MotoNews.pl

Citroen OLI – śmiała wizja, która zapewni przyszłość marce

04 października 2022

Citroen-OLI-Concept

Prognozy dotyczące przystępnej cenowo mobilności oraz sukces modelu Ami stały się impulsem dla marki Citroen, aby wynieść niekonwencjonalne podejście na wyższy poziom i zaprojektować koncepcyjny model: Citroen oli.

Citroen oli [all-ë]

Nowatorski model Ami potwierdził, że marka Citroen ma odwagę, by iść pod prąd i realizować złożone przez siebie zobowiązanie, aby zapewnić prosty i w pełni elektryczny środek transportu dla wszystkich. Był to także bodziec do rozwoju modelu oli, rewolucyjnego i innowacyjnego „laboratorium na czterech kółkach”, zaprojektowanego, by rozwijać rozwiązania z zakresu mobilności z myślą o rodzinach, przełamywać panujące w branży trendy na ciężkie, skomplikowane i drogie samochody elektryczne.

„Nazwa projektu «oli» nawiązuje do modelu Ami, bo jest nie tylko kwintesencją wszystkich jego cech, ale także kolejnym dowodem na to, że marka Citroen jest w stanie zapewnić konkretną, W PEŁNI elektryczną mobilność dla WSZYSTKICH ludzi w nieszablonowy i odpowiedzialny sposób, który przynosi radość” – powiedział Vincent Cobée, dyrektor marki Citroen.

Citroen OLI Concept 4

To także projekt, który wyznacza dalszy kierunek prac dla Citroena: śmiały, kompleksowy manifest pełen inteligentnych i w pełni wykonalnych pomysłów, które kładą nacisk na zmniejszenie masy i uproszczenie złożoności konstrukcji, by zmaksymalizować wydajność, zapewnić wszechstronność i dostępności. oli symbolizuje etap, na którym trend, by mieć „więcej” zostanie zastąpiony przez konstruktywne „wystarczająco”, czyli: „tyle, ile potrzebujesz lub jest konieczne”. [Słownik języka polskiego PWN]

Warto przy tym podkreślić, że wiele koncepcji i nowatorskich rozwiązań zastosowanych w koncepcyjnym modelu oli zostanie wykorzystanych w przyszłych elektrycznych samochodach marki Citroen.

Jeśli uznamy, że model Ami wyznaczał mały krok w kierunku realizacji tej strategii, to można też powiedzieć, że model oli sygnalizuje gwałtowny skok do przodu. Oli udowadnia, że jeśli zamiast ważącego 2500 kg „pałacu na czterech kółkach”, wyposażonego w mnóstwo ekranów i gadżetów, damy klientom elementy wyposażenia, których potrzebują i chcą je mieć, a dodatkowo wykorzystamy w nowatorski sposób materiały i zrównoważone procesy produkcji, będziemy w stanie zaspokoić społeczne zapotrzebowanie na niedrogie i pożądane przez konsumentów zeroemisyjne samochody, które wpisują się w różne style życia.

Citroen OLI Concept 5

Vincent Cobée wyjaśnia, dlaczego koncepcyjny model oli doskonale wpisuje się w specyfikę naszych czasów: „Jesteśmy świadkami trzech konfliktów społecznych, które dzieją się jednocześnie – pierwszy z nich dotyczy postrzeganej wartości oraz naszej zależności od mobilności, drugi wyrasta z gospodarczych ograniczeń i niepewności dotyczącej dostępności surowców, a przyczyną trzeciego jest coraz silniejsze dążenie do odpowiedzialnej i bezpiecznej przyszłości. Konsumenci mają poczucie, że era nadmiaru dobiega końca, bo coraz bardziej restrykcyjne regulacje i rosnące koszty mogą ograniczyć nasze możliwości swobodnego przemieszczania się. Jednocześnie mamy coraz większą świadomość, że należy przyspieszyć działania zapobiegające zmianom klimatu, co sprawia, że jesteśmy coraz bardziej wyczuleni na kwestię ekologii i mamy coraz większe wymagania.”

Typowy samochód rodzinny z połowy lat 70. ważył około 800 kg, miał 3,7 m długości i 1,6 m szerokości. Współczesne modele z tego segmentu mają większą masę, która przekracza 1200 kg oraz przynajmniej 4,3 m długości i 1,8 m szerokości. Masa niektórych z nich przekracza 2,5 tony. Część z tych zmian została wymuszona przez wymogi prawne oraz przepisy dotyczące bezpieczeństwa, ale jeśli ten trend utrzyma się w przyszłości i będziemy w dalszym ciągu przez 95% czasu trzymać nasze samochody na parkingu i w 80% przypadków jeździć nimi w pojedynkę, to rozwiązanie konfliktu między koniecznością ochrony naszej planety i obietnicą zrównoważonej, zelektryfikowanej mobilności w przyszłości stanie się bardzo trudnym zadaniem.

Citroen OLI Concept 6

„Marka Citroen wierzy, że elektryfikacja nie powinna oznaczać wyższych cen, a bycie świadomym ekologicznie nie powinno być karalne poprzez ograniczenie naszej mobilności lub uczynienie pojazdów mniej satysfakcjonującymi do życia. Musimy przełamać panujące trendy, zmniejszyć masę oraz obniżyć ceny elektrycznych samochodów, a także znaleźć nowatorskie sposoby na ich odświeżenie i odsprzedanie kolejnym klientom. W przeciwnym razie, kiedy w pełni elektryczne pojazdy staną się jedyną dostępną opcją, rodziny nie będą mogły sobie pozwolić na swobodne przemieszczanie się. Koncepcyjny model oli jest niepodważalnym dowodem na to, że marka Citroen z optymizmem podejmuje próbę rozwiązania tych konfliktów.”

INSPIRACJA

 • Citroen oli [all-ë] to swoisty manifest, którego założenia projektowe opierają się na błyskotliwych pomysłach i podważają status quo, by promować wszechstronną, zapewniającą radość z jazdy elektryczną mobilność, która wpisuje się w styl życia różnych grup społecznych i podnosi jego jakość.
 • Najnowszy model koncepcyjny marki Citroen „oli” [all-ë] mówi: „wystarczy” i idzie na przekór panującej modzie na ciężkie, bardzo skomplikowane i drogie zeroemisyjne samochody rodzinne, by stawić czoła społecznym i motoryzacyjnym wyzwaniom przyszłości.
 • Najnowszy model nawiązuje do nowatorskiego pojazdu AMI – sprawia, że motoryzacja staje się nie tylko przystępna cenowo, odpowiedzialna i wszechstronna, ale zapewnia także radość z jazdy.

AMBICJE

 • Osiągnięcie „najlepszej w klasie” oceny cyklu życia dzięki zmniejszeniu masy i złożoności konstrukcji samochodu, zastosowaniu materiałów z recyclingu, które nadają się do ponownego przetworzenia, dostępności cenowej, trwałości i solidności.
 • Tchnące optymizmem „laboratorium na czterech kółkach” to kompleksowy manifest inteligentnych koncepcji przyszłości.
 • Docelowa masa 1000 kg, aby zapewnić zasięg 400 km – prędkość maksymalna do 110 km/h, aby zagwarantować maksymalną skuteczność i zużycie energii na poziomie 10 kWh/100 km – doładowanie akumulatora od 20% do 80% poziomu w około 23 minuty.
 • Najnowszy model zapowiada także nowe podejście do obsługi klientów samochodów elektrycznych marki Citroen i doświadczeń partnerów.

POMYSŁOWOŚĆ

 • To nie samochód, ale wszechstronny, wykorzystywany codziennie dodatek do twojego życia, który jest przydatny nie tylko na drodze.
 • Idealnie dopasowany do stylu życia: elektryczne urządzenie z inteligentnymi funkcjami V2G i V2L oraz mocą, która gwarantuje przyjemność z jazdy i życia.
 • Niekonwencjonalna sylwetka, której estetyka została zaprojektowana z myślą o funkcjonalności, wydajności i trwałości.
 • Wyrazista osobowość jest wyrazem przemyślanego podejścia do projektowania przemysłowego i stawia na pierwszym miejscu wszechstronność użytkowania.
 • Wydajność dzięki identycznym przednim drzwiom, zderzakom i elementom ochronnym, płaskim panelom i szybom oraz zastosowaniu lekkich materiałów.
 • Wytrzymała, płaska pokrywa silnika i panele podłogowe bagażnika i dachu, na których można stanąć, wykonane z recyklingowanej tektury o strukturze plastra miodu.
 • Oryginalne hybrydowe obręcze kół wykonane ze stali i aluminium oraz inteligentne opony koncepcyjne Goodyear Eagle GO.
 • Przestronne, nowatorskie wnętrze z projektorem „Smartband” HMI i systemem multimedialnym BYOD (bring your own device), który umożliwia podłączenie do niego dowolnych urządzeń.
 • Wygodne siedzenia z oparciem z tkaniny siatkowej, łatwa w myciu podłoga i lekkie materiały z recyklingu.
 • Cykl życia: możliwość doposażenia, odnawiania i naprawy samochodu przez kolejnych właścicieli z wykorzystaniem części z recyklingu.

MISJA

 • Oli idealnie odzwierciedla misję marki Citroen, której celem jest zapewnienie wszystkim w pełni elektrycznych samochodów w celu podniesienia jakości codziennego życia przy zminimalizowanym wpływie motoryzacji na środowisko
 • Koncepcje, kody stylistyczne i projekt wnętrza studyjnego oli zostaną wykorzystane w przyszłych modelach produkcyjnych marki
 • Oli proponuje nową interpretację logo marki Citroen, które już niedługo pojawi się na wszystkich premierowych produktach i zapowiada nową identyfikację wizualną.
Zdjęcia: Citroen