MotoNews.pl

Nowy Abarth 124 spider – niekonwencjonalne źródło przyjemności z jazdy

13 października 2016

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
161006 abarth backstage 06

W salonach europejskich dealerów właśnie pojawia się nowy Abarth 124 spider, który marka prezentowała we wrześniu na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu. Nowy Abarth 124 spider oferuje wspaniałe doświadczenia zmysłowe i przyjemność z jazdy, jaką może dać jedynie prowadzenie samochodu typu spider. Samochód ten, stworzony dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu Zespołu Wyścigowego Abarth, stanowi najlepszy wyraz wartości wyróżniających markę Abarth.

Abarth 124 spider ze specjalnymi rozwiązaniami technicznymi

Mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu

W celu zagwarantowania niezwykłych osiągów dynamicznych, Abarth 124 spider jest standardowo wyposażony w mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Wpływa on na jego przyczepność w najbardziej krytycznych sytuacjach. Sprawia też, że zachowanie samochodu cechuje nieporównywalna dynamika. Większa część jego masy jest rozłożona pomiędzy osiami. Silnik jest usytuowany za przednią osią, co gwarantuje rekordową zwinność oraz wspaniałe wrażenia z jazdy. Wyrafinowane układy mechaniczne i wykorzystanie specjalnych materiałów pozwoliło na osiągniecie masy zaledwie 1060 kg. Tym samym stosunek masy do mocy wynosi 6,2 kg/KM, co jest najlepszym wynikiem w tej kategorii samochodów. Ponadto optymalny rozkład masy zapewnia doskonałe prowadzenie i zwinność.

Zawieszenie

Abarth 124 spider ma z przodu wysokie zawieszenie 2-wahaczowe oraz 5-punktowe z tyłu. Skalibrowano je tak, aby zwiększyć stabilność podczas hamowania czy skrętu. Układ kierowniczy zapewnia wspaniałe doświadczenia z jazdy, również dzięki odpowiedniej sportowej kalibracji systemu wspomagania kierownicy.

Napęd

Pod maską znajduje się mocny i niezawodny czterocylindrowy silnik 1.4 MultiAir. Dostarcza 170 KM mocy (czyli 124 KM na litr) oraz 250 Nm momentu obrotowego. Samochód wyposażony w 6-stopniową, manualną skrzynię biegów osiąga maksymalną prędkość 232 km/h. Przyspiesza od 0 do 100 km w 6,8 sekundy. Standardowo zamontowany układ wydechowy Record Monza zapewnia rasowy dźwięk wydechu. Abarth124 spider jest dostępny z 6-stopniową, manualną skrzynią biegów lub ze sportową, automatyczną sekwencyjną skrzynią biegów Esseesse.

Systemy aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa

Nowy Abarth 124 spider jest wyposażony w szereg najnowszych urządzeń aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa. Standardowe wyposażenie, poza ABS, obejmuje system EBD odpowiedzialny za rozdział siły hamowania pomiędzy przednie i tylne koła. Optymalizują one drogę hamowania oraz pozwalają zachować kontrolę nad samochodem w każdych warunkach. Ponadto Abarth 124 spider w standardzie ma także system stabilizacji toru jazdy ESC. Zwiększa on kontrolę nad pojazdem w każdych warunkach drogowych. Jest przydatny w takich krytycznych sytuacjach, jak pokonywanie ostrych zakrętów oraz jazda po nawierzchniach pokrytych lodem, śniegiem i żwirem. Wszystkie te urządzenia mogą zostać całkowicie wyłączone podczas jazdy na torze. Tym samym, można czerpać przyjemność z całkowitego wykorzystania dynamiki mocy samochodu sportowego z napędem na tylne koła.

Pakiet Visibility Plus

Na zamówienie dostępny jest pakiet Visibility Plus. Zawiera adaptacyjne przednie reflektory LED-owe z automatycznym ustawieniem. Gwarantują one przyjemność z jazdy także w warunkach złej widoczności. Pakiet obejmuje też czujnik deszczu, czujnik zmierzchu i czujniki parkowania.