MotoNews.pl

Citroen E-MEHARI stylizowany przez firmę Courreges

09 marca 2016

Citroen-E-MEHARI-Courreges 6

Na Salonie Samochodowym w Genewie 2016 Citroen przedstawił model koncepcyjny E-MEHARI stylizowany przez firmę Courreges. Jest on owocem współpracy dwóch francuskich marek, które zawsze wyróżniały się kreatywnością i innowacyjnością. W stylizacji tego czteromiejscowego kabrioletu o napędzie elektrycznym położono nacisk na funkcjonalność i przestrzeń, które wyeksponowano poprzez zestawienie bieli, symbolizującej światło, z kolorowymi akcentami.

W prawie 50 lat po wprowadzeniu modelu Mehari w 1968 r. dwie wizjonerskie, francuskie marki spotykają się, by przedstawić wspólny projekt: model koncepcyjny Citroen E-MEHARI by Courreges. Bazuje on na zaprezentowanym w grudniu 2015 r. Citroenie E-MEHARI, który stanowi nawiązanie do dawnego, kultowego modelu tej marki, a zarazem zdecydowanie zwraca się ku przyszłości. Ten przyjazny dla środowiska, czteromiejscowy kabriolet o napędzie całkowicie elektrycznym, utrzymany w nowoczesnym i pogodnym stylu, doskonale oddaje wyznawane przez Citroena wartości: kreatywność, wolność i optymizm.

Podobne wartości cechują dom mody Courreges, który zawsze wyrażał optymizm i temperament poprzez styl swoich nowatorskich kreacji. Tak jak Citroen modelem Mehari zrewolucjonizował rynek motoryzacji, tak Courreges odbił swoje piętno na modzie lat 60. i 70. Obydwie marki stworzone zostały przez twórczych i niezależnych wizjonerów.

Ta wspólnota ducha i charakteru obu marek sprawiła, że Citroen uznał dom mody Courreges za najbardziej naturalnego partnera i powierzył mu stworzenie specjalnej, ekskluzywnej wersji modelu E-MEHARI. Jacques Bungert i Frederic Torloting, szefowie Courreges, którzy wierzą w sens łączenia i krzyżowania różnych dziedzin kreatywności, podjęli to wyzwanie. Opracowaniem i realizacją modelu koncepcyjnego zajęli się projektanci z ich studia, wspólnie z Centrum Designu Citroena. Efektem tej współpracy jest jasny, radosny i zdecydowanie stylowy samochód. Biorąc pod uwagę renomę i doświadczenie marki Courreges, rezultat nie mógł być inny.

Przez ten projekt obydwaj partnerzy chcieli wykreować nowy, nieszablonowy styl. Wykorzystując materiały przyszłości, postanowili stworzyć dzieło łączące prawdziwe piękno z użytecznością, sportowym duchem i witalnością. Współpraca Citroena i Courreges zaowocowała modelem koncepcyjnym emanującym niezwykłą energią, pełnym światła, otwartym na otoczenie i napędzanym elektrycznością z nowatorskiej baterii litowo-metalowo-polimerowej.

Citroen E-MEHARI by Courreges: biel i siła światła

Citroen bez wahania dał Courreges pełną swobodę i zachęcał do przedstawienia własnej interpretacji samochodu. W rezultacie powstał samochód, który jest modny ze swojej istoty. Citroen E-MEHARI by Courreges to pojazd elektryczny o silnej osobowości, grający kolorami i materiałami skupionymi wokół dominującej bieli – zarówno w duchu dawnego Mehari, jak i w natychmiast rozpoznawalnym stylu Courreges.

Citroen E-MEHARI by Courreges zachowuje charakterystyczne drzwi modelu E-MEHARI, z przetłoczeniami nawiązującymi do karoserii oryginalnego Mehari, usztywnionej poziomym użebrowaniem. Najważniejszym motywem jest biel, obejmująca nie tylko kolor całego nadwozia, lecz także felgi, ozdobione tylko pomarańczowym pasem. Ten kolorowy motyw znajduje kontynuację w różnych miejscach nadwozia, przede wszystkim wzdłuż krawędzi pałąka ochronnego. Pałąk tylny zastąpiono dwoma ukośnymi pasami bocznymi, by nie ograniczać cennej przestrzeni.

Wnętrze zostało zaprojektowane jako esencja komfortu i wyrafinowania. Obicia drzwi są wykonane z luksusowej białej skóry; tablica rozdzielcza i tylne siedzenia celowo otrzymały kanciaste, architektoniczne kształty. Kolor pomarańczowy powraca w formie efektownych winylowych obwódek, biegnących wzdłuż tablicy rozdzielczej i charakterystycznie ukształtowanych otworów nawiewu powietrza. Kontrast bieli z pomarańczem występuje także na klamkach drzwi. Zdecydowanie nieszablonowa jest jednoramienna i jednobarwna kierownica; od schematów odbiega również podłoga z białymi dywanikami i skórzanymi wykończeniami.

Charyzmatyczny styl Citroena E-MEHARI by Courreges w żaden sposób nie ogranicza praktyczności ani nie osłabia pogodnego ducha właściwego modelowi E-MEHARI. Samochód ma cztery pełnowymiarowe, wysoko umieszczone siedzenia i rozjaśniający wnętrze dach z matowego pleksiglasu. Po otwarciu tylnej klapy, zapewniającej dostęp do bagażnika, ukazuje się ekskluzywna seria bagaży. Złożona jest ona z trzech toreb podróżnych wykonanych z białej skóry z wykończeniami z pomarańczowego winylu, doskonale dopasowanych do stylu pojazdu.

Napęd w 100 proc. elektryczny: to przecież oczywiste

Nowatorski, niszowy Citroen E-MEHARI by Courreges przejmuje rozwiązania techniczne Citroena E-MEHARI: całkowicie elektryczny napęd z użyciem technologii LMP® (bateria litowo-metalowo-polimerowa), opracowanej przez francuskich inżynierów z grupy Bollore. Prędkość maksymalna wynosi 110 km/h, a zasięg w trybie jazdy miejskiej sięga 200 km. Naładowanie baterii do pełna przy użyciu stacji ładującej o natężeniu 16 A (stacje domowe lub publiczne typu Autolib) trwa 8 godz., a naładowanie jej ze standardowego gniazdka domowego prądem o natężeniu 10 A zajmuje 13 godz. Citroen E-MEHARI by Courreges dostarcza jedynych w swoim rodzaju doznań swobodnej, beztroskiej i niemal bezszelestnej jazdy. Tak jak oryginalny model Mehari z 1968 r., zapewnia niepowtarzalne wrażenie wolności, ale dostosowane do ducha dzisiejszych czasów: czujesz wiatr we włosach, a jednocześnie otacza Cię cisza, jaką może dać tylko napęd elektryczny.

Wysoki prześwit Citroena E-MEHARI pozwala wjechać na każdą drogę. Wszechstronność i porywający wygląd sprawiają, że czuje się on pewnie zarówno w ekskluzywnych dzielnicach wielkiego miasta, jak i w najmodniejszych kurortach nadmorskich. Koncepcyjny Citroen E-MEHARI by Courreges uosabia ducha joie de vivre, łącząc piękno z użytecznością.

Zdjęcia: Citroen