MotoNews.pl

WTCC runda 1 – Citroen zwycięża mimo obowiązkowego balastu

07 kwietnia 2016

Kategoria | Sport
Marka, model |
Citroen-Total-WTCC-Rnd1 3

Pierwsza runda nowego sezonu WTCC FIA 2016 (Wyścigowych Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych) potwierdziła, że zespół Citroen Total wciąż wyznacza poziom w tych zawodach. Pomimo obowiązkowego dociążenia Citroenów C-Elysee WTCC balastem o masie 80 kg Jose Maria Lopez zwyciężył w kwalifikacjach oraz w wyścigu głównym i opuszcza tor Paul Ricard jako pierwszy lider sezonu WTCC 2016.

Chociaż na niebie Prowansji zgromadziły się szare chmury, wyścig otwierający rozegrano na suchym torze. W związku z zasadą odwróconej kolejności startowej Yvan Muller i Jose Maria Lopez zajęli miejsca startowe 8. i 10. Kierowcy zespołu Citroen Total obrali strategię oszczędzania swoich Citroenów C-Elysée WTCC na wyścig główny. Na pierwszym okrążeniu unikali ryzykownej przepychanki w ciasnej grupie zawodników walczących o prowadzenie, zachowując ósmą i jedenastą pozycję. Wkrótce później Muller, który popełnił falstart, musiał wykonać karny przejazd przez aleję serwisową, po czym wznowił wyścig na końcu peletonu.

Tymczasem Jose Maria Lopez wyprzedził Gabriele Tarquiniego, wysuwając się na miejsce dziewiąte. Chwilę później wykorzystał zamieszanie spowodowane obróceniem się samochodu Ekbloma. Na odcinku kilkuset metrów wyprzedził nie tylko szwedzkiego rywala, ale także Toma Coronela i Nicka Catsburga, dzięki czemu awansował o kolejne trzy pozycje.

Zajmując szóste miejsce, na ostatnich okrążeniach Argentyńczyk dogonił Hugo Valente, ale do mety nie zdołał znaleźć luki umożliwiającej atak bez ryzyka kolizji. Mehdi Bennani popisał się świetną jazdą za kierownicą Citroena C-Elysée WTCC w barwach zespołu Sebastien Loeb Racing i zajął drugie miejsce, zapewniając Citroenowi cenne punkty w klasyfikacji producentów.

Późnym popołudniem rozpoczął się wyścig główny – gwóźdź programu weekendu wyścigowego na torze Paul Ricard. Citroeny C-Elysée WTCC zespołu fabrycznego wystartowały doskonale: Jose Maria Lopez objął prowadzenie przed Yvanem Mullerem. Tym razem Argentyńczyk jechał na sto procent możliwości i wkrótce wypracował nieznaczną przewagę. Z kolei Muller przez siedem okrążeń bronił swojej pozycji przed atakami Tiago Monteiro. W końcu jednak rywal wypchnął go poza tor na zakręcie du Pont. Wykorzystał to Norbert Michelisz, który wyprzedził obu uczestników pojedynku, spychając Mullera na czwarte miejsce.

Na ostatnich okrążeniach Tiago Monteiro zbliżył się do Jose Marii Lopeza. Pomimo jazdy na kończących się oponach, co było jedną z wielu konsekwencji posiadania na pokładzie 80 kg balastu, dwukrotny mistrz świata i aktualny obrońca tytułu aż do linii mety skutecznie odpierał ataki konkurenta i w ten sposób zaliczył dwudziestą drugą wygraną w swojej karierze zawodnika serii WTCC FIA.

Po pierwszej rundzie sezonu Jose Maria Lopez obejmuje prowadzenie w klasyfikacji kierowców, z czterema punktami przewagi nad Monteiro. W klasyfikacji producentów Citroen osiąga dobry wynik jak na niepomyślne okoliczności podyktowane przepisami: zespół zajmuje drugie miejsce, ustępując liderowi tylko o jeden punkt.

Druga runda sezonu 2016 WTCC odbędzie się za dwa tygodnie (w dniach 15–17 kwietnia) na torze Slovakia Ring.

KLASYFIKACJE
WYŚCIG OTWIERAJĄCY

  1. Rob Huff (Honda Civic WTCC)
  2. Mehdi Bennani (Citroen C-Elysee WTCC)
  3. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)
  4. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)
  5. Hugo Valente (Lada Vesta WTCC)
  6. Jose Maria Lopez (Citroen C-Elysee WTCC)
  7. Gregoire Demoustier (Citroen C-Elysee WTCC)
  8. Tom Chilton (Citroen C-Elysee WTCC)
  9. Yvan Muller (Citroen C-Elysee WTCC)
   Najszybsze okrążenie: Rob Huff – 1 min 30:455>

WYŚCIG GŁÓWNY

 1. Jose Maria Lopez (Citroen C-Elysee WTCC)
 2. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)
 3. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)
 4. Yvan Muller (Citroen C-Elysee WTCC)
 5. Nick Catsburg (Lada Vesta WTCC)
 6. Mehdi Bennani (Citroen C-Elysee WTCC)
 7. Tom Chilton (Citroen C-Elysee WTCC)
 8. Gregoire Demoustier (Citroen C-Elysee WTCC)

WYŚCIGOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA SAMOCHODÓW TURYSTYCZNYCH – KLASYFIKACJA KIEROWCÓW:

 1. Jose Maria Lopez 38 pkt
 2. Tiago Monteiro 34 pkt
 3. Rob Huff 33 pkt
 4. Norbert Michelisz 30 pkt
 5. Mehdi Bennani 22 pkt
 6. Yvan Muller 15 pkt
 7. Tom Chilton 4 pkt
 8. Gregoire Demoustier 1 pkt

WYŚCIGOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA SAMOCHODÓW TURYSTYCZNYCH – KLASYFIKACJA PRODUCENTÓW:

 1. Honda 84 pkt
 2. Citroen 83 pkt
 3. Lada 46 pkt
 4. Polestar 14 pkt

Zdjęcia: Citroen