MotoNews.pl

Udoskonalona Skoda Octavia miała premierę w Wiedniu

13 stycznia 2017

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Skoda-Octavia-2017 3

Wszystkie światła na nową odsłonę hitu Skody. Premiera gruntownie zmodernizowanej trzeciej generacji modelu Octavia miała miejsce 10 stycznia w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Podczas trwającej dwadzieścia minut prezentacji pokazano udoskonalone wydania modeli Skoda Octavia Combi i Skoda Octavia RS przed ich premierą na Targach Samochodowych w Wiedniu. Nowy język stylistyczny przynosi kompaktowemu modelowi Skody jeszcze bardziej dynamiczny i emocjonalny wymiar.

Skoda Octavia – nowy wygląd zewnętrzny

Przykuwający uwagę przód samochodu posiada teraz szerszy grill. Jego horyzontalne ułożenie wzmacniają krystaliczne w formie, dodatkowe reflektory po bokach. Przemodelowany zderzak wersji RS mieści jeszcze szersze wloty powietrza pokryte kratownicą o strukturze plastra miodu.

Przednie reflektory opcjonalnie mieszczą światła adaptacyjne wykonane w pełni w technologii LED. Tylne lampy w kształcie litery C, także wykonane w pełni z diod LED, świecą teraz równomiernie na całej swojej powierzchni. Nowa Skoda Octavia parę milimetrów na długości, a rozstaw tylnych kół zwiększył się o 30 mm.

Nowa Skoda Octavia – wnętrze

Przez design wnętrza przemawia teraz jeszcze lepsza jakość, której towarzyszy odpowiedni poziom wyposażenia. Odświeżono wygląd deski rozdzielczej oraz panelu klimatyzacji. Nowe nastrojowe oświetlenie AMBIENTE zamontowane w panelach drzwi wprowadza do kabiny niepowtarzalną atmosferę z pomocą palety dziesięciu barw do wyboru. Do przemyślanych rozwiązań „Simply Clever” dołączyły kolejne innowacje: dwa gniazda USB dla osób siedzących z tyłu, składane stoliki w oparciach przednich siedzeń, wyjmowana latarka LED mocowana w bagażniku wersji kombi, podgrzewana kierownica i spersonalizowane kluczyki. Obsługa nowej generacji pokładowych systemów informacyjno-rozrywkowych zorganizowana jest w nowych menu o krystalicznym designie. Obsługuje się je poprzez dotykowy ekran pojemnościowy, reagujący na najdrobniejszy kontakt z jego powierzchnią.

Nawigacja

Topowy system nawigacyjny Columbus wyposażony jest w ekran o przekątnej 9,2 cala oraz moduł LTE dla superszybkiego przesyłu danych, Wykorzystuje się go także jako hotspot wi-fi dla pasażerów. Wybrane smartfony mogą być ładowane indukcyjnie poprzez Phonebox.

Skoda Connect to zupełnie nowe rozwiązanie oferujące mobilne usługi online zapewniające jeszcze bardziej zaawansowany poziom informacji i rozrywki oraz wsparcie dla kierującego pojazdem. Dodatkowe usługi online dostępne są w aplikacji Skoda Connect przeznaczonej na smartfony.

Systemy wspomagające

Obecne w nowej odsłonie modelu Octavia systemy wspomagające prowadzenie wykraczają poza standardy klasy samochodów kompaktowych. Wśród debiutujących tu innowacji pojawia się asystent jazdy z przyczepą, funkcja predykcyjnej ochrony pieszych, czujniki ruchu w martwym polu i ruchu za samochodem oraz aktywna funkcja ochrony kierowcy i pasażera z przodu CREW PROTECT ASSIST. Działa razem z kontrolą odstępu Front Assist oraz systemem awaryjnego hamowania w ruchu miejskim.

Jednostki napędowe

Dla modeli Skoda Octavia oraz Octavia Combi przygotowano szeroką paletę czterech jednostek benzynowych TSI, czterech wysokoprężnych TDI oraz wersji G-TEC fabrycznie przystosowanej do napędu na gaz CNG. Rozpiętość ich mocy to zakres od 85 do 184 KM. Wszystkie wersje napędowe (poza podstawowymi jednostkami TSI i TDI) dostępne są z nową, siedmiobiegową automatyczną skrzynią dwusprzęgłową DSG. Jako opcja występuje także zawieszenie adaptacyjne DCC o zmiennej charakterystyce pracy – od komfortowej po sportową. Wszystkie jednostki napędowe spełniają normę emisji spalin Euro 6.

Skoda Octavia RS

Na samym szczycie gamy Octavii stoi model RS dostępny w dwóch wariantach nadwozia. Moc maksymalna występującej w niej jednostki 2.0 TSI została wzmocniona o 10 KM do 230 KM. Dzięki temu model przyspiesza do 100 km/h w 6,7 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 250 km/h. Zyskuje tym samym oficjalne miano najmocniejszej i najszybszej seryjnej Octavii w historii Skody.

Wariant wysokoprężny napędzany silnikiem TDI przoduje w zakresie wydajności: średnio zużywa zaledwie 4,5 l oleju napędowego na 100 km. Sportowe zawieszenie obniża prześwit o 15 mm, a rozstaw kół z tyłu poszerzono o 30 mm wobec poprzednika. Model oferowany jest ze specjalną serią obręczy ze stopów lekkich w rozmiarach od 17 do 19 cali. System stabilizacji toru jazdy ESC wraz z elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego XDS+ oraz dostępny jako opcja tryb wyboru trybu jazdy Performance Mode Select wraz z funkcją generatora dźwięku Performance Sound Generator jeszcze bardziej wzmacniają wyjątkowo dynamiczny charakter modelu.

Skoda Octavia to najlepiej sprzedający się model w historii marki. Od momentu debiutu w 1996 roku po dziś dzień czeska marka dostarczyła klientom ponad pięć milionów egzemplarzy tego modelu. W minionym roku na całym świecie sprzedano 436 300 sztuk Octavii trzeciej generacji. Odpowiada to ponad 38% całkowitej produkcji marki. W Europie model ten wybrało w 2016 roku 255 100 klientów. Stanowi to wzrost o 4,2% wobec wyniku z roku 2015. W Polsce Octavia niezmiennie pozostaje na pozycji lidera polskiego rynku motoryzacyjnego. W 2016 roku została dostarczona do 16 966 klientów, co stanowi wzrost o aż 19,5% wobec wyniku z roku 2015.

Zdjęcia: Skoda Octavia