Światowy debiut nowego Forda Ka w Paryżu

Światowy debiut nowego Forda Ka w Paryżu11.09.2008
Ekscytujący nowy Ford Ka zadebiutuje na światowej scenie podczas Salonu Samochodowego w Paryżu w październiku tego roku. Zastąpi on kultowy, pierwszy model Ka, który po wprowadzeniu na rynek w 1996 r. ustanowił nowe standardy stylu ...

...i autentycznej przyjemności użytkowania pojazdu w segmencie niewielkich samochodów osobowych.

Światowy debiut nowego Forda Ka w Paryżu 1 Nowy Ford Ka zachowuje wszystkie te atuty, dzięki którym pierwsza generacja Forda Ka zyskała tak wielką popularność – jego kompaktowe rozmiary, efektowny wygląd, dynamikę i radosny wizerunek – ale prezentuje je w nowym, świeżym wydaniu. Dzięki wyrazistej stylistyce nadwozia i wykończenia wnętrza, wyjątkowej dynamice i niepowtarzalnemu charakterowi Ford Ka ustanawia nowe standardy w segmencie niedrogich, małych samochodów osobowych. Ten odważny nowy model, praktyczny, bezpieczny, niedrogi w eksploatacji i przyjazny dla środowiska, rozpoczyna nowy rozdział w historii sukcesów rynkowych Forda Ka.

Produkcja nowego Forda Ka rozpocznie się jesienią tego roku, a sprzedaż pojazdu na głównych rynkach europejskich zacznie się pod koniec 2008 r. lub na początku 2009 r.

Stylowy i modny
Wraz z wprowadzeniem do oferty najnowszej generacji Forda Ka, projektanci Forda w jeszcze większym zakresie rozszerzyli stosowanie założeń szkoły stylistycznej Kinetic Design na modele najmniejsze.

Najnowszy Ford Ka wyróżnia się stylowym, modnym wyglądem, który łączy preferowaną ostatnio przez projektantów Forda szkołę stylistyczną z elementami podkreślającymi młodzieńczy, nieco "zawadiacki" charakter, dzięki któremu pierwsza generacja Forda Ka zyskała tak wielu zwolenników.

Zaprojektowany z myślą przede wszystkim o młodym pokoleniu, dla którego wybór samochodu jest często swojego rodzaju manifestem, nowy Ford Ka ma takie same niewielkie wymiary zewnętrzne jak jego poprzednik. Odróżnia się od niego jednak nieco inną, bardziej "muskularną" i pełną ekspresji linią.

Światowy debiut nowego Forda Ka w Paryżu 2 Szereg zabiegów stylistycznych zaczerpniętych z poprzedniego modelu sprawia, że patrząc na nowy model nie mamy wątpliwości iż to Ford Ka. Jednocześnie, zaproponowana przez projektantów linia nadwozia sprawia, że mały Ford stał się pełnoprawnym członkiem rodziny modeli Forda czerpiących z bogactwa szkoły stylistycznej Kinetic Design.

Inspirujące wzornictwo wnętrza w śmiałej kolorystyce
We wnętrzu najnowszego Forda Ka, podobnie jak na zewnątrz, dominuje stylowe wzornictwo, wyraźnie podkreślające dynamikę samochodu. Te same zabiegi z arsenału szkoły stylistycznej Kinetic Design posłużyły do zaprojektowania atrakcyjnego wnętrza, którego nowoczesny, pełen świeżości charakter nawiązuje do zewnętrznej linii karoserii.

Poszukując możliwości pełniejszego odwołania się do estetyki i nieco śmielszych upodobań typowych użytkowników Forda Ka, projektanci z rozmysłem wybrali śmiałe kontrasty i pełną ekspresji kolorystykę. Te zabiegi stylistyczne zgrabnie współgrają z szeregiem pomysłowych detali i elementów, przez co wnętrze zyskuje modny wygląd i charakterystyczny, pełen optymizmu charakter, który idealnie pasuje do samochodu tej wielkości.

Nowy Ford Ka jest także samochodem na wskroś praktycznym. Dysponuje wnętrzem na tyle obszernym, że wygodnie mogą nim podróżować cztery dorosłe osoby wraz z bagażem. Wysoka pozycja za kierownicą, starannie, ergonomicznie rozplanowane wskaźniki i przełączniki oraz doskonała widoczność sprawiają, że prowadzenie Forda Ka jest prawdziwą przyjemnością dla każdego, bez względu na wiek.

Światowy debiut nowego Forda Ka w Paryżu 3 Bardzo dobre własności jezdne
Ford Ka od samego początku był znany z tego, że prowadzenie i trzymanie się drogi przypominało trochę jazdę go-kartem. Nowy Ford Ka został zaprojektowany w taki sam sposób, aby prowadzenie sprawiało mnóstwo radości i przyjemności. Tym samym konstruktorom Forda udało się stworzyć układ jezdny, dzięki któremu pod względem własności jezdnych i zachowania na drodze Ford Ka oferuje kierowcy zdecydowanie najwięcej ze wszystkich samochodów w tym segmencie rynku.

Konstruktorzy Forda projektujący układ jezdny dopracowali zawieszenie, układ kierowniczy i całe podwozie z taką samą dbałością o najdrobniejsze szczegóły jak w przypadku wielu poprzednich modeli, dzięki którym Ford zyskał renomę producenta wiodącego pod względem skuteczności oferowanych rozwiązań w sferze dynamiki i własności jezdnych.

Ostateczne testy gotowych prototypów przeprowadzano zarówno na drogach publicznych jak i na specjalnych torach doświadczalnych oraz torach wyścigowych, w tym między innymi na legendarnym torze Nürburgring.

W trakcie prac nad nowym modelem wymieniano się informacjami i danymi z zespołem konstruktorów pracującym nad nowym Fordem Fiesta. Niektóre elementy i części, np. opony, opracowywano wspólnie dla obu modeli.

Światowy debiut nowego Forda Ka w Paryżu 4 Ekonomiczny i przyjazny środowisku
Nowy Ford Ka od samego początku powstawał jako samochód niedrogi, tani w eksploatacji, a przy tym przyjazny środowisku. Źródłem napędu są dwa oszczędne i ekologiczne silniki: jednostka benzynowa i zastosowany oraz pierwszy w Fordzie Ka – silnik wysokoprężny. Nabywca ma zatem do wyboru jednostkę benzynową Duratec o pojemności 1,2 litra i mocy 69 KM oraz 1,3-litrowy silnik diesla Duratorq TDCi z turbodoładowaniem, rozwijający moc 75 KM.

Zarówno jednostka benzynowa jak i silnik wysokoprężny są dostępne w wersjach emitujących CO2 na poziomie poniżej 120 g/km.

W przypadku wersji napędzanej 1,2-litrowym silnikiem benzynowym, która najprawdopodobniej będzie najchętniej kupowaną odmianą Forda Ka, zużycie paliwa zmniejszono o 21% w porównaniu z poprzednim modelem z silnikiem o pojemności 1,3 litra.

Wersja z silnikiem wysokoprężnym – oferowanym w Fordzie Ka po raz pierwszy – jest jeszcze oszczędniejsza i legitymuje się średnim zużyciem paliwa na poziomie 4,2 litrów na 100 km.

Bezpieczny i skutecznie zabezpieczony
Nowy Ford Ka jest co prawda samochodem małym, ale został zaprojektowany z zachowaniem niezwykle rygorystycznych własnych norm Forda mających zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa.

Najważniejszym elementem konstrukcji pojazdu jest bryła nadwozia, opracowana w sposób gwarantujący bardzo wysoką sztywność i wytrzymałość. Stabilna struktura charakteryzująca się wysoką odpornością zderzeniową zapewnia skuteczną ochronę kierowcy i pasażerów w razie kolizji.

Światowy debiut nowego Forda Ka w Paryżu 5 Uzupełnieniem wytrzymałej bryły nadwozia jest Inteligentny System Bezpieczeństwa (IPS), który łączy rozbudowany system poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa chroniący osoby we wnętrzu pojazdu.

Ford Ka – wybór wersji wyposażeniowych
Nowy Ford Ka jest oferowany w dwóch wersjach wyposażeniowych: Ambiente i Titanium. Obie wersje oferują nabywcy niezwykle atrakcyjne połączenie walorów użytkowych i bogatego wyposażenia. Jako uzupełnienie obu podstawowych wersji, Ford proponuje szereg starannie skompletowanych pakietów wyposażenia, dzięki którym nabywca nowego Forda Ka zamawiając swój samochód korzysta z szerokiej palety możliwości kompletacji pojazdu.

W przypadku zamówienia specjalnego zestawu przyłączeniowego z funkcją Bluetooth® nabywca nowego Forda Ka otrzymuje możliwość bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego oraz dodatkowe gniazdo przyłączeniowe USB umożliwiające podłączenie zewnętrznego odtwarzacza i słuchanie plików muzycznych za pośrednictwem samochodowego systemu audio. Sterowanie odtwarzaczem odbywa się za pośrednictwem przycisków na kierownicy.

Jeżeli dodamy do tego wysokiej klasy sprzęt audio z radioodtwarzaczem CD i 6 głośnikami, Ford Ka będzie miał wszystko, aby zapewnić kierowcy i pasażerom dobrą rozrywkę.

Nowy Ford Ka jest też jedynym modelem w segmencie samochodów małych, który jest dostępny z ogrzewaną przednią szybą i podgrzewanymi fotelami, które są nieocenione w zapewnieniu wygodnej i bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych

Światowy debiut nowego Forda Ka w Paryżu 6 Prace projektowe i polski rodowód
Nowy Ford Ka został opracowany w ramach umowy o współpracy z koncernem Fiat. Warto zauważyć, że nowy mały Ford jest produkowany w nowoczesnych zakładach Fiata w Tychach – Ford Ka zjeżdża z tej samej linii produkcyjnej, co Fiat 500.

Historia sukcesów Forda Ka
Ford Ka został zaprezentowany po raz pierwszy podczas salonu samochodowego w Paryżu w 1996 roku. Już wtedy został entuzjastycznie przyjęty ze względu na pełną ekspresji, oryginalną linię nadwozia w stylu New Edge i za to, że przed użytkownikami samochodów w tej klasie otworzył zupełnie nowe pokłady radości i przyjemności prowadzenia.

Te pochlebne opinie bardzo szybko znalazły odbicie w wynikach sprzedaży w całej Europie. Ford Ka zyskał popularność, która nie słabła przez cały czas obecności na rynku. Do chwili obecnej wyprodukowano ponad 1 460 000 sztuk tego modelu. W samej Wielkiej Brytanii Ford Ka znalazł pół miliona nabywców i nieprzerwanie pozostaje liderem w swoim segmencie od 2000 roku.

Niedługo potem pojawiły się nowe odmiany, takie jak efektowny Ford StreetKa i rasowy Ford SportKa, dzięki którym oferta modelowa została znacznie poszerzona. Ford Ka pokazał inną twarz i zyskał nowych nabywców.

Źródło: Ford