MotoNews.pl

Geneva Motorshow 2018 – dynamiczne nowości marek Seat i Cupra

08 marca 2018

1874-SEAT GVA PressDay 017 HQ

Debiut nowej marki Cupra i jej pierwszego modelu, SUV-a Ateca, światowa premiera elektrycznego samochodu Cupra e-Racer, cyfrowy kokpit Seat-a i integracja z aplikacją muzyczną Shazam – Seat odsłania najważniejsze premiery podczas salonu genewskiego. Hiszpańska marka zaprezentuje na stoisku liczne nowości. Wśród największych gwiazd pojawią się SUV Ateca i wyścigowy e-Racer – potężny duet spod znaku niedawno ogłoszonej marki Cupra.

Cupra Ateca – debiut nowej marki

Gwiazdą stoiska Cupra będzie pierwszy model nowej marki – Cupra Ateca. To wyjątkowy SUV, który łączy w sobie sportowy, dynamiczny design z przestronnym wnętrzem i pojemnym bagażnikiem. Silnik 2.0 TSI oferuje moc 300 KM (221 kW) oraz współpracuje z nową 7-stopniową skrzynią biegów DSG, która została zmodyfikowana tak, aby oferować sportową obsługę, a jednocześnie płynniejsze i bardziej precyzyjne przełożenia. Co więcej, nowa skrzynia Cupra Ateca łączy także wydajność z niskim poziomem zużycia paliwa i emisji.

Cupra Ateca wyposażona jest także w system trakcji 4Drive – jeden z najbezpieczniejszych, najbardziej zaawansowanych zintegrowanych systemów trakcyjnych na świecie. System 4Drive analizuje warunki drogowe w czasie rzeczywistym, prędkość samochodu i każdego koła, pozycję kierownicy oraz tryb, aby szybko i stopniowo dostarczać potrzebną moc do odpowiednich kół. System 4Drive jest zoptymalizowany pod kątem współpracy ze wszystkimi trybami jazdy: normalnym, sportowym, indywidualnym, śniegowym, terenowym i oczywiście z trybem Cupra. Po wybraniu tego ostatniego silnik przestawia się w tryb jazdy torowej – auto staje się dynamiczniejsze, a ustawienie adaptacyjnego zawieszenia nadaje pojazdowi agresywny, sportowy charakter. Cupra Ateca może osiągnąć prędkość maksymalną 245 km/h, a na rozpędzenie się od 0 do 100 km/h potrzebuje zaledwie 5,4 sekundy.

Debiut Cupra e-Racer

O sportowe emocje na najwyższym poziomie zadba również Cupra e-Racer, która w Genewie będzie miała swoją światową premierę. To pierwszy w 100% elektryczny samochód wyścigowy na świecie, z prawdziwie dynamicznym duchem, co potwierdzają jego możliwości: 300 kW mocy ciągłej i do 500 kW mocy szczytowej. Cupra e-Racer osiąga maksymalną prędkość 270 km/h, przyspieszając od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,2 sekundy, a od 0 do 200 km/h w zaledwie 8,2 sekundy.

Silnik Cupra e-Racera zapewnia imponującą wydajność i osiągi. Napęd elektryczny posiada możliwość odzysku energii hamowania, a silnik charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym już od samego momentu naciśnięcia pedału gazu. Cupra ze swojego pojazdu usunęła także lusterka boczne, zastępując je trzema kamerami, z których obraz wyświetlany jest na desce rozdzielczej.

Cupra e-Racer demonstruje potencjał technologiczny nowej marki na różnych płaszczyznach. Jeszcze w tym roku pojazd wystartuje w rywalizacji na torze, a w kolejnym będzie się ścigać wśród wyłącznie elektrycznych pojazdów. Gwarantuje to zupełnie nowe doświadczenia dla miłośników wyścigów samochodowych, obiecując ekscytujące przeżycia w nowym formacie.

Leon Cupra R ST, Leon 1.5 TSI EVO i Ibiza TGI FR

Także na stoisku Seat-a pojawią się dynamiczne nowości. Hiszpańska marka zaprezentuje nowego Leona Cupra R ST z silnikiem 2.0 TSI o mocy 300 KM, z 4Drive z napędem na wszystkie koła i skrzynią biegów DSG. O przyczepność, oprócz szerokich 19-calowych kół, dba elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy. Do znakomitych właściwości jezdnych przyczynia się także idealnie dostrojony układ jezdny. Imponuje również układ hamulcowy Brembo z nawiercanymi tarczami oraz agresywnie stylizowane zderzaki z elementami z włókna węglowego. Całości dopełniają liczne miedziane wstawki, obejmujące m.in. lusterka wsteczne czy specjalnie zaprojektowane obręcze z lekkich stopów. Podobne wstawki znalazły się w kabinie i razem z obszytymi Alcantarą kierownicą i drążkiem zmiany biegów, biało-czarnymi cyferblatami zegarów i elementami z włókna węglowego wzbogacają wyjątkowy, sportowy obraz Leona Cupra R.

Kolejnym dużym graczem na stoisku Seat-a będzie Leon z najnowszym silnikiem 1.5 TSI Evo 150 KM. Czterocylindrowy silnik benzynowy wyposażony jest w bezpośredni wtrysk paliwa pod ciśnieniem 350 barów, turbodoładowanie i udoskonalony system ACT. 1.5 TSI zapewnia niższe zużycie paliwa i mniejszą emisję zanieczyszczeń przy zachowaniu doskonałej wydajności. Nowy Leon 1.5 TSI będzie dostępny już latem 2018.

Cyfrowy kokpit i przyszłość mobilności

Seat w Genewie, poza dynamiczną duszą, podkreśli takie walory marki jak innowacyjność czy technologia. Marka z dumą zaprezentuje swoje najnowsze osiągnięcie – cyfrowy kokpit, przeznaczony dla modeli Cupra Ateca, Seat Leon Cupra R ST, Leon 1.5 TSI EVO FR oraz Arona. Na specjalnie zaprojektowanym interaktywnym ekranie pojawią się najważniejsze wskaźniki. Szerokie możliwości personalizacji w połączeniu z nowoczesnym wyglądem sprawią, że korzystanie z multimediów Seat-a wejdzie na nowy, wyższy poziom.

W Genewie dowiemy się także więcej na temat integracji Seat-a z Shazamem, którą marka zapowiedziała podczas Światowego Kongresu Technologii Mobilnych w Barcelonie. Shazam to popularna aplikacja mobilna pozwalająca użytkownikom na rozpoznawanie muzyki. Wszyscy kierowcy, którzy usłyszą np. w radiu intrygujący ich utwór, będą mogli zlecić aplikacji wyszukanie jego wykonawcy w wygodny i przede wszystkim bezpieczny sposób. Usługa umożliwi również układanie własnych playlist i sprawne, bezpieczne korzystanie z nich jazdy. Usługa będzie wdrażana w Seat-ach od kwietnia.

Rozwój Seat-a

Seat to jedna z najszybciej rozwijających się marek w Europie. Obecnie reorganizuje swoją strukturę w duchu tworzenia holdingu obejmującego główną działalność, ale także firmy, takie jak Seat Metropolis:Lab, Cupra i XMOBA, zaprezentowane podczas Światowego Kongresu Technologii Mobilnych w Barcelonie.

Nowości produktowe zbiegają się z kolejnymi wzrostami wyników sprzedażowych hiszpańskiego producenta. Seat drugi rok z rzędu jest jedną z najszybciej rozwijających się marek motoryzacyjnych w Europie. Po zamknięciu ubiegłego roku najwyższymi wynikami sprzedażowymi w ciągu ostatnich 16 lat – sprzedaż Seat-a nadal rekordowo rośnie. W styczniu br. poszybowała w górę aż o 20,4% w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Zdjęcia: Seat / Cupra