MotoNews.pl

Nowa edycja specjalna Maserati FTributo

16 października 2022

Maserati-Ghibli-FTributo-Special-Edition

Sportowe DNA Maserati posłużyło za inspirację dla nowej edycji specjalnej modeli Ghibli i Levante – FTributo, która stanowi hołd dla Marii Teresy De Filippis i historii jej śmiałości.

Maria Teresa była pierwszą kobietą, która zakwalifikowała się do Grand Prix Formuły 1

Dokonała tego za kierownicą Maserati 250F. Nieustępliwy duch Marii Teresy De Filippis oraz ponadczasowe nawiązania do wyścigowego świata Maserati – oto motywy nowej, limitowanej serii FTributo, dostępnej dla Ghibli i Levante. Zarezerwowano dla niej dwa ekskluzywne odcienie nadwozia: Arancio Devil oraz Grigio Lamiera.

Maserati Ghibli FTributo Special Edition 4

Przyciągające wzrok detale i sportowa estetyka sprawiają, że specjalna edycja wynosi sportowy charakter obu modeli na nowy poziom. Już pierwsze spojrzenie wzbudza skojarzenia z adrenaliną na torze wyścigowym. Kolor Arancio Devil to mocno nasycony pomarańczowy odcień, który łączy wibrującą energię oraz śmiałość Marii Teresy i nawiązuje do jej przydomka – „diablica”.

Maserati Ghibli FTributo Special Edition 5

Maserati Ghibli FTributo Special Edition

I przeciwnie, szarość Grigio Lamiera czerpie inspirację wprost z toru wyścigowego, prawdziwego „domu” Maserati, gdzie marka spod znaku trójzębu odnosiła liczne zwycięstwa i „wykręcała” najlepsze osiągi.

Design nadwozia w przypadku Levante FTributo kompletują 21-calowe obręcze Anteo. Z kolei Ghibli FTributo otrzymało 21-calowe felgi Titano.

Maserati Ghibli FTributo Special Edition 6

Edycje w kolorze Arancio Devil mają kobaltowo-niebieskie detale: ranty obręczy, specjalny emblemat na błotniku oraz trójząb na słupku C. W przypadku nadwozia Grigio Lamiera kolor felg zmienia się na Glossy Black, a detale zyskują kontrastową, pomarańczową barwę.

W kabinie do wykończeń nadwozia nawiązują kobaltowo-niebieskie lub pomarańczowe przeszycia, połączone z czarną lub pomarańczową naturalną skórą PienoFiore (pełnoziarnistą).

W 1955 r. Maria Teresa De Filippis wzięła udział w 39. edycji Targa Florio – wspólnie z Luigim Belluccim poprowadziła Maserati A6GCS. Ekipa zajęła dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej i czwarte w klasie 2 litrów. Był to punkt zwrotny, dzięki któremu De Filippis – jedno wyzwanie po drugim – przełamała konwencję i stereotypy. W 1958 r. została pierwszą kobietą, która wystartowała w Formule 1, ponownie za kierownicą Maserati.

Maserati Ghibli FTributo Special Edition 13

67 lat później specjalne edycje FTributo celebrują sportowe dziedzictwo Maserati i rewolucyjne zwycięstwa włoskiej marki na torze.

Elegancja, ekstremalne osiągi i sportowy charakter odnawiają zwycięski duet Maserati oraz Marii Teresy De Filippis. Oto opowieść o wytrwałości, odwadze i śmiałości. O umiejętność stawiania czoła wyzwaniom, konkurowania oraz wygrywania – na torze i poza nim, ze wzrokiem z determinacją skierowanym w przyszłość.

Zdjęcia: Maserati