Podwójne zwycięstwo Forda na zakończenie sezonu!

Podwójne zwycięstwo Forda na zakończenie sezonu!04.12.2007
Zespół BP-Ford, który już wcześniej zapewnił sobie tytuł mistrza świata producentów, zakończył sezon we wspaniałym stylu, zajmując dwa pierwsze miejsca w Rajdzie Wielkiej Brytanii. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen w Fordzie Focus RS WRC ...

...prowadzili od startu do mety i po raz trzeci w tym sezonie stanęli na najwyższym stopniu podium. Marcus Grönholm i Timo Rautiainen w swoim 150, a zarazem ostatnim starcie w mistrzostwach świata zajęli drugie miejsce. Zespół BP-Ford okazał się najlepszy już po raz ósmy w tym sezonie. Załogi Forda odniosły podwójne zwycięstwo w Rajdzie Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 1979 roku, a zdobyte w sezonie 212 punktów jest najlepszym rezultatem w historii startów Forda w mistrzostwach świata.

Podwójne zwycięstwo Forda na zakończenie sezonu! 1 Podczas 16 rajdów rozgrywanych na pięciu kontynentach na wszystkich możliwych rodzajach nawierzchni Ford Focus RS był wzorem niezawodności. W serialu, który jest najtrudniejszym cyklem mistrzowskim dla samochodów opartych na modelach produkcyjnych, przez ponad 5 600 km zaciętej rywalizacji na OS-ach ani razu samochód zespołu BP-Ford nie wycofał się z rajdu z powodu problemów technicznych!

Ostatnia runda mistrzostw przebiegała przy wyjątkowo niesprzyjającej pogodzie. Ulewne deszcze i gęsta mgła podczas piątkowego etapu zmuszały niekiedy kierowców do jazdy na pierwszym biegu przy bardzo słabej widoczności! W sobotę i w niedzielę mgła ustąpiła, ale opady deszczu nadal utrudniały jazdę, a szutrowe drogi południowej Walii były w bardzo złym stanie. Kierowcy pokonali 17 OS-ów o łącznej długości 359.54 km.

Hirvonen objął prowadzenie na pierwszym piątkowym OS-ie i zdobył sporą przewagę nad Grönholmem i jego największym rywalem Sébastienem Loebem, którzy koncentrowali się na taktycznej walce o mistrzostwo świata w klasyfikacji kierowców. 27-letni Fin utrzymywał przewagę przez 3 etapy, a w zwycięstwie nie przeszkodziło mu nawet opuszczenie drogi podczas ostatniego niedzielnego OS-u. Hirvonen zameldował się na mecie 15.2 sekundy przed kolegą z zespołu. W klasyfikacji końcowej mistrzostw zajął trzecie miejsce.

Podwójne zwycięstwo Forda na zakończenie sezonu! 2 „Zwycięstwo w ostatniej rundzie dobrze wróży na przyszły rok” powiedział Hirvonen. „Miejsce na podium sezonu 2007 obok Loeba, czterokrotnego mistrza świata i Grönholma, jednego z najlepszych kierowców w historii rajdów to najlepsze z możliwych zakończenie sezonu. To był ostatni rajd Marcusa, ale nie zamierzałem oddawać mu zwycięstwa. Znam go dobrze i wiem, że nie chciałby wygrać w ten sposób. Trzy zwycięstwa w ciągu roku to znacznie więcej, niż oczekiwałem.”

„Na ostatnim OS-ie było nerwowo, gdy opuściliśmy drogę i niewiele brakowało, abyśmy na dobre ugrzęźli w rowie. Jestem zadowolony z tego, co udało nam się osiągnąć w ten weekend. Cieszę się, że zakończyliśmy udany sezon tak dobrym występem” dodał Hirvonen.

Marcus Grönholm walczył o swój trzeci tytuł mistrza świata. Aby go zdobyć, musiał jednak liczyć na ewentualne niepowodzenie Loeba, dlatego jechał rozważnym tempem. Przez niemal cały rajd 39-letni Fin zajmował drugą pozycję, którą utrzymał aż do mety. Podczas SuperOS-u rozegranego na stadionie Millennium w Cardiff, 26 500 widzów oklaskiwało na stojąco najszybszego na tej próbie Grönholma, który w swojej karierze dwukrotnie zdobył tytuł mistrza świata i odniósł 30 zwycięstw w rajdach WRC.

Podwójne zwycięstwo Forda na zakończenie sezonu! 3 "Na mecie ostatniego OS-u byliśmy bardzo wzruszeni," powiedział Grönholm, który zakończył sezon na 2 miejscu w klasyfikacji kierowców. "To wspaniale, że zakończyłem karierę w takim zespole jak Ford. Dwa ostatnie sezony przebiegły właściwie bez żadnych problemów. Mieliśmy wspaniały samochód. Jestem zawiedziony, że nie udało nam się zdobyć pożegnalnego tytułu, ale przed startem było wiadomo, że nie będzie to łatwe.

"To był wyjątkowo trudny weekend. Jechaliśmy we mgle, w deszczu i w ciemnościach i jako świeżo upieczony sportowy emeryt jestem szczęśliwy, że nie będę musiał więcej jeździć w tak koszmarnych warunkach! Zrobiłem co było w mojej mocy, ale swoją szansę na tytuł przegrałem nie tutaj, lecz 2 tygodnie temu w Irlandii," dodał.

Dyrektor zespołu BP-Ford Malcolm Wilson nie ukrywał satysfakcji z podwójnego zwycięstwa. "Mikko i Marcus spisali się doskonale. Wygraliśmy wszystkie szutrowe rajdy od maja, a zakończyliśmy sezon wspaniałym podwójnym zwycięstwem. Mikko spisał się fantastycznie. Szkoda, że Marcus nie zdobył tytułu mistrza świata na pożegnanie z WRC. To był bardzo udany sezon dla sportu rajdowego, bo walka o tytuł była wyjątkowo zacięta i trwała aż do ostatniej rundy."

Podwójne zwycięstwo Forda na zakończenie sezonu! 4 Dyrektor Ford TeamRS Jost Capito, który odchodzi ze swego stanowiska po Rajdzie GB świętował sukces wraz z całym zespołem. "Podwójne zwycięstwo to fantastyczne zakończenie sezonu, w którym Ford zdobył tytuł mistrza świata po raz drugi z rzędu. Szkoda, że Marcus i Timo nie zakończyli kariery tytułem wśród kierowców. Mikko i Jarmo pokazali, że w przyszłym roku mogą walczyć o najwyższe laury. Cele związane z programem rajdowym aktualnej generacji Forda Focusa wyznaczone na okres czteroletni osiągnęliśmy w ciągu 3 lat. To dla mnie idealny moment, aby przekazać stanowisko mojemu następcy i zająć się nowymi wyzwaniami."

Na zboczu wzgórza przy trasie sobotniego OS-u Halfway można było zobaczyć napis “WE DID IT!” („Zrobiliśmy to!”) wykonany z liter o wysokości 10 m i szerokości 65 m, udających ślady opon rajdowego Focusa. Dla uhonorowania Marcusa Grönholma, który po Rajdzie GB kończy swą wspaniałą karierę firmy BP Ultimate i Ford rozdały wśród kibiców 5 000 masek z podobizną twarzy Marcusa Grönholma. W ten sposób przy trasie rajdu, a także w parku serwisowym można było zobaczyć tłumy Marcusów!

Podwójne zwycięstwo Forda na zakończenie sezonu! 5 Dzięki trzeciemu miejscu w Rajdzie Wielkiej Brytanii Sébastien Loeb (Citroen) został mistrzem świata po raz czwarty z rzędu, wyrównując w ten sposób rekord należący do Juhy Kankkunena i Tommi Mäkinena. Petter Solberg i Chris Atkinson (Subaru) ukończyli rajd na czwartym i piątym miejscu, zapewniając zespołowi trzecie miejsce w klasyfikacji producentów. Jari-Matti Latvala (Ford) dokonał niezwykłego wyczynu, wygrywając wszystkie leśne odcinki specjalne drugiego i trzeciego etapu!

Klasyfikacja końcowa Rajdu Wielkiej Brytanii
1. M Hirvonen/J Lehtinen FIN, Ford Focus RS, 3hr 22min 50.9sec
2. M Grönholm/T Rautiainen FIN, Ford Focus RS, 3hr 23min 06.1sec
3. S Loeb/D Elena F, Citroen C4, 3hr 24min 23.9sec
4. P Solberg/P Mills N, Subaru Impreza, 3hr 25min 48.2sec
5. D Sordo/M Marti E, Citroen C4, 3hr 26min 05.2sec
6. M Wilson/M Orr GB, Ford Focus RS, 3hr 30min 23.8sec
7. C Atkinson/S Prévot AUS, Subaru Impreza, 3hr 31min 20.4sec
8. M Stohl/I Minor A, Citroen Xsara, 3hr 31min 45.5sec
9. X Pons/X Amigo E, Subaru Impreza, 3hr 32min 39.7sec
10 J-M Latvala/M Anttila FIN, Ford Focus RS, 3hr 33min 33.3sec

Podwójne zwycięstwo Forda na zakończenie sezonu! 6 Klasyfikacja końcowa Rajdowych Mistrzostw Świata FIA 2007

Kierowcy
1. S Loeb 116pkt
2. M Grönholm 112pkt
3. M Hirvonen 99pkt
4. D Sordo 65pkt
5. P Solberg 47pkt
6. H Solberg 34pkt

Producenci
1. BP-Ford (mistrz świata) 212pkt
2. Citroen Total 183pkt
3. Subaru 87pkt
4. Stobart VK M-Sport Ford 81pkt
5. OMV Kronos Citroen 45pkt
6. Munchi's Ford 14pkt

Wszystkie dane według nieoficjalnej klasyfikacji, do zatwierdzenia przez FIA.

Źródło: Ford