MotoNews.pl

Nowy SRT Viper GT3-R przygotowuje się do zmagań w klasie GT

21 czerwca 2013

Kategoria | Sport
Marka, model | , , ,
SRT Viper GT3-R 4

Oto nowy SRT Viper GT3-R, jak twierdzi producent: nowe oblicze pojazdów zmagających się w mistrzostwach świata samochodów klasy GT. Wyposażony w silnik V10 model już niedługo ruszy na tory wyścigowe.

SRT Viper GT3-R to najnowsza odsłona odnoszącego sukcesy modelu Viper GTS-R zaprojektowanego przez zespół SRT (Street and Racing Technology) Motorsports należący do grupy Chryslera. GT3-R w zamierzony sposób przypomina w dużym stopniu uliczną wersję SRT Vipera. W jego powstaniu oprócz specjalistów z SRT Motorsport brali udział inżynierzy z firmy Riley Technologies specjalizującej się w projektowaniu i produkcji najlepszych samochodów wyścigowych i odpowiedzialnych za powołanie do życia wielu zwycięskich modeli, począwszy od prototypów samochodów biorących udział w wytrzymałościowym wyścigu Daytona, a skończywszy na pojazdach biorących udział w wyścigach klasy GT.

SRT Viper GT3-R to bezpośredni „potomek” wyczynowego modelu GTS-R startującego w klasie LM GTE Pro, w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i w amerykańskiej serii Le Mans. Technologie stworzone przez Chrysler Group dla fabrycznego modelu GTS-R, stosowane w silniku, zawieszeniu, konstrukcji podwozia, systemach elektronicznych i komponentach poprawiających aerodynamikę nadwozia znalazły także swoje miejsce w Viperze GT3-R.

Nadwozie zostało wyposażone w pakiet komponentów znacznie poprawiający profil aerodynamiczny. Samochód ma 6-biegowąm sekwencyjną skrzynię Xtrac z manetkami do zmiany biegów, 6-tłoczkowe zaciski hamulcowe z przodu i 4-tłoczkowe z tyłu, lekkie obręcze i wielotarczowe, wyścigowe sprzęgło zapewniające maksymalne osiągi silnika V10.

Zdjęcia: Chrysler, opracowanie: BM