MotoNews.pl

Nowe Renault Clio czyli flagowy, uniwersalny samochód miejski

19 kwietnia 2023

Marka, model | ,
Renault-Clio-2023

Od debiutu rynkowego w 1990 roku historia Clio to nieprzerwane pasmo sukcesów. Na całym świecie sprzedano blisko 16 milionów sztuk tego modelu!

Renault Clio to międzynarodowy bestseller, dwukrotny zdobywca tytułu Samochodu Roku w Europie, który od swojego pojawienia się na rynku przez pięć kolejnych generacji był jednym z najbardziej kultowych miejskich samochodów. Dziś możemy zobaczyć nową odsłonę Clio.

Nowe Renault Clio 2023

Od strony technologii Nowe Clio odpowiada dzisiejszym gustom – wprowadzono cyfrowy zespół zegarów i wskaźników we wszystkich wersjach modelu. Jeśli chodzi o silniki, dysponuje różnorodną ofertą – każdy znajdzie konfigurację, która będzie najlepiej odpowiadała jego potrzebom. Głównym atutem będzie silnik E-Tech full hybrid o mocy 145 KM, zapewniający przyjemność jazdy w połączeniu z oszczędnością.

Nowe Clio będzie dostępne w wielu poziomach wyposażenia, w tym w nowej wersji Esprit Alpine. Esprit Alpine wyróżnia się sportowym, eleganckim i zarazem zaawansowanym technicznie wyglądem, który dodaje intensywności charakteru nowemu modelowi i doskonale wpisuje się w założenia Renaulution.

“Historia Clio to nieprzerwane pasmo sukcesów. Clio jest najlepiej sprzedającym się francuskim samochodem – na całym świecie sprzedano blisko 16 milionów sztuk tego modelu. Dziś Nowe Clio wkracza w nowy etap swojej historii. Ma nowy styl i nowy, jeszcze bardziej wyrazisty przód. Pod maską zobaczymy silnik E-Tech full hybrid, który obiecuje przyjemność niezwykle ekonomicznej jazdy – ma moc 145 KM przy emisji zaczynającej się od 93 g/km. Ta wydajna technologia ułatwi klientom w wielu krajach przejście na nowe rodzaje napędu.” – Fabrice Cambolive, prezes marki Renault

Renault Clio 2023 4

Nowy design nadwozia

Przód Nowego Clio został zaprojektowany całkowicie od nowa. Atletyczne bryły i napięte, fasetowane linie wnoszą nowoczesność i dynamikę. Poszerzony grill nawiązujący do wzoru szachownicy nadaje nowemu modelowi mocny, sportowy charakter. Efekt cieniowania – przejście od ciemnego logo do jaśniejszych krawędzi – sprawia wrażenie głębi i podkreśla techniczny charakter auta. W odnowionym designie szeroko wykorzystano różne efekty i grę światłocieni, dzięki którym Nowe Clio jest jeszcze bardziej atrakcyjne.

Charakterystyczne logo

Pośrodku grilla możemy zobaczyć logo Renault Nouvel’R (co wymawia się po francusku tak samo jak słowa „nowa era”) z satynowego chromu, które odwołuje się do dziedzictwa marki. Prosta geometryczna forma bogata w znaczenie eksponuje ponadczasowość logo. Symbioza dwóch zazębiających się rombów tworzy ciekawy efekt optyczny, podkreśla komplementarność i sprawia wrażenie ciągłego ruchu.
I bardziej niż kiedykolwiek potwierdza przynależność Nowego Clio do marki.

Renault Clio 2023 5

Atletyczna listwa F1

W wersji Esprit Alpine pod grillem zobaczymy listwę F1 o wyraźnych sportowych inspiracjach. Atletyczny kształt i napięta, ostra linia listwy podkreślają wysoką klasę i dynamikę przodu. W wersji Techno listwa ma kolor nadwozia, a w Esprit Alpine – matowy Szary Schiste.

Nowy, charakterystyczny układ świateł i nowa identyfikacja wizualna

W Nowym Clio pojawia się nowy, charakterystyczny układ świateł przednich. Clio jest pierwszym modelem Nowej Fali Renault, w którym pojawia się nowa identyfikacja wizualna, zainspirowana nowym logo, z pionowymi światłami dziennymi LED w kształcie połówki rombu. Światła akcentują żywy, wręcz wibrujący charakter przodu auta, a jednocześnie podkreślają spójność stylistyczną całej gamy z wizerunkiem marki.

Cienkie przednie światła wyposażone w 100% w diody LED już od pierwszego poziomu wyposażenia odwołują się do precyzji i zaawansowania technicznego, zapewniają również Nowemu Clio wrażenie „wyostrzonego spojrzenia”. Dzięki bardziej kompaktowej budowie reflektory składają się z nawet pięciu modułów (poprzednio z trzech) i potrafią automatycznie regulować światło poprzez zmianę wiązki ze świateł mijania na drogowe.

Renault Clio 2023 6

Bardziej dynamiczny tył

Zmieniono również tył samochodu. Aerodynamiczne wyloty powietrza poszerzają optycznie tył i podkreślają stabilność nadwozia, a także zaawansowanie technologiczne samochodu. Dolna część jest polakierowana na czarny mat w niższych poziomach wyposażenia, w wersji Techno – na czarny błyszczący kolor, a w wersji Esprit Alpine ma matowy kolor Szary Schiste.

Zmodernizowane tylne światła mają przezroczyste klosze o kryształowym szlifie. Pozwalają one dostrzec wnętrze reflektorów, co nadaje samochodowi nowoczesny i zaawansowany technologicznie wygląd. Boczny wzór tylnych świateł również nawiązuje do nowego układu przednich świateł.

Renault Clio 2023 7

Eleganckie kolory nadwozia i oryginalne obręcze kół

Nowe Clio jest dostępne w sześciu eleganckich kolorach nadwozia: Biel Alpejska, Czarny Etoilé, Szary Schiste, Niebieski Iron, Czerwony Flamme, Pomarańczowy Valencia oraz w nowym kolorze Szary Rafale. Jest to lakier trójwarstwowy niemetalizowany, ale gdy patrzymy z bliska, wydaje się perłowy.

Oryginalne obręcze kół o rozmiarach sięgających nawet do 17 cali nadają samochodowi atrakcyjny wygląd. Oferta obejmuje sześć różnych obręczy, w tym cztery ze stopu metali lekkich, dostępne w różnych wersjach modelu. Na przykład wersja Techno jest wyposażona w czarne, diamentowane 16-calowe felgi aluminiowe. Wszystkie wzory obręczy kół mają pośrodku nowe logo Renault ze szczotkowanego aluminium.
Niezależnie od wersji lusterka boczne są pokryte lakierem Czarny Etoilé, podobnie jak antena w kształcie płetwy rekina w wersjach Techno i Esprit Alpine.

Niezmienione wymiary samochodu

Wprowadzone zmiany stylistyczne nie zaburzyły proporcji nadwozia Nowego Clio, które ma niemal takie same rozmiary jak poprzednia generacja. Nowy model ma długość 4,053 mm przy szerokości 1988 mm i wysokości 1439 mm.

Eleganckie wnętrze nowego Renault Clio

Nowe Clio zapewnia jeszcze wyższy komfort. Jego wnętrze jest niezwykle ciepłe i przyjazne. Wystarczy otworzyć drzwi, by zachwycić się szlachetnymi ekologicznymi materiałami, reprezentującymi najwyższy poziom jakości. Przestronne wnętrze i jego ergonomia pozostały głównymi atutami modelu. Pasażerowie mają więc zapewniony maksymalny komfort. Zastosowane technologie są skupione na doświadczeniu użytkownika.

Dostępne aplikacje i usługi połączone zapewniają kierowcy i pasażerom przyjemną i bezstresową podróż.

  • Bardziej ekologiczne tkaniny
  • Eleganckie tapicerki w różnym stylu
  • Zmodernizowany zespół zegarów i wskaźników

Renault Clio 2023 10

Sportowa wersja Esprit Alpine

Po Australu, który jako pierwszy wprowadził wersję Esprit Alpine do gamy Renault oraz po Nowym Espace przyszła kolej na Nowe Clio. W jego ofercie również pojawi się ta sportowa, technologicznie zaawansowana i elegancka wersja. Doskonale łączy najbardziej charakterystyczne elementy DNA marki Alpine z nowym językiem stylistycznym Renault i jeszcze mocniej podkreśla osobowość Nowego Clio.

Sportowy wygląd nadwozia

Przód auta ze zmienionym grillem wzmacnia sportowy wygląd i podkreśla wyrazisty design Nowego Clio. Dzięki efektowi cieniowania, od ciemniejszego zabarwienia pośrodku do jasnego chromu na obrzeżach, nowy grill dodaje głębi i siły wyglądowi auta. Przecina go pozioma linia w czarnym błyszczącym kolorze, łącząca się z poziomymi liniami reflektorów. Zmienione zostało również logo ze szczotkowanego aluminium w charakterystycznym dla tej wersji kolorze Ice Black, które podkreśla techniczne zaawansowanie Nowego Clio. Przednie błotniki zdobi znaczek „Alpine”, będący wyróżnikiem tej wersji.

Przednia listwa F1 w matowym kolorze Szary Schiste nawiązuje do modeli wyścigowych i zachęca do odkrywania świata sportów motorowych uosabianego przez tę wersję. Ten sam kolor pojawia się również na dolnych listwach ochronnych drzwi i na dyfuzorze, natomiast strukturalne aerodynamiczne wyloty powietrza na zderzaku wizualnie poszerzają tył auta i nadają mu bardziej sportowy wygląd.

Renault Clio 2023 11

Wersja Esprit Alpine zyskuje również 17-calowe aluminiowe felgi o designie nawiązującym do tożsamości Alpine: czarne, diamentowane, wykończone przydymionym lakierem bezbarwnym, z niebieskimi lub szarymi kołpaczkami w zależności od koloru nadwozia, nadają Clio jeszcze bardziej dynamiczny, wyrafinowany i zaawansowany technicznie wygląd. Tył auta zdobi napis „Clio” w czarnym błyszczącym kolorze Grand Brillant.

Eleganckie wnętrze

Wersja wyróżnia się również właściwym dla niej sportowym i eleganckim designem wnętrza. Przednie siedzenia dokładniej obejmują ciało, zapewniają lepsze podparcie boczne i większy komfort. Zaprojektowane z wykorzystaniem specjalnych materiałów i obite jaśniejszą szarą tkaniną w środkowej części oparcia i na siedzisku, podkreślają sportowy charakter modelu. Boczne podparcia są wykończone grubym materiałem obiciowym (powlekana tkanina o ziarnistej fakturze).

Techniczne motywy ozdobne, w szczególności charakterystyczny motyw w kształcie litery „Y” podkreślający kształt foteli i kojarzący się z koszulkami sportowców odnajdziemy na wszystkich elementach wystroju wnętrza. Dopełnieniem tej sportowej wersji są niebieskie przeszycia oraz litera „A” wykonana techniką termozgrzewania w górnej części oparć. W boczne przeszycia wstawiona jest niebiesko-biało-czerwona flaga, symbol Francji.

Renault Clio 2023 12

Nowoczesne technologie przystępne dla użytkowników

Cyfrowy wyświetlacz dla wszystkich

Dzięki nowym usługom i technologiom łączności na najwyższym poziomie Nowe Clio jest jeszcze bardziej intuicyjne w codziennym użytkowaniu. Dotyczy to wszystkich wersji, gdyż każda z nich wyposażona jest w 7- lub 10-calowy cyfrowy zespół zegarów. W wersjach z ekranem 10-calowym dostępna jest funkcja klonowania map systemu nawigacji i funkcja personalizacji ustawień w zależności od trybu jazdy i ustawień systemu MULTI-SENSE.

Bezprzewodowe połączenie ze smartfonami

Nowe Clio jest wyposażone w system Renault EASY LINK. Ta multimedialna platforma zapewnia dostęp do całej gamy aplikacji, takich jak nawigacja, zdalne monitorowanie stanu samochodu i systemy informacyjno-rozrywkowe.

System Renault EASY LINK jest dostępny w dwóch wersjach zapewniających bezprzewodowe połączenie ze smartfonami z systemem Android Auto i Apple CarPlay, a mianowicie:

  • wersji z ekranem 7-calowym
  • wersji z ekranem o wielkości 9,3 cala z wbudowaną nawigacją (w standardzie dla poziomu wyposażenia Esprit Alpine).

Renault Clio 2023 13

Systemy wspomagania prowadzenia cieszące się powszechnym uznaniem klientów

Aby jeszcze bardziej ułatwić kierowcom prowadzenie i zwiększyć poziom bezpieczeństwa, Nowe Clio zostało wyposażone w liczne systemy wspomagania prowadzenia (ADAS). Systemy te dzielą się na trzy grupy: prowadzenie, parkowanie i bezpieczeństwo.

Najważniejsze spośród nich to Active Driver Assist, system kamer 360° oraz aktywne wspomaganie nagłego hamowania z wykrywaniem rowerzystów i pieszych. Dzięki tej kompletnej gamie systemów wspomagania prowadzenia Nowe Clio jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych samochodów w swojej klasie.

Automatyczna klimatyzacja, karta hands free, indukcyjna ładowarka do smartfonów itd.: Istotne elementy to regulowany w pionie fotel pasażera z przodu oraz centralny podłokietnik, dostępny od wersji Techno. Ponadto nowe Clio wyróżnia się przestronnością tylnej części kabiny pod względem dostępności i ilości miejsca na wysokości kolan oraz pojemnością bagażnika wynoszącą aż 391 litrów (301 litrów w wersji E-Tech full hybrid 145), która stawia Nowe Clio w czołówce modeli z tego segmentu.

Wyposażone w technologię MULTI-SENSE Nowe Clio oferuje użytkownikom całkiem nowy rodzaj doznań dzięki regulowanemu oświetleniu ambientowemu z możliwością zmiany ustawień na zespole zegarów oraz na środkowej konsoli. W ten sposób Nowe Clio łączy zaawansowane technologie, precyzję i wyrafinowanie i oferuje jeszcze wyższy komfort podróżowania.

Renault Clio 2023 14

Najbardziej kompletna oferta silnikowa na rynku

Nowe Clio może poszczycić się gamą silników wykorzystujących różne źródła energii, na czele z technologicznie zaawansowanym silnikiem E-Tech full hybrid o mocy 145 KM. Oferuje on użytkownikom możliwość jazdy po mieście w trybie elektrycznym, łączącym przyjemność prowadzenia z niższym zużyciem paliwa i niższą emisją CO2.

Pozostałe dostępne silniki – benzynowe i dwupaliwowe benzyna/LPG – są bardzo zróżnicowane pod względem mocy, co sprawia, że jest to szeroka oferta silnikowa na rynku. Każdy użytkownik może dzięki temu wybrać taką konfigurację, która najlepiej odpowiada jego oczekiwaniom i sposobowi użytkowania samochodu.

Wszystkie te silniki mają funkcję asystenta ekojazdy, który informuje kierowcę, jak najskuteczniej oszczędzać paliwo, a tym samym obniżyć emisję CO2 z układu wydechowego.

E-Tech full hybrid 145 – większa przyjemność prowadzenia, mniejsze zużycie paliwa

Technologia E-Tech full hybrid trafiła do gamy Renault w 2020 roku, w pierwszej kolejności do Clio, a obecnie jest wprowadzana w kolejnych modelach marki. Jest w nią również wyposażone Nowe Clio, w wersji E-Tech full hybrid 145 i jest objęta ponad 150 wnioskami patentowymi. Wykorzystano w niej bogate doświadczenie Renault w Formule 1, w szczególności w zakresie odzyskiwania energii. Zapewnia Nowemu Clio większą dynamikę w połączeniu z większą efektywnością energetyczną.

Renault Clio 2023 15

Jest to konstrukcja szeregowo-równoległa, która łączy dwa silniki elektryczne (silnik elektryczny o mocy 36 kW i wysokonapięciowy rozrusznik-alternator typu HSG – High-Voltage Starter Generator o mocy 18 kW) z 4-cylindrowym benzynowym silnikiem spalinowym 1,6 l o mocy 69 kW (94 km), współpracującym z inteligentną, bezsprzęgłową wielotrybową skrzynią biegów i akumulatorem trakcyjnym o pojemności 1,2 kWh.

Skrzynia posiada 4 biegi do obsługi silnika benzynowego i 2 biegi do obsługi głównego silnika elektrycznego. Napęd E-Tech full hybrid oferuje do 14 kombinacji współpracy silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym, pozwalających zoptymalizować sprawność energetyczną tego zespołu.

Każde ruszanie z miejsca odbywa się w trybie elektrycznym, dzięki czemu Nowe Clio może poruszać się po mieście w trybie w pełni elektrycznym przez 80% czasu jazdy, a zużycie paliwa może być nawet o 40% niższe niż w wersji z silnikiem spalinowym w cyklu miejskim. Tym samym Nowe Clio oferuje najlepsze możliwości jazdy po mieście w trybie elektrycznym wśród dostępnych na rynku miejskich aut hybrydowych.

Dzięki wysokiej efektywności energetycznej zespołu napędowego emisja CO2 zaczyna się od zaledwie 93 g/km, co jest doskonałym wynikiem w tej klasie aut. A wszystko to odbywa się w ciszy, jaką zapewnia jazda w trybie elektrycznym i bez ograniczeń związanych z doładowywaniem akumulatora.

Renault Clio 2023 16

TCe 100 LPG – duża wszechstronność i niskie koszty użytkowania

W ofercie Nowego Clio pojawia się także nowy, 3-cylindrowy turbodoładowany silnik TCe 100 LPG. Dzięki dwupaliwowemu zasilaniu benzyną i fabryczną instalacją LPG, nowa jednostka ma zdecydowanie lepsze osiągi przy znacznie niższym zużyciu paliwa i emisji CO2 (o 8% niższa emisja CO2 w porównaniu z równoważnym silnikiem benzynowym). Silnik ten dysponuje wyższymi osiągami z maksymalnym momentem obrotowym 170 Nm już od 2000 obr./min, co pozwala na bardzo dużą wszechstronność użytkowania i przejrzyste rozgraniczenie między zasilaniem benzyną i LPG.

Zasięg samochodu na dwóch pełnych zbiornikach wynosi łącznie ponad 1000 km. To sprawdzone, proste w użyciu, przystępne cenowo i oszczędne w eksploatacji rozwiązanie. Układy LPG w modelach Renault są montowane bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym.

TCe 90 – zrównoważony silnik

Ten 3-cylindrowy turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 90 KM i momencie obrotowym 160 Nm współpracuje z 6-stopniową manualną skrzynią biegów. Charakteryzuje się wyjątkową płynnością pracy i niskim zużyciem paliwa – plasuje się dzięki temu w czołówce segmentu.

Źródło: Renault