Ford w rajdzie Finlandii - zwycięstwo Hirvonnena

Ford w rajdzie Finlandii - zwycięstwo Hirvonnena04.08.2009
Kierowca zespołu BP Ford Abu Dhabi World Rally Team Mikko Hirvonen spełnił w niedzielę swe dziecięce marzenie, wygrywając Fordem Focus RS WRC Rajd Finlandii, ku radości tysięcy fińskich kibiców w swym rodzinnym mieście Jyväskylä.

Hirvonen i jego pilot Jarmo Lehtinen wygrali legendarny rajd po raz pierwszy w karierze, umacniając się na pozycji liderów klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata FIA i powiększając przewagę nad rywalami do 3 punktów na 3 rundy przed zakończeniem mistrzostw. Było to trzecie z rzędu zwycięstwo Hirvonena i zarazem czwarte z rzędu zwycięstwo Forda w sezonie 2009.

Ford w rajdzie Finlandii - zwycięstwo Hirvonnena 1 Druga fińska załoga zespołu Forda Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila doprowadziła swojego Forda Focus RS WRC do mety na trzeciej pozycji i stanęła na najniższym stopniu podium. Latvala walczył w sobotę nie tylko z rywalami, lecz także z poważnymi dolegliwościami żołądkowymi. Dzięki dwóm miejscom na podium i zdobytym punktom zespół Forda zmniejszył stratę do lidera w klasyfikacji producentów do 14 punktów, kończąc sukcesem niemal perfekcyjny weekend, podczas którego Ford ogłosił, że będzie nadal startował w Rajdowych Mistrzostwach Świata w latach 2010 i 2011.

Rally Finland, dziewiąta runda tegorocznego serialu WRC to najszybszy rajd w kalendarzu. Na przedostatnim odcinku specjalnym Jari-Matti Latvala ustanowił rekord szybkości 131,56 km/h. Tylko na kilku spośród 23 szutrowych OS-ów o łącznej długości 345,15 km średnia szybkość spadła poniżej 120 km/h. Nawet, gdy w sobotę rano spadł ulewny deszcz, średnie szybkości były bardzo wysokie, ponieważ twarde zwykle podłoże, gdy zmiękło, zapewniało nawet lepszą przyczepność!

Hirvonen, który w piątek, w dniu pierwszego etapu obchodził swoje 29 urodziny wpisał swoje nazwisko na listę największych kierowców w historii, którzy wygrali Rajd Finlandii, uważany za najtrudniejszą próbę rajdowego kunsztu, precyzji i odwagi. Prowadził przez niemal cały rajd, stale powiększając przewagę nad Sebastienem Loebem. Gdy Francuz uszkodził koło w sobotę po południu, Hirvonen mógł sobie pozwolić na nieco wolniejszą jazdę, aby bezpiecznie dowieźć do mety wymarzone zwycięstwo w swym rodzinnym mieście, na oczach swych przyjaciół i rodziny.

"Oglądałem Rajd Finlandii wielokrotnie, jeszcze, gdy byłem małym chłopcem, a teraz dołączyłem do grona legendarnych kierowców, którzy go wygrali. Wygrać swój domowy rajd to tak fantastyczne uczucie, że nie potrafię tego wyrazić słowami. To był wspaniały weekend dla całego naszego zespołu. Czułem, że kontroluję przebieg rywalizacji przez cały rajd. Stoczyliśmy wspaniałą walkę z Loebem, a gdy wskutek problemów stracił kilkanaście sekund, mogłem sobie pozwolić na zmniejszenie tempa," powiedział Hirvonen.

Ford w rajdzie Finlandii - zwycięstwo Hirvonnena 2 Latvala zajmował czwarte miejsce przez dłuższy czas, próbując awansować na trzecią pozycję, ale problemy żołądkowe w sobotę nie ułatwiały mu zadania. Pomimo to, 24-letni kierowca uzyskiwał doskonałe czasy i w sobotę po południu wyprzedził Daniela Sordo. Do końca rajdu jechał szybkim, ale bezpiecznym tempem i bez problemów utrzymał miejsce na najniższym stopniu podium.

"Podium w moim domowym rajdzie to jeden z najważniejszych wyników w mojej karierze," powiedział. "Po błędzie na ostatnim OS-ie Rajdu Polski przed miesiącem, jechałem pod niewyobrażalną presją, największą w mojej karierze, dlatego nie od razu znalazłem właściwy rytm i wiarę we własne możliwości. Potem, w sobotę rozchorowałem się, ale moment, gdy wyprzedziłem Sordo i awansowałem na trzecie miejsce był przełomowy, a potem było już coraz lepiej z jednego odcinka na drugi.

Czuję, że po Rajdzie Polski jestem teraz silniejszy psychicznie. Moje zadanie na resztę sezonu to wspierać Mikko w walce o tytuł mistrzowski i będę to robił tak, jak tutaj."

Trzeci kierowca zespołu Khalid Al Qassimi z Abu Dhabi i jego pilot Michael Orr ukończyli rajd na dziewiątym miejscu za kierownicą kolejnego Forda Focus RS WRC. "Aż pięciu kierowców w pierwszej dziesiątce to Finowie, dlatego zespół może być chyba zadowolony z naszego dziewiątego miejsca," powiedział Al Qassimi.

Dyrektor zespołu BP Ford Abu Dhabi Malcolm Wilson powiedział, że był to weekend marzeń. "Obydwaj nasi kierowcy, zarówno Mikko jak i Jari-Matti spisali się perfekcyjnie. Bez żadnych wątpliwości Mikko pokazał wspaniałą jazdę. Zwycięstwo w Rajdzie Finlandii to punkt zwrotny w jego karierze, ale nigdy nie wątpiłem, że kiedyś do tego dojdzie. Zwiększył swoją przewagę w klasyfikacji kierowców. Losy tytułu rozstrzygną się zapewne dopiero w ostatniej rundzie. Jari-Matti pojechał doskonale, pomimo presji, jaka na nim ciążyła," dodał Malcolm Wilson.

Ford w rajdzie Finlandii - zwycięstwo Hirvonnena 3 Dyrektor działu sportu motorowego Ford of Europe Gerard Quinn powiedział: "Zwycięstwo w kraju uważanym za kolebkę rajdów to wyjątkowe osiągnięcie. Cztery kolejne zwycięstwa dla Forda w bardzo zmiennych warunkach, na drogach o różnym charakterze, począwszy od niezwykle szybkich tras Finlandii po mordercze, nierówne odcinki Grecji, gdzie rywalizowano w dokuczliwym upale, to dowód jak szybki, wytrzymały i niezawodny jest Ford Focus, a także jak doskonali są nasi kierowcy. Czekamy już na występ zespołu w Rajdzie Australii w przyszłym miesiącu z nadzieją na piąte kolejne zwycięstwo."

Następny rajd
Rajd Australii powraca do kalendarza WRC po raz pierwszy od roku 2006 w zupełnie nowym miejscu i na nowych trasach. Rajd odbędzie się w Nowej Południowej Walii z bazą w Kingscliff, w dniach 3 – 6 września.

Źródło: Ford