MotoNews.pl

Nowe Maserati Ghibli zadebiutuje w Szanghaju

09 kwietnia 2013

Kategoria | Premiery  Rynek Premium  Targi
Marka, model | ,
Maserati Ghibli 2

Maserati opublikowało pierwsze oficjalne zdjęcia nowego, czterodrzwiowego, sportowego sedana, który zadebiutuje pod koniec tego miesiąca na międzynarodowej wystawie motoryzacyjnej w Szanghaju. Model nosi nazwę Ghibli – zapewne brzmi ona znajomo w uszach prawdziwych fanów marki. Samochód o takiej nazwie włoski producent oferował w latach 1966-1973. Wtedy był dostępny jako dwudrzwiowe coupe lub dwudrzwiowy „spyder” (kabriolet), a napędzał je ośmiocylindrowy silnik o pojemności 4,7 lub 4,9 l współpracujący z 5-biegową przekładnią manualną przekazującą moc na tylną oś. Oryginalny Ghibli przyspieszał z miejsca do 100 km/h w 6 sekund i rozwijał prędkość maksymalną 257 km/h. To niezłe wyniki nawet, jak na współczesny samochód.

Maserati zapowiada, że nowe Ghibli będzie przełomem w historii marki. Ma mieć bardziej sportowy charakter niż większe Quattroporte wprowadzone na rynek na początku tego roku. Nowe Maserati Ghibli będzie dostępne z 3-litrowym, 6-cylindrowym silnikiem biturbo w dwóch wariantach mocy. Będą współpracować z 8-biegową, automatyczną skrzynią biegów. Podobnie, jak oryginalny model, nowe Ghibli będzie miało napęd na tylną oś, lecz tym razem będzie to nowoczesny system Q4. Ghibli będzie też pierwszym modelem produkcyjnym w historii Maserati dostępnym z jednostką wysokoprężną, będzie to 3-litrowy turbodiesel V6. Niestety producent nie ujawnił jeszcze osiągów żadnej z jednostek napędowych.

Ghibli będzie również pierwszym sedanem oferowanym przez Maserati w segmencie samochodów reprezentacyjnych. Planowana sprzedaż to 50 000 egzemplarzy rocznie.

Zdjęcia: Maserati, opracowanie: BM