MotoNews.pl

Rolls-Royce Sweptail – urzeczywistnienie marzeń jednego klienta

31 maja 2017

Kategoria | Rynek Premium
P90261373 highRes rolls-royce-sweptail.com

Prezentując model 103EX Vision Vehicle marka Rolls-Royce nawiązała do tradycji tworzenia nadwozi na indywidualne zamówienie, co ma zainspirować przyszłych klientów. Ten wizjonerski pojazd jest bowiem zapowiedzią pojawienia się całkowicie spersonalizowanej, luksusowej mobilności. Nowe technologie sprawią, że każdy Rolls-Royce zostanie zaprojektowany zgodnie z życzeniem i wyobrażeniami nabywcy. Taki Rolls-Royce będzie najprawdziwszym ucieleśnieniem luksusu – osobistym, szytym na miarę (Bespoke) samochodem zbudowanym na zamówienie konkretnego klienta.

Dla jednego z koneserów marki futurystyczna idea tworzenia nadwozi według indywidualnego pomysłu okazała się niewystarczająca. Osoba ta zgłosiła się do Rolls-Royce’a z własnym pomysłem dwuosobowego pojazdu i chciała, aby ta koncepcja została zrealizowana dziś. Ten samochód już jest – tu i teraz. Został nazwany ‘Sweptail’ w nawiązaniu do wydłużonego tyłu (z ang. swep-tail) niektórych modeli Rolls-Royce’a z lat 20. Te dawne egzemplarze tak się podobają temu klientowi, że poprosił markę o ich reinterpretację we własnym, jedynym takim samochodzie.

Prezentując ten samochód przedstawicielom mediów podczas Concorso d’Eleganza we włoskiej miejscowości Villa d’Este w sobotę, 27 maja 2017 roku, Torsten Müller-Ötvös, Chief Executive Officer, Rolls-Royce Motor Cars powiedział: “’Sweptail’ jest niezwykły. Emanuje atmosferą romantycznej podróży, a przy tym plasuje się w panteonie najwspanialszych międzykontynentalnych samochodów typu “tourer”. Tradycja budowy zindywidualizowanych nadwozi to esencja Rolls-Royce – wiodącej marki luksusowej na świecie. Pojawienie się modelu 103EX rzuciło światło na kierunek naszego rozwoju, zaś ‘Sweptail’ już dziś umieszcza markę na samym szczycie osiągnięć. Z uwagą wysłuchujemy oczekiwań naszych najznamienitszych klientów i oceniamy ich chęć zainwestowania w podobne, w pełni ekskluzywne arcydzieła. Jednocześnie przyglądamy się własnym zasobom, które pozwolą zaoferować tę niezwykłą usługę najbardziej wymagającym klientom.”

Rolls-Royce ‘Sweptail’ – jak wizja stała się rzeczywistością

“’Sweptail’ jest porównywalny z ideą Haute Couture,” komentuje Giles Taylor, Director of Design w Rolls-Royce Motor Cars. „Samochód został zaprojektowany i ręcznie stworzony by spełnić oczekiwania konkretnego klienta. Człowiek ten przyszedł do nas z pomysłem. Naszą rolą podczas procesu twórczego było doradzanie, a następnie szycie według jego miary. Można powiedzieć, że ubiór ten został skrojony zgodnie ze stylem, przez pryzmat którego będziemy oceniani.”

Pragnieniem klienta zainspirowanego pięknymi nadwoziami Rolls-Royce z lat 20. i 30. było stworzenie dwuosobowego coupé z dużym panoramicznym szklanym dachem. Dodatkowym natchnieniem stały się klasyczne i współczesne jachty.

Przez kilka lat Giles Taylor i jego zespół projektantów brali klienta w tę wspaniałą intelektualną podróż, podczas której wspólnie pracowali nad urzeczywistnieniem jego wizji. Rezultatem tego unikalnego projektu stworzenia nadwozia od podstaw jest całkowicie oryginalny Rolls-Royce ‘Sweptail’.

‘Sweptail’ – wyrazista wizja

Niewątpliwie ‘Sweptail’ jest Rolls-Royce’m wpisującym się w DNA marki. W pierwszym rzędzie uwagę przykuwa pewny siebie i mocny charakter przedniego profilu, koncentrujący się na nowym podejściu do legendarnego grilla Rolls-Royce. W tym przypadku grill jest największy w porównaniu do innych współczesnych samochodów marki. Został stworzony z solidnego aluminium a następnie żmudnie ręcznie wypolerowany aż do osiągnięcia lustrzanego efektu. Wlot powietrza z przodu został otoczony elementem z aluminium szczotkowanego.

W miarę przesuwania się w bok samochodu można zauważyć, że to, co stanowi o unikalnym charakterze ‘Sweptaila’, to jego sylwetka. Płynące od pionowego, formalnego przodu linie samochodu przekształcają się w bardzo elegancką formę. Rozmiar oraz majestat tego królewskiego coupé jest oczywisty. Linia dachu bierze swój początek od krawędzi przedniej szyby i przyśpiesza by wystrzelić w kierunku tylnej części samochodu, przekraczając przy tym krawędź pokrywy bagażnika, co podkreśla jej długość.

Ostatecznym akcentem z tyłu jest forma oddania hołdu jachtom wyścigowym, które zainspirowały zamawiającego, w postaci pochylonej rufy. Oglądane od tyłu zwężenie kontrastuje z przodem samochodu nakłaniając do zupełnie nowego odbioru tego wspaniałego coupé Rolls-Royce’a.

Elementem wykańczającym rozłożysty tył tego jedynego samochodu jest jego numer identyfikacyjny i rejestracyjny – 08 – z ręcznie polerowanego aluminium.

Królewskie, ale współczesne wnętrze

Czysta i wspaniała forma nadwozia widziana z boku, przedłużone szyby boczne oraz panoramiczny szklany dach – wszystko to, by oświetlić współczesne, minimalistyczne wnętrze tego jedynego Rolls-Royce’a oraz dwie osoby podróżujące wewnątrz.

Cóż za wspaniałe wnętrze do obserwacji przepływającego za oknami świata – rządzi w nim filozofia prostoty i minimalizmu. Polerowane gatunki drewna Macassar i Paldao o otwartych porach tworzą wnętrze oparte na kontrastach, zarówno wizualnych, jak i dotykowych. Siedzenia, podłokietniki i górę deski rozdzielczej pokrywa skóra w odcieniach Moccasin oraz Dark Spice.

Prawdziwy duch międzykontynentalnego GT, który został stworzony przez markę Rolls-Royce w latach 20. i 30, został zachowany m.in. w postaci ogromnej drewnianej powierzchni zajmującej miejsce tylnych siedzeń. Jest ona pięknem sama w sobie, wypolerowana i wzbogacona o szyny dla bagaży. Stanowi również doskonałe miejsce na kapelusz.

Za osobami siedzącymi w samochodzie znajduje się “Passarelle” – element, który spływa od tylnej części szyby by utworzyć kształt kropli, która łączy półkę na kapelusz oraz wszystkie poziomy znajdujące się we wnętrzu.

Na najbardziej klarownym pulpicie stworzonym do tej pory przez markę Rolls-Royce, minimalistyczna estetyka nie tylko wymogła obecność zaledwie jednego kontrolnego wskaźnika (podczas gdy kolejne zostały dyskretnie ulokowane w innych miejscach), ale także umieszczony na niej zegarek łagodnie łączy się z tłem. Czasomierz – pierwszy i jedyny tego typu na świecie – jest zrobiony z najcieńszego forniru Macassar, takiego, jak cała listwa, ale podkreślonego przez obecność tytanowych wskazówek napędzanych precyzyjnym mechanizmem. Tytan został ponownie wykorzystany do stworzenia trzech złożonych ręcznie zegarów umieszczonych na desce rozdzielczej.

Dwie ostatnie niespodzianki są sekretnie umieszczone wewnątrz “Sweptaila’.

Ukryte w obu zewnętrznych ścianach samochodu znajdują się dwa identyczne schowki, w których znajdują się ręcznie wykonane teczki wysuwające się po naciśnięciu przycisku. Dział Bespoke Rolls-Royce z myślą o ‘Sweptailu’ stworzył również pełen zestaw bagaży.

Ostatnim aktem tej osobistej symfonii doskonałości jest mechanizm umieszczony w środkowej konsoli, który na żądanie dostarcza klientowi jego ulubioną butelkę szampana vintage oraz dwa kryształowe kieliszki.

Najbardziej spersonalizowane nadwozie Rolls-Royce’a, które powstało na zamówienie konkretnego klienta – ‘Sweptail’. W skrócie: to jest Rolls-Royce, ale jak żaden inny.

Zdjęcia: Rolls-Royce