Ford Streetka: wersja roadster Ka na początku 2003

Ford Streetka: wersja roadster Ka na początku 200303.10.2002
Już w 2000 roku na Turyńskim Salonie Samochodowym zaprezentowano studium mini-roadstera Forda Streetka. Po trzech latach prac na początku przyszłego roku auto ukaże się wreszcie na rynku ...

Już w 2000 roku na Turyńskim Salonie Samochodowym zaprezentowano studium mini-roadstera Forda Streetka. Po trzech latach prac na początku przyszłego roku auto ukaże się wreszcie na rynku.

Ford Streetka: wersja roadster Ka na początku 2003 1 Zewnętrzny design studium pozostał w zasadzie niezmieniony. Z przodu w oko wpadają przede wszystkim przypominające Ka reflektory i kanciaste światła przeciwmgielne. Drzwi wyposażono w okna bez ram. Długość auta to 3,65 m.

Tył wyznacza przede wszystkim rzucająca się w oczy klapa bagażnika ze zintegrowanym spoilerem. Krawędź, której brakowało w studium wprowadzono dla polepszenia stabilności jazdy. Dwuczęściowe światła tylne mają taki sam kształt, jak światła przeciwmgielne z przodu. Uwagę zwraca także światło cofania, znajdujące się pod tablicą rejestracyjną na tylnim fartuchu.

Ford Streetka: wersja roadster Ka na początku 2003 2 Streetka dostępny będzie w dwóch wersjach wyposażenia. Wersję podstawową zaopatrzono w czarne pokrycia foteli. Do wyposażenia seryjnego należą także światła przeciwmgielne, elektrycznie podnoszone i opuszczane okna i zamek centralny z pilotem oraz 16-calowe felgi z lekkich stopów 6J 195/45 R16. Bogatsza wersja obejmuje dodatkowo klimatyzację, podgrzewane i regulowane w pionie skórzane fotele oraz system audio z wbudowanym odtwarzaczem CD.

Jedna osoba może ręcznie otworzyć dach Forda w ciagu 30 sekund. Zamknięty dach kryje się pod płaską klapką. Pod mechanizmem dachowym tam, gdzie w Ka znajdują sie tylnie siedzenia, znajduje się dodatkowy schowek na płyty CD i inne drobiazgi. Właściwy bagażnik z tyłu samochodu mieści w sumie 214 l.

Ford Streetka: wersja roadster Ka na początku 2003 3 Streetka napędza nowy, 1,6-litrowy silnik z ośmioma zaworami, o mocy 95 KM przy 5500 obr/min. Spełnia on normę dotyczącą emisji spalin Euro4. Według danych producenta średnie zużycie benzyny wynosi 7,9 l na 100 km. Maksymalny moment obrotowy wynosi 135 Nm przy 4250 obr/min. Prawie 90 procent tego momentu dostępne jest w zakresie 1500-4500 obr/min. Silnik przyspiesza auto w 12,10 sekundy do 100 km/h a maksymalna prędkość to 173 km/h.

Zmianom uległa także karoseria - w porównaniu z Ka wzmocniono boczne progi a punkt ciężkości obniżono o 3 cm, wzmocniono resory i usztywniono stabilizator oraz zwiększono jego średnicę.

Ford Streetka: wersja roadster Ka na początku 2003 4 System hamulcowy składa się z wentylowanych hamulców tarczowych z przodu i bębnowych z tyłu z ABSem i elektroniczną dystrybucją siły hamowania - EBD. O bezpieczeństwo w Streetka dba także pałąk zabezpieczający pasażerów podczas dachowania, znajdujący się za siedzeniami. Do wyposażenia seryjnego należą także poduszki dla kierowcy, pasażera na przednim siedzeniu i boczne. Projektant karoserii Pininfarina produkuje auto w Turynie - firma specjalizuje się w produkcji krótkich serii samochodów.

Źródło: Ford