Hirvonen na podium w Hiszpanii

Hirvonen na podium w Hiszpanii05.10.2009
Załoga zespołu BP Ford Abu Dhabi World Rally Team Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen stanęła na podium Rajdu Hiszpanii, zachowując prowadzenie w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata FIA przed ostatnią rundą tegorocznego sezonu WRC, ...

...która przesądzi o wynikach rywalizacji o tytuł. Po trzecim miejscu na asfaltach Katalonii Finowie wystartują swoim Fordem Focus RS WRC w Rajdzie Wielkiej Brytanii z jednopunktową przewagą nad rywalami.

Hirvonen na podium w Hiszpanii 1 Druga załoga zespołu Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila w bliźniaczym Fordzie Focus RS WRC zajęła na mecie rajdu szóste miejsce po trzech dniach rywalizacji na asfaltach Hiszpanii w rejonie kurortu Salou, na południowy zachód od Barcelony. Równe jak stół trasy odcinków specjalnych przypominają w wielu miejscach swą charakterystyką tor wyścigowy, a sucha na niemal całej trasie nawierzchnia zapewniała doskonałą przyczepność oponom Pirelli o twardej mieszance. Załogi pokonały w ciągu trzech dni 18 odcinków specjalnych o łącznej długości 353,62 km.

Mikko Hirvonen, zwycięzca czterech ostatnich rajdów, który woli ścigać się na nawierzchniach szutrowych, przed rajdem realistycznie oceniał swoje szanse w tym rajdzie. Celem 29-letniego Fina było miejsce na podium i utrzymanie prowadzenia w mistrzostwach świata. Już w piątek rano, od pierwszych odcinków zajmował trzecią pozycję, a gdy wkrótce stało się jasne, że nie ma szans by walczyć o zwycięstwo, skupił się na obronie miejsca na najniższym stopniu podium.

"Jestem trochę rozczarowany, bo sądziliśmy, że uda nam się powalczyć o drugą pozycję, ale trzecie miejsce pozwoliło mi utrzymać prowadzenie w klasyfikacji kierowców," powiedział Hirvonen. "Przestawienie się na asfalt zajęło mi trochę więcej czasu, niż sądziłem, ale podczas tego rajdu dużo się nauczyłem. Myślę, że wiem teraz, co trzeba zrobić, aby w przyszłym roku walczyć o zwycięstwo. Ostatnie dwa dni jechałem bezpiecznym tempem, aby zapewnić sobie wystarczającą przewagę nad Petterem Solbergiem, który atakował z czwartego miejsca. To była zdecydowanie najrozsądniejsza taktyka, bo przecież walczymy o tytuł mistrza świata.

Hirvonen na podium w Hiszpanii 2 "Teraz myślę już tylko o Rajdzie Wielkiej Brytanii. Nie mogę się już doczekać, bo to będzie niesamowity weekend. Tytuł zdobędzie ten z naszej dwójki, który zajmie wyższe miejsce. Co za wspaniały scenariusz napisał los w tym sezonie!", dodał Hirvonen.

Latvala zaimponował w ten weekend bardzo równą, konsekwentną jazdą i pewnie zajął szóste miejsce. Młody Fin eksperymentował z różnymi ustawieniami specyfikacji asfaltowej Forda Focus RS WRC, jadąc z OS-u na OS coraz szybszym tempem. 24-letni Fin zakończył start mocnym akcentem, wygrywając ostatni odcinek rajdu w niedzielę po południu. [AKAPIT} "To bardzo miłe uczucie po trudnym weekendzie, zwłaszcza, że to moje pierwsze zwycięstwo oesowe w Hiszpanii," powiedział. "Moje tempo nie było tak szybkie, jak się spodziewałem, ale jechałem bardzo rozważnie, a nawet ostrożnie, poprawiając się jednak z każdym dniem i z każdym odcinkiem. Teraz jestem już myślami przy szutrowym Rajdzie Wielkiej Brytanii. Bardzo lubię ten rajd i mam nadzieję, że uda mi się odegrać istotną rolę w dramatycznej końcówce sezonu."

Trzecia załoga zespołu Khalid Al Qassimi i Michael Orr w kolejnym Fordzie Focus RS WRC osiągnęła metę rajdu na czternastym miejscu. Kierowca z Abu Dhabi nie ukończył pierwszego etapu z powodu uszkodzenia kolektora wylotowego, ale powrócił do rywalizacji w sobotę w systemie SupeRally i awansował z 42 miejsca do drugiej dziesiątki, imponując równą jazdą i dobrymi czasami na OS-ach podczas dwóch ostatnich etapów. "Pochodzę z Bliskiego Wschodu, dlatego lepiej jeżdżę na luźnych nawierzchniach, niż na asfalcie, który wymaga większej koncentracji, bo nie czuję się zbyt pewnie na takiej nawierzchni," powiedział Al Qassimi. "Jestem zadowolony ze swojej jazdy podczas dwóch ostatnich etapów. Odcinki podobały mi się i czułem, że jadę naprawdę płynnie."

Hirvonen na podium w Hiszpanii 3 Dyrektor zespołu BP Ford Abu Dhabi Malcolm Wilson tak podsumował udany dla zespołu weekend. "Miejsce na podium to dobry wynik Mikko w rajdzie, o którym było wiadomo, że będzie dla nas niełatwy. Opuszczamy Hiszpanię z punktem przewagi, co oznacza, że w Rajdzie Wielkiej Brytanii będziemy świadkami fantastycznej końcówki sezonu. Jari-Matti spisał się dobrze. Zdobył punkty dla zespołu, poprawiając swoje tempo podczas weekendu i wygrywając ostatni odcinek specjalny rajdu".

Dyrektor działu sportu motorowego Ford of Europe Gerard Quinn powiedział: "Nasze zwycięstwo w Australii w zeszłym miesiącu było piątą wygraną z rzędu, a seria 5 kolejnych zwycięstw to rekord w historii startów naszej marki w WRC. Realnie ocenialiśmy nasze szanse w Hiszpanii, dlatego skupiliśmy się na utrzymaniu prowadzenia w klasyfikacji kierowców. To się udało i teraz czeka nas niesamowita końcówka sezonu w Rajdzie Wielkiej Brytanii."

Następny rajd
Ostatnia, dwunasta runda w tegorocznym kalendarzu WRC – Rajd Wielkiej Brytanii odbędzie się z bazą w Cardiff w dniach 22 – 25 października na szybkich szutrowych trasach południowej i środkowej Walii.

Źródło: Ford