MotoNews.pl

Suzuki w Genewie

10 lutego 2010

Suzuki Swift Plug-in Hybrid

Podczas osiemdziesiątej juz wystawy motoryzacyjnej, jaka odbędzie się na początku marca w Genewie Suzuki pokaże po raz pierwszy w Europie swój najnowszy pojazd koncepcyjny wykorzystujący technologię hybrydową – model Swift z systemem Plug-in Hybrid.

Swift Plug-in Hybrid przeznaczony jest dla kierowców, którzy posługują się samochodem niemal każdego dnia, jednak nie przejeżdżają zbyt długich dystansów i został zaprojektowany tak, by wykorzystywał głównie napęd elektryczny, a kompaktowego, benzynowego silnika o pojemności 0,66 l używał jedynie pomocniczo. Hybrydowy Swift został także wyposażony w specjalny generator umożliwiający szybkie naładowanie baterii litowo-jonowych w awaryjnych przypadkach. Podczas parkowania ładowanie baterii odbywa się poprzez podłączenie ich do zwykłego, domowego gniazdka elektrycznego.

Swift plug-in Hybrid różni się od niektórych innych pojazdów hybrydowych tym, że korzysta z silnika elektrycznego o mocy 73 KM przy pokonywaniu odległości do 20 km, co skutkuje znacznym ograniczeniem emisji CO2.

Suzuki przedstawi w Genewie również swoją propozycję dla segmentu D –po raz pierwszy w Europie zaprezentowany zostanie model Kizashi Saloon. Limuzyna ta to nowy okręt flagowy w ofercie Suzuki, a w sprzedaży na rynku europejskim znajdzie się jeszcze w tym roku. Można ją jednak już zakupić na rynku japońskim, północnoamerykańskim, a w maju pojawi się w Australii.

Kizashi Sports saloon napędza 2,4-litrowy silnik benzynowy współpracujący z najnowszą wersją bezstopniowej przekładni automatycznej CVT. Inteligentny system i-AWD, dostępny jako wyposażenie standardowe pozwala kierowcy korzystać z napędu na dwa lub cztery koła w trybie automatycznym lub napędu na cztery koła z blokadą. Przełączanie odbywa się za pomocą przycisku, a doskonała trakcja nie jest okupiona zwiększonym zużyciem paliwa.

Podczas show w Genewie Suzuki zaprezentuje również trzy- i pięciodrzwiową wersję modelu Grand Vitara po faceliftingu.

Zdjęcia: Suzuki