MotoNews.pl

Nowe wersje modeli Rolls-Royce: Black Badge Wraith oraz Black Badge Ghost

02 marca 2016

RR-Black-Badge-Dark-2016 12

Seria Rolls-Royce Black Badge przemawia do ciemniejszej, bardziej asertywnej, pewnej siebie i wymagającej estetyki klientów marki . Interakcja pomiędzy marką a klientami przyniosła spersonalizowaną odpowiedź na ich pragnienia i przełożyła się na zmianę wyglądu i charakteru samochodów Rolls-Royce Ghost oraz Wraith. Tak powstały modele Ghost Black Badge i Wraith Black Badge.

W efekcie mamy dwa samochody, które na pierwszy rzut oka oferują bardzo charakterystyczne, wspólne dla ich osobowości, cechy wizualne, ale pod powierzchnią są to dwie zupełnie różne, mroczne bestie.

Całkowite przeobrażenie kultowego modelu

Wraz z grillem w kształcie Partenonu, słynne logo z podwójną literą „R” i figurka Spirit of Ecstasy są uosobieniem marki Rolls-Royce. Niemniej te ważne symbole marki już wcześniej ulegały pewnym zmianom. Również i teraz Spirit of Ecstasy oraz kultowe logo „Double R” będą towarzyszyć wejściu marki Rolls-Royce w alternatywną rzeczywistość modelu Black Badge. Z zewnątrz, zarówno model Ghost Black Badge jak i Wraith Black Badge przejdą bardzo podobne zmiany.

Transformacja zaczyna się od figurki „Flying Lady”, której kształt, postawa i użyty materiał pozostają te same, natomiast zmieni się jej kolor, symbolizujący mroczną obsesję właściciela. Przeobraża się ona w błyszczącego, czarnego wampa, dumnie przecinającego nocny pejzaż miasta. Zmiany obejmą również inne kultowe elementy. Logo z podwójną literą „R” na przodzie, tyle i na bokach każdego modelu Black Badge będzie miało odwrócone kolory – srebrne na czarnym tle, natomiast dotychczasowe elementy chromowane, takie jak przedni Rolls-Royce Motor Cars grill, listwa pokrywy bagażnika, listwy wlotu powietrza i końcówki rur wydechowych, zmienią kolor na ciemniejszy.

Lekkie felgi z nowego kompozytu włókna węglowego i aluminium doskonale oddają moc Black Badge i są przy tym unikalne dla każdego zamówionego modelu Ghost Black Badge lub Wraith Black Badge. Opracowywane przez firmę Rolls-Royce przez ponad cztery lata, nowe koła składają się z 22 warstw włókna węglowego układanych w trzech kierunkach, podwiniętych na zewnętrznych krawędziach obręczy koła tak, aby uzyskać wytrzymałość 44 warstw. Dodatkowe wzmocnienie stanowi piasta z odkutego w procesie 3D aluminium lotniczego, połączona z obręczą za pomocą tytanowych łączników stosowanych w  aeronautyce.

Black Badge osiąga nowy poziom intensywności czerni. Przeplatające się warstwy farby i lakieru, tworzące kolor Czarny Black Badge, są wielokrotnie ręcznie polerowane – jest to najbardziej rygorystyczny proces malowania i polerowania, jaki został kiedykolwiek zastosowany do lakieru o jednolitym kolorze. Wynikiem jest najgłębsza, najciemniejsza i najbardziej intensywna czerń, jaką kiedykolwiek widziano na nadwoziu samochodu seryjnego.

Ponieważ Bespoke, czyli usługa „na miarę”, jest filozofią marki Rolls-Royce, to klienci będą mogli wybrać kolor nadwozia oraz kolor skórzanej tapicerki swojego egzemplarza Ghost Black
Badge lub Wraith Black Badge.

W kabinie Black Badge: luksusowe materiały przejęte z zaawansowanych technologii lotniczych i oznaka nieograniczonych możliwości W kabinie Black Badge możliwości są nieograniczone – to nowa interpretacja czystego luksusu w ciemnej tonacji, zainspirowana zaawansowanymi materiałami używanymi przez markę Rolls-Royce oraz w lotnictwie. Najważniejszą ozdobą wnętrza Black Badge jest wykończenie powierzchni, wykonane z kompozytowego włókna węglowego z wtopionymi nitkami z aluminium – materiał ten często jest stosowany w samolotach zbudowanych w technologii Stealth. Ten futurystyczny materiał Rolls-Royce Motor Cars otrzymał w fabryce w Goodwood nowe zastosowanie i stał się najbardziej innowacyjnym super-luksusowym materiałem na świecie.

Aby utworzyć ten piękny i innowacyjny materiał, nitki aluminium o średnicy 0,014 mm są starannie splatane przed zapleceniem na nim włókna węglowego. Materiał jest następnie pokrywany sześcioma warstwami lakieru, pozostawiany na 72 godziny w celu ich utwardzenia, po czym ręcznie polerowany aż do uzyskania lustrzanego wykończenia.

Oprócz zastosowania tego luksusowego materiału, wloty powietrza na desce rozdzielczej oraz w tylnej części samochodów Black Badge zostały przyciemnione poprzez proces osadzania z fazy gazowej (PVD). Ta metoda jest jednym z niewielu sposobów kolorowania metalu, które gwarantują, że części nie będą się odbarwiały ani matowiały w miarę upływu czasu lub podczas częstego użytkowania.

Na desce rozdzielczej pojawił się nowo zaprojektowany zegar Black Badge z pomarańczowymi wskazówkami i cyferblatem ozdobionym znakiem „Nieskończoność”, który pojawił się wcześniej w słynnym modelu Phantom Drophead „Waterspeed” stworzonym w 2014 roku i upamiętniającym pobicie przez Sir Malcolma Campbella światowego rekordu prędkości. Tak samo jak Campbell, tak i każdy właściciel Black Badge może poddać w wątpliwość bądź zupełnie zignorować oczywiste ograniczenia – taką postawę symbolizuje logo nieskończoności.

Znak „Nieskończoność” jest również wyhaftowany na czarnej skórzanej tapicerce Black Badge w jaskrawych kolorach: Tailored Purple w modelu Ghost Black Badge lub Cobalto Blue w modelu Wraith Black Badge, co nadaje wnętrzu bardziej zdecydowany charakter. Kropka nad i? Rozproszone światło, imitujące rozgwieżdżone niebo, wydobywające się z czarnej wykładziny dachu i odbijające się od wypolerowanych elementów kabiny, by stworzyć mroczny klimat.

Udoskonalenia technologiczne i techniczne firmy Rolls-Royce: różne sposoby interpretacji pierwotnej natury wersji Black Badge

Każdy z samochodów Rolls-Royce, który posiada osobowość Black Badge, jest całkiem inny, zupełnie niepodobny do wcześniejszych Rolls-Royce’ów. Wprowadzony na rynek w 2009 roku i odświeżony w 2014 roku model Ghost ma niezwykłą moc – jest to najbardziej współczesna interpretacja „limuzyny” firmy Rolls-Royce, przyciągająca bogatych przedsiębiorców, którzy tak samo lubią prowadzić, jak i być wożonymi. Wprowadzony w 2013 roku model Wraith jest najlepszym pojazdem Gran Turismo dla dżentelmena – samochodem prawdziwego kierowcy.

Jak zaszczepić tym dwóm fantastycznym samochodom ducha Black Badge w autentyczny sposób, bez pomniejszenia ich pierwotnej natury?

„Black Badge był ekscytującym wyzwaniem dla inżynierów z firmy Rolls-Royce. Pracowaliśmy już nad ekskluzywnymi samochodami, określanymi jako najlepsze samochody na świecie” – mówi Philip Koehn, dyrektor ds. technicznych w firmie Rolls-Royce Motor Cars. – „Doskonałość techniczna i przywództwo technologiczne tkwią w samym sercu marki Rolls-Royce od ostatnich 112 lat. Modele Rolls-Royce Black Badge nie są tu wyjątkiem, a wręcz kontynuacją tej tradycji. Zależało nam na tym, żeby walory estetyczne i potencjał samochodów Ghost Black Badge i Wraith Black Badge były podparte najwyższą technologią. One nie mogły być podobne do innych, a dodatkowo miały zaoferować ich właścicielom drobne, ale istotne różnice w porównaniu ze zwykłymi samochodami, dostarczając bardziej porywających i radosnych wrażeń z jazdy w sposób właściwy dla marki Rolls-Royce.”

W modelu Ghost Black Badge ważne jest zapewnienie komfortu pasażerom na tylnych miejscach, przy zachowaniu ulepszonego systemu „Magic Carpet Ride” firmy Rolls-Royce. Inżynierowie Rolls-Royce wykorzystali elastyczność silnika V12 o pojemności 6,6 litra i sprawili, że Ghost Black Badge stał się nieco bardziej drapieżny. Drobne zmiany parametrów silnika, takie jak wzrost mocy o 40 KM (30 kW) do 603 KM (450 kW) i momentu obrotowego o 60 Nm (do 840 Nm), w porównaniu do obecnych modeli Ghost, oraz nowa 8-biegowa automatyczna skrzynia biegów, pozwalają modelowi Ghost Black Badge przekazywać jego moc zdecydowanie szybciej.

System Intuitive Throttle Response, zarządzany przez skomputeryzowane i inteligentne moduły elektroniczne, doprowadza do perfekcji reakcję układu napędowego. Po otwarciu przepustnicy o ponad 25% charakterystyka skrzyni biegów ulega zmianie – trzyma ona biegi dłużej i zmienia je od 200 do 500 obrotów na minutę później, w zależności od biegu. Dodatkowo, przy wymuszeniu zmiany biegu na niższy, wymaga o 20% mniejszej siły na dźwigni sterowania przepustnicą, co sprawia, że Ghost Black Badge reaguje szybciej na polecenia kierowcy. W przypadku hamowania zmiana biegów na niższe następuje o kilka obrotów na minutę wcześniej, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo poprzez włączenie hamowania silnikiem i sprawia, że styl jazdy staje się bardziej dynamiczny.

Zmiany w układzie zawieszenia i układzie kierowniczym obejmują zamontowanie nowych wałów napędowych, co sprawia, że Ghost Black Badge w dalszym ciągu zapewnia najbardziej luksusowy styl jazdy, który wymaga jedynie odrobiny dodatkowej uwagi kierowcy.

Wraith Black Badge jest całkowicie odmienną propozycją. Model Wraith – najpotężniejszy na świecie model Rolls-Royce o mocy 623 KM (465 kW) – był zawsze najbardziej nastawionym na kierowcę samochodem spośród wszystkich modeli firmy Rolls-Royce. Niemniej zespół inżynierów Rolls-Royce, rozumiejąc, co napędza przedstawicieli nowego typu klientów i znając ich dążenie do przekraczania granic możliwości, dołożył wszelkich starań, aby ten najbardziej zjawiskowy coupé typu fastback otrzymał zauważalne, wyjątkowe i nowatorskie elementy.

Łącząc dodatkowy moment obrotowy (+70 Nm) z istniejącą wysoką mocą, całkowicie przeprojektowanym zawieszeniem pneumatycznym, nowymi wałami napędowymi i ulepszoną 8-biegową skrzynią biegów, Rolls-Royce skonstruował zwinny, jeszcze bardziej skoncentrowany na doznaniach kierowcy model Wraith, zachowujący jednocześnie nieodłączne elementy systemu podnoszącego komfort jazdy Magic Carpet Ride firmy Rolls-Royce.

Również i tutaj ulepszona 8-biegowa automatyczna skrzynia biegów pozwala modelowi Wraith Black Badge na szybsze przenoszenie mocy. Black Badge Wraith jest także wyposażony w system Intuitive Throttle Response. Po otwarciu przepustnicy o ponad 25% parametry skrzyni biegów ulegają zmianie – trzyma ona biegi dłużej i w ustalonym zakresie obrotów zmienia je od 300 do 500 obrotów na minutę później, w zależności od biegu. Gdy przepustnica jest otwarta w zakresie od 80% do 100% Wraith Black.

Badge przełącza biegi przy 6 000 obrotów na minutę. To powoduje bardziej bezpośrednią reakcję przepustnicy podczas dynamicznej jazdy z maksymalną mocą dostępną w większym przedziale czasowym. Ponadto, w przypadku gdy system Intuitive Throttle wykryje, że przepustnica znajduje się w średnim zakresie jej otwarcia (ok. 70% do 80%), skrzynia biegów przechodzi w tryb szybszej zmiany biegów. Podczas zwalniania lub hamowania redukcja biegów następuje o kilka obrotów na minutę wcześniej, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo poprzez włączenie hamowania silnikiem i sprawia, że styl jazdy staje się bardziej dynamiczny.

W efekcie uzyskujemy ostrzejszy i nieco bardziej atletyczny styl jazdy o znacznie zwiększonych możliwościach dopasowania, wysokim stopniu reakcji na ruchy kierownicą i bardziej neutralnej charakterystyce jazdy na zakrętach. Dzięki szybkim reakcjom dostosowanym do sposobu jazdy, samochód zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa nawet przy dużych prędkościach, ponieważ reakcja jest dostosowana do prędkości samochodu.

Firma Rolls-Royce, zawsze dbająca o bezpieczeństwo właścicieli swoich samochodów i innych użytkowników drogi, ulepszyła również hamulce w obu modelach Black Badge, zwiększając średnicę przednich tarcz hamulcowych o jeden cal w celu szybszej i bardziej bezpośredniej reakcji na pedał hamulca. Ostatnim elementem poprawy bezpieczeństwa, w jaki został wyposażony model Wraith Black Badge, są automatyczne reflektory LED zapewniające optymalne widzenie, gdy samochód przedziera się przez ciemności nocy.

 

Zdjęcia: Rolls-Royce