towarzyszył mu oryginalny model DBR1 z 1959 roku, za którego kierownicą zasiadał legendarny kierowca, Sir Striling Moss.

Zaprojektowany i stworzony w globalnej siedzibie Astona Martina w ciągu niecałych sześciu miesięcy CC100 ma być uosobieniem tego, co najlepsze w brytyjskiej marce i symbolicznie przedstawiać stuletnią historię Astona Martina. Dwuosobowy speedster powstał pod okiem szefa projektów specjalnych i sportowych, Davida Kinga, a jego wizerunek stworzyli: szef projektantów marki Aston Martin: Marek Reichman i szef projektantów nadwozi: Miles Nurnberger.

CC100 Speedster Concept mierzy niemal 4,5 m długości i ponad 2 metry szerokości (licząc z lusterkami bocznymi). Jego nadwozie wykonano z włókna węglowego. Koncept rozpędza się z miejsca do 100 km/h w 4 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 290 km/h.

Zdjęcia: Aston Martin, opracowanie: BM