Ford inwestuje w Rumunii

Ford inwestuje w Rumunii14.09.2007
Firma Ford Motor Company osiągnęła porozumienie z rządem rumuńskim w sprawie zakupu fabryki samochodów w miejscowości Krajowa w południowo-wschodniej części kraju.

Prezes i dyrektor zarządzający Forda w Europie John Fleming oraz premier Rumunii Calin Popescu-Tariceanu uczestniczyli przedwczoraj w uroczystości podpisania dokumentów, które rozpoczynają proces przenoszenia praw własności zakładu na firmę Ford.

Oprócz 57 milionów euro, które mają być przekazane rządowi za jego 72,4 % udziałów w Automotive Craiova, Ford przekaże nowoutworzonej firmie duże tereny, które nie będą wykorzystywane bezpośrednio do produkcji. Ta sama oferta zostanie złożona wszystkim udziałowcom mniejszościowym. Firma Ford zobowiązała się także wydać kolejne 675 milionów euro na unowocześnienie i modernizację fabryki. Ponadto firma spodziewa się wydawać w Rumunii około 1 miliarda euro rocznie do 2012 roku na działalność Krajowej.

Prezes i dyrektor zarządzający Ford of Europe potwierdził także, że uda się dziś do Rumunii wraz z innymi członkami zarządu europejskiego Forda. Spotkają się tam wraz z premierem Tariceanu z pracownikami w fabryce i obejrzą niektóre z obiektów.

Źródło: Ford Motor Company