MotoNews.pl

Nowe BMW serii 4 Coupe oraz Cabrio

01 lutego 2024

Kategoria | Premiery  Rynek Premium
Marka, model | ,
BMW-Seria-4-Coupe-2024

W segmencie premium klasy średniej cyfra 4 oznacza idealne połączenie radości z jazdy ze sportowo-elegancką stylistyką. Nowe BMW serii 4 Coupe i nowe BMW serii 4 Cabrio jeszcze lepiej ucieleśniają typowe dla marki wartości. Precyzyjnie zmodyfikowana stylistyka podkreśla ich dynamiczny charakter i ekskluzywny styl na zewnątrz. Nowoczesne akcenty i nowe elementy wyposażenia zapewniają wyrafinowaną atmosferę premium we wnętrzu pojazdu. Nowoczesny kokpit z zakrzywionym wyświetlaczem BMW staje się perfekcyjną sceną dla udoskonalonego systemu BMW iDrive z funkcją szybkiego dostępu „QuickSelect” bazującego na nowym BMW Operating System 8.5.

BMW serii 4 Coupe oraz Cabrio na rok 2024

Nowe lakiery zewnętrzne i obręcze kół ze stopów lekkich, reflektory ze szczególnie wyraziście zaprojektowanymi źródłami światła oraz dostępne opcjonalnie lampy tylne ze światłem laserowym to cechy rozpoznawcze aktualnego rozwoju stylistyki zewnętrznej. Najważniejsze innowacje we wnętrzu sportowego, dwudrzwiowego modelu dotyczą stylistyki kierownic i deski rozdzielczej, tapicerki siedzeń, listew ozdobnych oraz aplikacji szklanych „CraftedClarity” dostępnych teraz opcjonalnie dla wybranych elementów obsługi. Równolegle z wprowadzeniem do standardowego wyposażenia nowego systemu BMW iDrive z funkcją „QuickSelect” w nowym BMW serii 4 opcjonalnie dostępny jest również wyświetlacz z funkcją Augmented View dla systemu nawigacyjnego BMW Maps.

BMW Seria 4 Coupe 2024 1

Nowe BMW serii 4 Coupé i nowe BMW serii 4 Cabrio będą nadal produkowane w zakładzie BMW Group w Dingolfing, gdzie obok wielu innych modeli wyższej klasy średniej i segmentu pojazdów luksusowych produkowane są również samochody sportowe BMW serii 4 oraz wyczynowe samochody BMW serii M4. Ich ogólnoświatowa premiera rynkowa nastąpi wraz z rozpoczęciem produkcji od marca 2024 roku.

Indywidualne charaktery, które skupiają się na radości z jazdy

Od dwóch generacji modelowych BMW oferuje własną serię modeli Coupé i Cabrio segmencie premium klasy średniej. To wyraźnie podkreśla ich szczególnie intensywne ukierunkowanie na typową dla marki radość z jazdy. Pod względem stylistycznym widoczne jest wyraźne zróżnicowanie w stosunku do BMW serii 3 nie tylko w proporcjach i prowadzeniu linii, ale również w niezależnej stylistyce przodu. Większe rozstawy kół i specyficznie dostosowany układ jezdny stwarzają warunki dla maksymalnej dynamiki. W BMW serii 4 Coupé i Cabrio prezentują się jako indywidualne charaktery, z których każdy w swojej samodzielnej koncepcji pojazdu kładzie nacisk na różne zagadnienia kluczowe.

BMW Seria 4 Coupe 2024 5

BMW serii 4 Coupé łączy w sobie dynamicznie przebiegające linie i elegancko wydłużone proporcje z nadwoziem wyjątkowo odpornym na działanie sił skrętnych, zoptymalizowanym pod kątem zwinnego prowadzenia i konfiguracją układu jezdnego konsekwentnie ukierunkowaną na dynamikę jazdy. Jednomiejscowy charakter obu tylnych siedzeń sprawia, że również pasażerowie drugiego rzędu siedzeń mogą cieszyć się intensywnymi wrażeniami z jazdy. Funkcja składania trzyczęściowej tylnej kanapy zapewnia jeszcze większą różnorodność możliwości transportowych podczas podróży i spędzania wolnego czasu.

Cztery fotele BMW serii 4 Cabrio łączą w sobie charakterystyczne dla tej serii sportowe wrażenia z jazdy z przyjemnością jazdy z otwartym dachem. Do tego dochodzi szczególnie stylowa elegancja, którą zapewnia przede wszystkim płaska sylwetka pojazdu. Szczególną wyróżnikiem BMW serii 4 Cabrio jest panelowy miękki dach, który łączy w sobie solidność chowanego sztywnego dachu i klasyczną estetykę dachu tekstylnego. Napęd elektryczny dachu można aktywować przy prędkościach do 50 km/h. Po 18 sekundach proces otwierania lub zamykania jest zakończony.

BMW Seria 4 Coupe 2024 6

Akcenty dla dalszej redukcji śladu CO2

Do zwiększenia radości z jazdy w nowym BMW serii 4 Coupé i nowym BMW serii 4 Cabrio przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa i emisji spalin w znacznym stopniu przyczyniają się wysokowydajne silniki, inteligentna lekka konstrukcja i zoptymalizowane właściwości aerodynamiczne.

Specyficzna dla modelu 48-woltowa technologia mild hybrid zwiększa zarówno spontaniczność oddawania mocy, jak i wydajność. Z aluminium, poza maską, przednimi błotnikami i drzwiami z aluminium, wykonane są również liczne komponenty układu jezdnego. Dzięki wartościom współczynnika Cx wynoszącym do 0,25 dla wersji Coupé i do 0,27 dla wersji Cabrio oba modele charakteryzują się wyjątkowo niskim oporem powietrza.

BMW Seria 4 Coupe 2024 7

Tapicerka sportowych foteli nowego BMW serii 4 Coupé w wersji M Performtex, dostępnej po raz pierwszy w modelach marki, została wyprodukowana w nowym procesie o obniżonej emisji CO2. Nowy asystent EfficiencyCoach w aplikacji My BMW dostarcza pomocnych wskazówek dotyczących bardziej wydajnej jazdy. W tym celu analizuje on aktualne dane dotyczące zużycia paliwa i porównuje je zarówno z wartościami z poprzedniego miesiąca, jak i ze zużyciem paliwa innych kierowców w społeczności z porównywalnymi silnikami i na tej podstawie opracowuje zalecenia dotyczące bardziej wydajnej jazdy.

Wygląd zewnętrzny. Charakterystyczne akcenty gwarantujące zachwycającą dynamikę

Sportowy charakter i elegancja to kluczowe cechy, które znajdują autentyczne odzwierciedlenie w stylistyce BMW serii 4. Dzięki precyzyjnym modyfikacjom stylistyki zewnętrznej nowe BMW serii 4 Coupé i nowe BMW serii 4 Cabrio jeszcze wyraźniej wyrażają swój niepowtarzalny charakter. Nowe elementy wyostrzają profil obu modeli i stanowią wyraziste akcenty zachwycającej dynamiki jazdy, ekskluzywności i postępu technologicznego.

BMW serii 4 Coupé i Cabrio swoimi charakterystycznymi liniami i wyrazistą stylistyką powierzchni w nowoczesnym języku stylistycznym marki sygnalizuje radość z jazdy i indywidualny styl. Gama wyposażenia opcjonalnego dostępnego w pakiecie sportowym M podkreśla dynamiczny wygląd. Należy do niego element dyfuzora w dolnej części tylnego zderzaka, który lakierowany jest teraz w błyszczącym czarnym kolorze. Ponadto końcówki rur wydechowych wbudowane w pas tylny po prawej i po lewej stronie mają teraz średnicę zwiększoną z 90 do 100 milimetrów. Jako uzupełnienie pakietu sportowego M oferowany jest pakiet sportowy M Pro oraz pakiet karbonowych elementów zewnętrznych M.

BMW Seria 4 Coupe 2024 8

Reflektory w nowej stylistyce, innowacyjne lampy tylne ze światłem laserowym

Jedną ze szczególnych cech stylistyki BMW serii 4 jest wyrazisty przód charakteryzujący się płaskimi reflektorami diodowymi i pionowo ustawioną atrapą chłodnicy BMW. Wloty powietrza w efektownie nachylonej do przodu atrapie chłodnicy BMW mają siatkową strukturę zarówno w wyposażeniu standardowym, jak i w połączeniu z pakietem sportowym M. Jego krawędź jest teraz utrzymana w matowym chromowanym wykończeniu.

Ponadto nowe BMW serii 4 Coupé i nowe BMW serii 4 Cabrio dysponują udoskonalonymi wizualnie i funkcjonalnie reflektorami. Moduły diodowe znajdujące się wewnątrz, które przejmują wszelkie funkcje oświetleniowe, zostały opracowane na nowo i uporządkowane. Światła mijania i światła drogowe generowane są przez wspólny moduł diodowy. Dwa moduły diodowe, każdy o orientacji pionowej i lekko strzałkowej, przejmują funkcję świateł pozycyjnych, świateł do jazdy dziennej oraz kierunkowskazów. Zorientowana na technologię stylistyka nowych źródeł światła zapewnia wysokiej jakości postępowy wygląd reflektorów.

Jako wyposażenie dodatkowe dostępne są adaptacyjne reflektory diodowe z nieoślepiającymi matrycowymi światłami drogowymi. Można je rozpoznać po niebieskich wstawkach. Posiadają funkcję świateł miejskich i doświetlania zakrętów. Pryzmatyczna struktura modułów diodowych do świateł miejskich wyróżnia się na tle jednorodnie świecących modułów świateł dziennych.

BMW Seria 4 Coupe 2024 9

W ramach pakietu sportowego M Pro i w połączeniu z diodowymi reflektorami adaptacyjnymi dostępne są ponadto lampy M Shadow Line z ciemnymi akcentami wewnątrz. W połączeniu z opcjonalnym dostępem komfortowym reflektory wytwarzają iluminację oświetlenia powitalnego, kiedy kierowca z kluczykiem zbliża się do pojazdu na odległość poniżej trzech metrów.

W połączeniu z diodowymi reflektorami adaptacyjnymi nowe BMW serii 4 Coupé i nowe BMW serii 4 Cabrio wyposażone są w szczególnie wyraziste lampy tylne ze światłem laserowym. Specyficzna dla tego modelu wersja tego innowacyjnego oświetlenia wykorzystuje technologię, która została zaprezentowana po raz pierwszy w wyczynowym modelu specjalnym BMW M4 CSL, którego produkcja limitowana jest do 1000 sztuk. Składa się z diod laserowych, z których każda oświetla wiązkę włókna szklanego i w ten sposób uzupełnia światło tylne filigranową podświetlaną grafiką. Precyzyjne linie trójwymiarowego światła laserowego nadają ekskluzywny i niepowtarzalny styl tylnym lampom, które po raz pierwszy zastosowano w samochodach wielkoseryjnych.

BMW Seria 4 Coupe 2024 10

Nowe lakiery zewnętrzne i obręcze kół ze stopów lekkich

Indywidualizację wyglądu zewnętrznego nowego BMW serii 4 Coupé i nowego BMW serii 4 Cabrio umożliwiają dostępne do wyboru dwa kolory niemetalizowane i osiem kolorów metalizowanych. Nowością w asortymencie są warianty metalizowane zielony Cape York i ognista czerwień. Ponadto oferowana jest szeroka gama lakierów BMW Individual oraz lakierów specjalnych BMW Individual.

Atrakcyjne innowacje zawiera również asortyment opcjonalnych obręczy kół ze stopów lekkich. Oferta dla nowego BMW serii 4 Coupé i nowego BMW serii 4 Cabrio obejmuje trzy warianty 19-calowe, które dostępne są po raz pierwszy. Nowe obręcze kół M ze stopów lekkich Double Spoke dostępne są w kolorze Jet Black lub w wersji dwukolorowej. Nowe obręcze kół ze stopów lekkich BMW Individual mają również wzór Y Spoke i są wykonane w kolorze szarym Midnight Grey.

BMW Seria 4 Coupe 2024 11

Wnętrze i wyposażenie. Progresywny styl w precyzyjnie dopracowanej atmosferze

Standardowe fotele sportowe i opracowane na nowo kierownice potęgują intensywne wrażenia z jazdy. Duży zakrzywiony wyświetlacz BMW stanowi wyjątkowo nowoczesny sposób interpretacji typowego dla marki zorientowania na kierowcę. Wysokiej jakości materiały poddane starannej obróbce oraz nowa koncepcja obsługi wentylacji i klimatyzacji optymalizują charakter kokpitu. Modyfikacje wnętrza wprowadzone w nowym BMW serii 4 Coupé i nowym BMW serii 4 Cabrio zapewniają radość z jazdy w progresywnym stylu i komfort podróżowania w precyzyjnie dopracowanej atmosferze.

Progresywne innowacje obejmują również zastosowaną po raz pierwszy w nowym BMW serii 4 Coupé, produkowaną w bardziej zrównoważony sposób wersję dostępnych opcjonalnych tapicerek. Dla Coupé i Cabrio dostępne są ponadto nowe listwy ozdobne. Standardowe wyposażenie obejmuje teraz również oświetlenie ambientowe oraz elektrycznie składane lusterka zewnętrzne. Nowa struktura w ofercie wyposażenia opcjonalnego umożliwia szczególnie precyzyjną indywidualizację.

BMW Seria 4 Coupe 2024 12

Nowe kierownice z łopatkami zmiany biegów w wyposażeniu standardowym

Kierownice najnowszej generacji, stosowane w nowym BMW serii 4 Coupé i nowym BMW serii 4 Cabrio, charakteryzują się nowoczesnym i jednocześnie sportowym wyglądem. W wyposażeniu standardowym oferowana jest opracowana na nowo sportowa skórzana dwuramienna kierownica z wielokątną obręczą. Zakres wyposażenia pakietu sportowego M obejmuje teraz trójramienną skórzaną kierownicę M z obręczą spłaszczoną u dołu i dyskretnym znacznikiem środkowym na godzinie 12.

Obie wersje opracowanych na nowo kierownic wyposażone są w podświetlane przyciski wielofunkcyjne i łopatki zmiany biegów. Łopatki do szczególnie spontanicznych ręcznych interwencji przy wyborze biegów, które już teraz należą do standardowego wyposażenia, podkreślają jeszcze bardziej drapieżny sportowy profil nowego BMW serii 4.

BMW Seria 4 Coupe 2024 13

Szczegółowo opracowana deska rozdzielcza, cyfrowe sterowanie klimatyzacją

Wraz z wprowadzeniem udoskonalonego systemu BMW iDrive z funkcją „QuickSelect” zastosowanie w nowym BMW serii 4 Coupé i nowym BMW serii 4 Cabrio znalazła również zoptymalizowana obsługa funkcji wentylacji i klimatyzacji. Jest ona całkowicie podporządkowana zaawansowanej digitalizacji i umożliwia dalszą redukcję liczby przycisków i regulatorów w kokpicie. Wyborem temperatury, intensywności wentylacji oraz, w przypadku odpowiedniego wyposażenia, ogrzewaniem fotela i kierownicy można teraz sterować za pomocą funkcji dotykowej na zakrzywionym wyświetlaczu BMW lub przy użyciu poleceń głosowych za pośrednictwem inteligentnego asystenta osobistego BMW. Nowe pokrętła regulacyjne przy kratkach nawiewu świeżego powietrza na środku deski rozdzielczej oraz po stronie kierowcy i po stronie pasażera, umożliwiają regulację kierunku przepływu przez ruchy obrotowe i odchylenia. Opcjonalna deska rozdzielcza obita syntetyczną skórą Sensatec ma teraz jeszcze bardziej wyrafinowaną strukturę powierzchni, która dodatkowo podkreśla nowoczesną atmosferę premium we wnętrzu.

Tak jest w nowym BMW serii 4 Coupé i nowym BMW serii 4 Cabrio. Standardowe oświetlenie ambientowe obejmuje teraz również oświetlenie konturowe wbudowane w maskownicę centralnych szczelinowych nawiewów powietrza. Można je dopasować pod względem koloru i jasności, zgodnie z indywidualnymi preferencjami, podobnie jak oświetlenie przestrzeni na nogi, schowka w przedniej części konsoli środkowej i klamek drzwi. Do wyboru jest dziewięć kolorów. Zakres funkcji oświetlenia wnętrza obejmuje poza tym nastrojowe światła powitalne i pożegnalne oraz sygnalizację świetlną informującą o otwartych drzwiach i przychodzących połączeniach telefonicznych.

BMW Seria 4 Cabrio 2024 1

Premiera tapicerki siedzeń M Performtex w nowym BMW serii 4 Coupé

Oferowane w standardzie fotele sportowe łączone są z powierzchniami wewnętrznymi wykonanymi z perforowanej skóry syntetycznej Sensatec. Tapicerka skórzana Vernasca z ozdobnym pikowaniem dostępna opcjonalnie w nowym BMW serii 4 Coupé i nowym BMW serii 4 Cabrio oferowana jest teraz również w nowym, czarno-czerwonym wariancie dwukolorowym. Ponadto w obu modelach dostępna jest tapicerka BMW Individual ze skóry Merino w trzech kolorach do wyboru.

Nowe BMW serii 4 Coupé w połączeniu z pakietem sportowym M oraz jako model M Performance wyposażone jest w czarną tapicerkę foteli w wersji M Performtex. To welurowe pokrycie zastosowane po raz pierwszy w modelu BMW łączy wysoką jakość materiału i sportowy wygląd z niewielką masą i metodą produkcji zoptymalizowaną pod kątem zrównoważonego rozwoju.

BMW Seria 4 Cabrio 2024 2

Nowe listwy ozdobne, ekskluzywne akcenty z aplikacjami „CraftedClarity”

Gruntownie zmodernizowana została również oferta listew ozdobnych. Matowe wykonanie w kolorze ciemnego grafitu należy do standardowego wyposażenia nowego BMW serii 4 Coupé i nowego BMW serii 4 Cabrio. Pakiet sportowy M obejmuje listwy ozdobne z antracytowego aluminium Rhombicle. Ponadto opcjonalnie dostępne są wykończenia z porowatego jasnego drewna szlachetnego Fineline oraz listwy ozdobne M Carbon Fibre.

Materiały o szczególnie wysokiej jakości mogą być również wykorzystane do tworzenia indywidualnych akcentów w innych obszarach wnętrza, aby uzyskać nowoczesny charakter premium. Nowe BMW serii 4 Coupé i nowe BMW serii 4 Cabrio dostępne są również z galwanizowanymi aplikacjami dla panelu przełączników w drzwiach łącznie z podnośnikami szyb i przełącznikami ryglującymi. Jako nowe wyposażenie opcjonalne dostępne są teraz ponadto aplikacje szklane „CraftedClarity”. Dzięki nim dźwignia zmiany biegów, kontroler BMW iDrive i przycisk start/stop zyskują szczególnie ekskluzywny szlachetny wygląd zarówno pod względem wizualnym, jak i dotykowym.

BMW Seria 4 Cabrio 2024 3

Napęd i wrażenia z jazdy. Mocny, wydajny i niezwykle pewny

Mocne i bardzo wydajne silniki benzynowe oraz wysokoprężne z technologią BMW TwinPower Turbo oraz elektryfikacja w postaci 48-woltowej technologii mild hybrid zapewniają w ofercie napędów nowego BMW serii 4 nadzwyczaj korzystną równowagę między sportową radością z jazdy a zużyciem paliwa. Wszystkie zespoły napędowe pochodzą z aktualnej modułowej generacji rodziny silników Efficient Dynamics i są standardowo połączone z 8-stopniową sportową skrzynią Steptronic. Standardowe wyposażenie nowego BMW serii 4 Coupé i nowego BMW serii 4 Cabrio obejmuje również łopatki zmiany biegów na kierownicy, które umożliwiają spontaniczną ingerencję w zmianę przełożenia i w ten sposób dodatkowo przyczyniają się do dynamicznych wrażeń z jazdy.

Podobnie jak modele M Performance obu serii (zobacz osobny rozdział) również nowe BMW 430d xDrive Coupé i BMW 430d Cabrio napędzane są 6-cylindrowym rzędowym silnikiem wysokoprężnym. Ich silnik wysokoprężny dostarcza 210 kW (286 KM) mocy. Oferta napędów obejmuje ponadto dwa czterocylindrowe silniki benzynowe o mocy 135 kW (184 KM) lub 180 kW (245 KM) oraz czterocylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 140 kW (190 KM). W zależności od wariantu modelowego przeniesienie napędu na drogę realizowane jest za pośrednictwem klasycznego napędu na tylne koła lub inteligentnego napędu na wszystkie koła BMW xDrive.

BMW Seria 4 Cabrio 2024 4

Technologia mild hybrid optymalizuje oddawanie mocy i wydajność

Wszystkie 6-cylindrowe silniki rzędowe oraz 4-cylindrowy silnik wysokoprężny w gamie nowego BMW serii 4 Coupé i nowego BMW serii 4 Cabrio wyposażone są w 48-woltową technologię mild hybrid, która optymalizuje zarówno spontaniczne oddawanie mocy, jak i wydajność. Elektryczny napęd pomocniczy w postaci 48-woltowego alternatora odwracalnego generuje moc 8 kW (11 KM), która jest dostępna natychmiast po każdym ruchu pedału przyspieszenia. Ten elektryczny boost zwiększa dynamiczną reakcję układu napędowego podczas ruszania z miejsca i przyspieszania podczas jazdy. Również przy stałej prędkości napęd elektryczny wspomaga silnik spalinowy, umożliwiając mu możliwie częstą pracę w zakresie obciążenia zoptymalizowanym pod kątem wydajności.

System mild hybrid pozwala również na wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej w wyniku odzysku energii hamowania i magazynowanej w 48-woltowym akumulatorze. Efektywnie uzyskana energia wykorzystywana jest nie tylko do elektrycznego napędu dodatkowego, ale także do zasilania 12-woltowej sieci pokładowej za pośrednictwem przetwornicy napięcia. Pozwala to na jeszcze efektywniejszą eksploatację odbiorników elektrycznych w pojeździe.

BMW Seria 4 Cabrio 2024 5

Specyficzny układ jezdny zapewnia sportowe wrażenia z jazdy

Wysoka sztywność karoserii, inteligentna lekka konstrukcja, równy rozkład masy na osie w proporcji 50: 50 i zoptymalizowane właściwości aerodynamiczne stwarzają idealne warunki do zwinnego i dynamicznego zachowania nowego BMW serii 4 Coupé i nowego BMW serii 4 Cabrio podczas jazdy. Do tego dochodzi ich wysokiej jakości układ jezdny precyzyjnie dopasowany do specyficznego dla modelu rozkładu masy.

Amortyzatory z tłumieniem zależnym od skoku zapewniają równowagę między zachwycającym sportowym charakterem a suwerennym komfortem na długich dystansach. Dostępne opcjonalnie sportowe zawieszenie M i adaptacyjne zawieszenie M z adaptacyjnym sportowym układem kierowniczym oraz sportowy układ hamulcowy M umożliwiają indywidualne dopasowanie charakterystyki pojazdu.

Szeroka gama systemów zautomatyzowanej jazdy i parkowania

Bogaty jest również wybór systemów do zautomatyzowanej jazdy i parkowania. Nowe BMW serii 4 Coupé i nowe BMW serii 4 Cabrio wyposażone są standardowo w system ostrzegania przed kolizją czołową z interwencją hamulców, tempomat z funkcją hamowania, system rozpoznawania znaków drogowych z informacją o ograniczeniu prędkości i sygnalizacją zakazu wyprzedzania, ręcznego asystenta ograniczenia prędkości oraz system ostrzegania przed opuszczeniem pasa ruchu z naprowadzaniem na pas. Główną atrakcją oferty opcjonalnej jest system asystujący kierowcy Professional, który obejmuje asystenta kierowania i prowadzenia po pasie ruchu oraz aktywny regulator prędkości z funkcją Stop & Go, automatycznego asystenta ograniczenia prędkości, regulację zgodnie z przebiegiem trasy i rozpoznawanie sygnalizacji świetlnej.

BMW Seria 4 Cabrio 2024 6

Standardowe wyposażenie obejmuje również układ Park Distance Control z czujnikami z przodu i z tyłu pojazdu. Asystent parkowania, który również dostępny jest w wyposażeniu standardowym, obok możliwości zautomatyzowanego parkowania i wyjazdu z miejsca parkingowego, obejmuje kamerę cofania oraz asystenta cofania. Ponadto opcjonalnie dostępny jest asystent parkowania Plus z funkcjami widoku parkowania, widoku panoramicznego i widoku 3D.

Modele M Performance nowego BMW serii 4. Indywidualne charaktery na szczycie gamy modelowej

Na szczycie gamy modelowej nowego BMW serii 4 Coupé i nowego BMW serii 4 Cabrio znajdują się topowe samochody sportowe o typowej charakterystyce M. Samochody wyczynowe produkowane przez BMW M GmbH dostarczają szczególnie imponującego świadectwa dynamicznego potencjału jazdy, który wykorzystywany jest w BMW serii 4. Ich indywidualny status charakteryzują niezwykle mocne 6-cylindrowe silniki rzędowe, specyficzna dla danego modelu konfiguracja układu jezdnego oraz karoseria i wnętrze z typowymi elementami stylistycznymi M.

Oferta napędów dla modeli M Performance BMW serii 4 obejmuje zarówno silniki benzynowe, jak i wysokoprężne. Typowa dla M charakterystyka mocy tych 6-cylindrowych silników rzędowych o pojemności 3,0 litrów bazuje między innymi na najnowszej technologii M TwinPower Turbo w wersji specyficznej dla danego silnika. Kolejną wspólną cechą jest 48-woltowa technologia mild hybrid, która przy mocy 8 kW (11 KM) zapewnia elektryczny boost dodatkowo zwiększający spontaniczną reakcję silników.

BMW Seria 4 Cabrio 2024 7

6-cylindrowy rzędowy silnik benzynowy modeli BMW M440i xDrive Coupé i BMW M440i xDrive Cabrio generuje maksymalną moc 275 kW (374 KM) i maksymalny moment obrotowy 500 Nm. BMW M440d xDrive Coupé i BMW M440d xDrive Cabrio napędzane są przez 6-cylindrowy rzędowy silnik wysokoprężny o maksymalnej mocy 250 kW (340 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 700 Nm. Sportowy układ jezdny M z adaptacyjnym sportowym układem kierowniczym należy również do standardowego wyposażenia topowych modeli, podobnie jak 8-stopniowa sportowa skrzynia Steptronic o wyjątkowo wysokiej dynamice zmiany biegów, sportowy układ hamulcowy M i sportowy mechanizm różnicowy M.

Opracowana na nowo atrapa chłodnicy BMW, czarne końcówki rur wydechowych w standardzie

Wybrane akcenty stylistyczne jeszcze intensywniej wyrażają dynamiczny charakter modeli M Performance. Nowa edycja tych modeli ma atrapę chłodnicy BMW z obwódką w błyszczącym czarnym kolorze, poziomo ułożonymi rozpórkami i umieszczonym na nich logo M. Wszystkie elementy pasa przedniego, które dotychczas były wykończone w kolorze szarym Cerium Grey, są teraz wykonane w błyszczącym czarnym kolorze. Dzięki temu w widoku z przodu prezencja jest jeszcze bardziej zbliżona do stylistyki wyczynowych samochodów sportowych BMW serii M4.

BMW Seria 4 Cabrio 2024 8

Z tyłu pojazdu trapezoidalne końcówki rur wydechowych wskazują na potężną moc silnika modeli M Performance. Są one teraz już standardowo wykończone w błyszczącym czarnym kolorze. Dzięki temu cała zawartość opcji błyszczące elementy M Shadow Line należy już do standardowego wyposażenia tych modeli.

Ekskluzywne akcenty: obudowy lusterek zewnętrznych M, karbonowy dyfuzor

Również w części bocznej zastosowano element stylistyczny BMW M4. W nowej edycji modeli M Performance BMW serii 4 kolejnym elementem wyposażenia standardowego są lusterka zewnętrzne M w stylu Double Spoke.

Opcjonalny pakiet karbonowych elementów zewnętrznych M obejmuje lusterka zewnętrzne i wkładki dla zewnętrznych wlotów powietrza z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFK). W nowym BMW serii 4 Coupé dodawany jest karbonowy spojler tylny w stylu lotki. Wyłącznie w modelach M Performance to wyposażenie dodatkowe obejmuje również karbonowy dyfuzor w dolnej części pasa tylnego.

BMW Seria 4 Cabrio 2024 9

Drapieżna atmosfera samochodu sportowego we wnętrzu

Fotele sportowe w nowej wersji M Performtex dla Coupe lub skóra Vernasca dla Cabrio, listwy ozdobne z aluminium Rhombicle, antracytowe, listwy progowe M, pedały M, podnóżek kierowcy M oraz wskaźniki charakterystyczne dla wersji M na zakrzywionym wyświetlaczu BMW to cechy rozpoznawcze stylu we wnętrzu specyficznego dla modeli M Performance. Opcjonalnie dla topowych modeli nowego BMW serii 4 Coupé oferowane są fotele sportowe M z tapicerką ze skóry Vernasca, które dostępne są do wyboru w kolorze czarnym z kontrastowym niebieskim pikowaniem lub w wariancie dwukolorowym, czarno-koralowym.

Nowa wersja skórzanej kierownicy M sprawia, że atmosfera samochodu sportowego we wnętrzu topowych wersji jest jeszcze bardziej drapieżna. Jej spłaszczona w dolnej części obręcz, czerwony znacznik na pozycji godziny 12 oraz kontrastowe stebnowanie w kolorach BMW M GmbH wzmacniają intensywne wrażenia z jazdy w modelach M Performance nowego BMW serii 4.

BMW Seria 4 Cabrio 2024 10

Akcesoria BMW M Performance Parts. Z ugruntowanym know-how ze sportów motorowych

Niepowtarzalne połączenie radości z jazdy i sportowo-eleganckiej stylistyki sprawia, że modele nowego BMW serii 4 zajmują wyjątkowe miejsce w segmencie premium klasy średniej. Ich koncepcja oferuje niezwykły potencjał doskonałych właściwości jezdnych. Aktualne odświeżenie stylistyki karoserii i wnętrza teraz jeszcze bardziej uwydatnia ich dynamiczny charakter. Obok dostępnych fabrycznie elementów wyposażenia pakietu sportowego M, pakietu sportowego M Pro i pakietu karbonowych elementów zewnętrznych M, produkty z programu akcesoriów BMW M Performance Parts oferują dodatkowo dalsze możliwości precyzyjnego wyostrzenia sportowego profilu nowego BMW serii 4 Coupé i nowego BMW serii 4 Cabrio.

BMW M Performance Parts 1

Specyficzne dla modelu opcje doposażenia z oferty oryginalnych akcesoriów BMW zostały opracowane przy wykorzystaniu ugruntowanego know-how BMW M GmbH ze sportów motorowych. Podkreślają one dynamiczny wygląd nowego BMW serii 4 Coupé i nowego BMW serii 4 Cabrio oraz spełniają wymagania funkcjonalne w zakresie lekkiej konstrukcji i aerodynamiki. Dzięki ekskluzywnej stylistyce, wysokiej jakości materiałom i pierwszorzędnej jakości produkty z zakresu wyglądu zewnętrznego, układu jezdnego i kokpitu stanowią indywidualne akcenty tworzące atmosferę toru wyścigowego na drodze.

O wygląd inspirowany sportami motorowymi dbają między innymi karbonowa atrapa chłodnicy M Performance oraz karbonowe dokładki progów M Performance. Obręcze kół ze stopów lekkich dostępne w nowym BMW serii 4 Coupé i nowym BMW serii 4 Cabrio również przyczyniają się do ekskluzywnego wyglądu. Dostępne są one w rozmiarze 18 i 19 cali oraz jako kute obręcze kół M Performance również w rozmiarze 20 cali. Dzięki swojej konstrukcji o obniżonej masie i połączeniu z ogumieniem mieszanym oraz oponami sportowymi w celu zoptymalizowanego przenoszenia sił prowadzenia bocznego przyczyniają się one również do poprawy dynamicznych właściwości jezdnych. Jedną z głównych atrakcji w ofercie wyposażenia do wnętrza należą plecy foteli M Performance z alcantary/karbonu, karbonowe listwy wewnętrzne M Performance oraz karbonowe listwy progowe M Performance.

Źródło: BMW