MotoNews.pl

Hyundai i30 Wagon: elegancki i uniwersalny

24 lutego 2017

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Hyundai-i30-Wagon 5

Podczas marcowych targów motoryzacyjnych w Genewie zaprezentowany zostanie Hyundai i30 Wagon. To drugi model z rodziny i30, po debiutującej właśnie w salonach wersji 5-drzwiowej. Nowy Hyundai i30 Wagon utrzymuje ponadczasowy design widoczny w eleganckiej, a jednocześnie uniwersalnej linii nadwozia.

“Zaprojektowany, testowany i produkowany w Europie, i30 nowej generacji stanowi DNA marki Hyundai w Europie,” powiedział Thomas A. Schmid, COO Hyundai Motor Europe. “i30 został stworzony jako samochód dla każdego. To więcej niż tylko nowy model – to cała rodzina, składająca się z aut w czterech różnych wersjach nadwoziowych o unikatowych cechach, połączonych wspólnym mianownikiem, jakim jest ponadczasowy design.”

Uniwersalność i wiodąca w klasie pojemność bagażnika

Opływowe nadwozie modelu Hyundai i30 Wagon nie wymusza kompromisu w zakresie pojemności przestrzeni bagażowej. Wynosi ona 602 l (VDA 211) oraz 1 650 l (VDA 214) przy rozłożonych siedzeniach. Jest to jeden z wiodących wyników w segmencie. Dodatkowa przestrzeń zawierająca wygodne schowki znajduje się pod podłogą bagażnika.

Całkowita długość modelu Hyundai i30 Wagon wynosi 4,585 mm (wersji 5-drzwiowej: 4,340 mm), wysokość 1,465 mm (1,475 mm z relingami dachowymi). Szerokość 1,795 mm i rozstaw osi 2,650 mm są takie same jak w wersji 5-drzwiowej.

Hyundai i30 Wagon ma najlepsze w klasie standardowe wyposażanie w zakresie bezpieczeństwa

Hyundai i30 Wagon nowej generacji oferuje najnowsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa oraz connectivity. Standardowe wyposażenie samochodu obejmuje m.in system autonomicznego hamowania, system kontroli poziomu uwagi kierowcy, inteligentne światła drogowe i system utrzymywania pasa ruchu.

Wykorzystujący radar przedni i kamery system AEB, działa w trzech fazach. Najpierw ostrzega kierowcę wizualnie i dźwiękowo. Następnie dozuje siłę hamowania zależnie od poziomu zagrożenia i maksymalnie ją zwiększa, aby uniknąć kolizji lub zminimalizować jej skutki, jeśli jest nieunikniona. Opcjonalna funkcja wykrywania pieszego wykorzystuje przedni radar i pomaga zapobiegać kolizji z pieszym.

Funkcja kontroli poziomu uwagi kierowcy również pomaga uniknąć potencjalnych wypadków. Na podstawie wzorców zachowania monitoruje stan kierowcy, np. poziom jego zmęczenia.

Inteligentny tempomat

Inteligentny tempomat (ASCC) wykorzystuje radar przedni. Umożliwia automatyczne utrzymywanie ustawionej prędkości i odległości od poprzedzającego pojazdu bez potrzeby naciskania pedału przyspieszenia lub hamulca. System działa przy prędkości od 0 do 180km/h. Jeśli ruch całkowicie się zatrzymuje, system dozuje siłę hamowania do momentu zatrzymania samochodu, a po oczyszczeniu drogi przyspiesza do zadanej wcześniej prędkości.

System monitorowania martwego pola (BSD)

System monitorowania martwego pola (BSD) z asystentem pasa ruchu monitoruje obszar z tyłu pojazdu, także przy użyciu radaru. W razie wykrycia innego pojazdu zapalają się lampki ostrzegawcze w zewnętrznych lusterkach. Jeśli kierowca włączy wtedy kierunkowskaz, emitowany jest sygnał akustyczny. Dotyczy to również sytuacji, w której podczas zmieniania pasa ruchu zostanie wykryty inny pojazd.

System ostrzegania o ruchu poprzecznym (RCTA)

System ostrzegania o ruchu poprzecznym (RCTA) zmniejsza ryzyko zderzenia z innym pojazdem podczas wyjeżdżania tyłem z miejsc o ograniczonej widoczności, informując kierowcę wizualnie i dźwiękowo o nadjeżdżających pojazdach.

System utrzymywania pasa ruchu (LKAS)

System utrzymywania pasa ruchu (LKAS) ostrzega kierowcę przed niebezpiecznymi manewrami przy prędkości powyżej 60 km//h, analizując położenie samochodu. Emituje sygnał dźwiękowy, a w razie potrzeby koryguje tor jazdy i pomaga wyjść z niebezpiecznej sytuacji.

Funkcja SLIF

Funkcja SLIF rozpoznaje znaki ograniczenia prędkości na podstawie obrazu z przedniej kamery i informacji z systemu nawigacyjnego oraz pokazuje ograniczenia prędkości w czasie rzeczywistym. Informacje są wyświetlane zarówno na wyświetlaczu systemu nawigacyjnego, jak i na zestawie wskaźników TFT.

Inteligentne światła drogowe (HBA)

Inteligentne światła drogowe (HBA) wykrywają w trybie automatycznym samochody nadjeżdżające z naprzeciwka lub jadące tym samym pasem ruchu i w razie potrzeby zmieniają się na światła mijania, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu. Gdy nie są wykrywane żadne pojazdy, system automatycznie uaktywnia z powrotem światła drogowe, aby kierowca miał dłuższe pole widzenia

Hyundai i30 Wagon jest zawsze w kontakcie

Przestronne i eleganckie wnętrze modelu i30 Wagon zostało zaprojektowane w układzie horyzontalnym z intuicyjnym rozmieszczeniem przycisków poszczególnych funkcji.

8-calowy ekran dotykowy zaawansowanej nawigacji obsługuje funkcje z zakresu connectivity, takie jak Apple CarPlay, Android Auto i LIVE Services. Dostępny jest także system bezprzewodowego ładowania telefonów w standardzie Qi. Klienci mogą wybrać pomiędzy różnymi systemami audio, włączając system z 5-calowym ekranem dotykowym LCD ze zintegrowaną kamerą cofania, systemem Bluetooth oraz funkcjonalnością My Music.

Dynamiczne i wydajne jednostki napędowe

Gama silników oferowanych w i30 Wagon składa się z ekonomicznych jednostek turbo o zwiększonej wydajności i dynamice. Klienci mają do wyboru trzy silniki benzynowe i jeden silnik diesla 1.6l o trzech mocach. i30 Wagon dostępny jest z nowymi, benzynowymi jednostkami napędowymi – czterocylindrowym silnikiem 1.4 T-GDI o mocy 140 KM oraz trzycylindrowym silnikiem 1.0 T-GDI o mocy 120 KM.

Dynamika jazdy

Inżynierowie z niemieckiego centrum badawczo-rozwojowego Hyundaia sprawdzali dynamikę jazdy Nowego i30 podczas wymagających testów na zróżnicowanych drogach europejskich a także na słynnym torze Nürburgring. Na komfort prowadzenia i dynamikę wpływa także sztywne i lekkie nadwozie, wykonane w 53 % ze stali o wysokiej wytrzymałości.

Wyprodukowany w Europie

Zaprojektowany w centrum R&D w niemieckim Rüsselsheim, produkowany w nowoczesnej fabryce w Nošovicach, testowany na torze Nürburgring – i30 trzeciej generacji powstał w oparciu o europejską strukturę Hyundaia tworzoną przez markę przez 25 lat. Nowy model ma być kontynuatorem sukcesu swoich poprzedników – od momentu rozpoczęcia produkcji w 2008 roku na rynek europejski trafiło ponad 800,000 sztuk i30.

Oficjalna premiera

Światowa premiera modelu i30 Nowej Generacji w wersji Wagon będzie miała miejsce podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Genewie – 7 marca, o godzinie 08:15 w trakcie oficjalnej konferencji prasowej marki Hyundai.
Pierwsza prezentacja modelu i30 Wagon w Polsce odbędzie się 6 kwietnia, w trakcie poznańskich targów motoryzacyjnych Motor Show 2017.

Zdjęcia: Hyundai