Ford będzie sprzedawał pojazdy marki Aston Martin

Ford będzie sprzedawał pojazdy marki Aston Martin14.03.2007
12 marca 2007 roku firma Ford Motor Company ogłosiła, że doszła do porozumienia w sprawie sprzedaży swojej prestiżowej marki samochodów sportowych Aston Martin. Transakcja jest rezultatem decyzji Forda, ogłoszonej w sierpniu 2006 ...

12 marca 2007 roku firma Ford Motor Company ogłosiła, że doszła do porozumienia w sprawie sprzedaży swojej prestiżowej marki samochodów sportowych Aston Martin. Nabywcą jest konsorcjum, w skład którego wchodzą David Richards, John Sinders, Investment Dar i Adeem Investment Co. Transakcja jest rezultatem decyzji Forda, ogłoszonej w sierpniu 2006 r., dotyczącej zbadania możliwości rozwoju firmy Aston Martin w ramach restrukturyzacji swoich głównych przedsięwzięć motoryzacyjnych i kształtowania płynności środków.

Ford będzie sprzedawał pojazdy marki Aston Martin 1 Zamknięcie sprzedaży planowane jest w drugim kwartale br. i podlega zwyczajowym warunkom finalizacji, między innymi konieczna jest zgoda odpowiednich organów nadzoru. Wartość marki Aston Martin w ramach transakcji wynosi 479 milionów funtów (925 milionów dolarów). W ramach transakcji Ford zachowa udział o wartości 40 milionów funtów (77 milionów dolarów) w firmie Aston Martin. Pozostałe warunki sprzedaży nie zostały na razie ujawnione.

- Sprzedaż marki Aston Martin jest zgodna z głównymi celami naszej firmy, tj. zapewnieniem zyskownej działalności przy zmniejszonym wolumenie oraz zmianą struktury modelowej i szybszym tworzeniem nowych produktów - powiedział Alan Mulally, prezes i dyrektor zarządzający Ford Motor Company. - Z punktu widzenia marki Aston Martin sprzedaż zapewni dostęp do dodatkowego kapitału, co umożliwi jej kontynuację rozwoju, który miał miejsce pod zarządem Forda. Dzisiejsze oświadczenie to dobra wiadomość dla Ford Motor Company, dla Aston Martin i dla Wielkiej Brytanii. Życzymy marce Aston Martin powodzenia w przyszłości.

Nowym właścicielem Aston Martin jest konsorcjum, w skład którego wchodzą: David Richards, założyciel i prezes firmy Prodrive, czołowej na rynku światowym firmy działającej w dziedzinie sportów motorowych i techniki motoryzacyjnej; John Sinders, zapalony kolekcjoner aut Aston Martin i sponsor Aston Martin Racing; oraz Investment Dar i Adeem Investment Co, międzynarodowe firmy inwestycyjne z siedzibą w Kuwejcie.

Ford Motor Company, globalny producent samochodów z siedzibą w Dearborn w Michigan, produkuje i dystrybuuje samochody w 200 krajach na sześciu kontynentach. Firma zatrudnia ponad 280 000 pracowników i posiada 100 fabryk na całym świecie; główne marki należące do firmy i marki stowarzyszone to między innymi Ford, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Mercury, Volvo i Mazda. Firma zapewnia usługi finansowe za pośrednictwem Ford Motor Credit Company.

Źródło: Ford