MotoNews.pl

Nissan ZEOD RD – najszybszy na świecie samochód wyścigowy z napędem elektrycznym

21 czerwca 2013

Kategoria | Auta koncepcyjne  Sport
Marka, model | ,
Nissan ZEOD RC 14

Nissan przedstawił dziś innowacyjny pojazd o nazwie ZEOD RC – to najszybszy na świecie samochód wyścigowy z napędem elektrycznym, który rozwija prędkość ponad 300 km/h. Producent zamierza go wystawić do zmagań w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Skrót ZEOD RC można rozwinąć w angielskie słowa „Zero Emmision On Demand Racing Car”, co w tłumaczeniu na polski oznacza mniej więcej: „Samochód Wyścigowy z Napędem Bezemisyjnym na Żądanie”. Nowatorska wyścigówka zadebiutuje podczas tegorocznego, 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Nissan będzie wtedy testować różne warianty nowej technologii napędu elektrycznego w ramach planu powrotu na stałe do zmagań w LM P1 i wywalczenia pierwszego miejsca w najbardziej prestiżowym wyścigu wytrzymałościowym świata.

Producent twierdzi, że ZEOD RC jest naturalnym rozwinięciem technologii stosowanych w modelu LEAF i prototypowym samochodzie wyścigowym LEAF RC. ZEOD RC oferuje kierowcy możliwość wyboru między napędem czysto elektrycznym a benzynowym i wskazuje kierunek, w jakim być może w przyszłości podążą także zwykłe modele uliczne. Ponieważ żaden inny producent obecnie nie korzysta z baterii elektrycznych w pojazdach startujących w wyścigach wytrzymałościowych, rozwiązanie Nissana można uznać za innowacyjne i powinno dostarczyć mnóstwo danych i informacji pomocnych w ocenie potencjału takich napędów.

Zdjęcia: Nissan, opracowanie: BM