Ford Focus 2002

Ford Focus 200228.11.2001
Już w roku 2000 Ford Focus zapewnił sobie tytuł najlepiej sprzedającego się auta osobowego na świecie (941 938 sprzedanych jednostek), wyprzedzając o niecałe 100 000 jednostek VW Golfa ...

Ford Focus 2002 1 Już w roku 2000 Ford Focus zapewnił sobie tytuł najlepiej sprzedającego się auta osobowego na świecie (941 938 sprzedanych jednostek), wyprzedzając o niecałe 100 000 jednostek VW Golfa i pozostawiając na trzecim miejscu Opla Astrę. Półroczny bilans sporządzony w tym roku wyraźnie pokazuje, że Ford znów jest liderem z ponad 500 000 jednostek sprzedanych na całym świecie. Wyprzedza przy tym VW Golfa z 450 000 sprzedanych jednostek i Toyotę Corollę z 410 000 jednostek.

W Europie w pierwszej połowie roku sprzedaż Forda Focusa wzrosła o 4% do 310 000 jednostek.

W fabrykach Forda w Saarlouis, w hiszpańskiej Valencii i w Wayne (USA) oraz Hermosillo (Meksyk) wyprodukowano jak dotąd prawie 3 miliony Focusów. Ford Focus od czasu swej premiery w roku 1998 zdobył na całym świecie ponad 50 znaczących wyróżnień. Jest pierwszym samochodem, który zdobył tytuł "Auto roku" zarówno w Europie (1999), jak i w USA i Kanadzie (2000).

Tymczasem Ford Focus startuje w rok 2002 z licznymi ulepszeniami ...

Od listopada u dealerów Forda dostępny jest Focus w wersji na rok 2002. W ten sposób ulepszono jeszcze jego ofertę, choć i tak w zeszłym roku był najczęściej sprzedawanym autem na świecie. Najważniejsze zmiany w Focusie obejmują innowacyjne opcje wyposażenia, takie jak ksenonowe reflektory i klimatyzacja z automatyczną kontrolą temperatury. Ford Focus z silnikiem 1,4 16V o mocy 75 KM dostępny będzie w Europie już od 14 470 Euro. Wersje wyposażenia dostępne w 2002 r w Focusie to Ambiente, Trend i X-Trend oraz topowy model Ghia.

Ford Focus 2002 2 Subtelne zmiany w designie, ulepszające jego funkcjonalność

Niewielkie zmiany w wyglądzie zewnętrznym samochodu podkreśliły jego przynależność do rodziny Forda. Zderzaki posiadają teraz nowe listwy ochronne na każdym zakrzywieniu karoserii – chronią one lakierowane powierzchnie przed zadrapaniami i innymi drobnymi uszkodzeniami. Przednie migacze przemieściły się ze zderzaków do reflektorów, przez co zredukowano znacznie ryzyko powstania małych, lecz bardzo kosztownych uszkodzeń. Jednostki oświetleniowe mieszczące światła ujęto w obudowy z przejrzystego szkła – i podzielono na dwie komory z dużymi, okrągłymi reflektorami i światłami długimi. Dostępne jako opcja światła przeciwmgielne wbudowano w dolną część kratownicy chłodnicy o zmodyfikowanym kształcie.

Obszerniejsze wyposażenie seryjne

Ford w ostatnim czasie przeprowadził wiele ankiet wśród swoich klientów, aby na podstawie ich wyników jeszcze bardziej uatrakcyjnić poszczególne modele. Wyniki tych ankiet odzwierciedliły się w nowych wersjach wyposażenia podstawowego i dodatkowego. We wszystkich nowych modelach Forda delikatnie otwierający się schowek na rękawiczki, podświetlana popielniczka z przodu i nowa konsola środkowa należą teraz do wyposażenia seryjnego. Poza tym klienci mają do wyboru sześć nowych kolorów nadwozia. Do obszernego wyposażenia seryjnego Focusa Ghia należą: klamki drzwi, progi i listwy ochronne polakierowane w kolorze nadwozia oraz nowe materiały obiciowe we wnętrzu, oświetlenie przestrzeni na nogi i dywaniki wykonane z materiałów wysokiej jakości.

Ford Focus 2002 3 Nowe wyposażenie dodatkowe

Należące w Focusie X-Trend do wyposażenia seryjnego ksenonowe reflektory są dostępne jako opcja w wersjach Trend i Ghia oraz w Focusie ST 170. Te charakterystyczne światła o dużej wydajności posiadają automatyczną regulację długości, wbudowane migacze oraz układ czyszczący. Ford oferuje w Focusie także nowy system radionawigacyjny z sześciokrotną zmieniarką płyt CD firmy Blaupunkt. System bazujący na CD-ROM’ie przekazuje wskazówki dotyczące trasy poprzez wyświetlacz z jasnymi, łatwymi do odczytania znakami graficznymi i funkcją odtwarzania głosu. Dzięki TMC (Traffic Message Channel) – prognozie sytuacji na drodze elektroniczny pomocnik może udzielać także dynamicznych wskazówek dotyczących trasy. System nawigacyjny lokalizuje pojazd dzięki technologii GPS (Global Positioning System) a kierowca może w ten sposób na przykład ominąć duży korek na drodze. Jednostka kontrolna służy jednocześnie jako radio UKF/MF.

Napęd – jeśli nie jest akurat wykorzystywany do planowania trasy – może służyć jako odtwarzacz płyt CD. Zaprojektowany ergonomicznie pilot w kierownicy uaktywnia wiele funkcji wyposażenia. Nowa klimatyzacja z automatycznie, elektronicznie regulowaną temperaturą należy w Ghia do wyposażenia seryjnego a w modelach Ambiente, Trend i X-Trend stanowi opcję. Opcjonalnie dostępny jest także w Focusie elektronicznie przesuwany dach szklany.