Ford Transit numer 6 000 000!

Ford Transit numer 6 000 000!04.05.2010
Ford Transit, niezwykle popularny i legendarny już samochód użytkowy, po raz kolejny trafia na czołówki serwisów informacyjnych: z taśmy zakładów Ford-Otosan w Kocaeli w Turcji zjechał bowiem 6-milionowy egzemplarz tego modelu.

Jubileuszowy egzemplarz Forda Transit – polakierowana na biało wersja FT280 kombi ze średnim rozstawem osi – trafi do klienta flotowego w Niemczech. To wydarzenie i zbliżające się 45 urodziny tego modelu zostaną uświetnione specjalnymi uroczystościami również w pozostałych zakładach na świecie, w których wytwarzany jest Ford Transit: w fabrykach w Southampton (Wielka Brytania), Nanchang (Chiny) oraz Hai Duong (Wietnam).

– Dzięki temu, iż w 45-letniej historii tego modelu wyprodukowano już 6 milionów egzemplarzy, Ford Transit jest nie tylko modelem o najdłuższym stażu w historii wszystkich produktów europejskiej filii Forda, ale przez cały ten czas był jednym z filarów przynoszącej Fordowi znaczące dochody produkcji samochodów w Europie. Jest też jednym z najpopularniejszych samochodów użytkowych w historii motoryzacji – podkreśla John Fleming, prezes i dyrektor generalny Ford of Europe.

– Wielkim powodem do dumy jest dla nas fakt, iż w wielu krajach świata nazwa „Transit” jest tak bardzo popularna, że stała się wręcz synonimem samochodu dostawczego. Mamy zamiar kontynuować te wspaniałe tradycje i dołożymy wszelkich starań, aby w przyszłości jeszcze bardziej wzmacniać pozycję i kultowy status tego modelu – deklaruje John Fleming.

Obecnie Ford Transit jest jedynym na świecie samochodem dostawczym średniej kategorii, który w ramach jednej platformy podwoziowej oferuje nabywcom możliwość wyboru wersji z przednim lub tylnym napędem.

– To tylko jeden z wielu przykładów, jak bardzo poważnie traktujemy oczekiwania potencjalnych nabywców Forda Transit – podkreśla Steve Adams, dyrektor pionu samochodów dostawczych Ford of Europe. – Naszym celem zawsze było zapewnienie klientom szerokiej oferty samochodów użytkowych, które dzięki swojej specjalizacji są idealnie dostosowane do szalenie zróżnicowanych potrzeb i wymagań użytkowników reprezentujących bardzo różne nieraz branże.

Koncepcja Forda Transit została opracowana jeszcze w czasach zanim powstała Wspólnota Europejska i zanim powołano do życia Ford of Europe. Już wtedy Ford Transit był pierwszym produktem Forda pomyślanym i skonstruowanym z myślą o potrzebach jednolitego rynku europejskiego. Już wtedy, przy projektowaniu i budowaniu strategii rynkowej dla tego modelu, ściśle współpracowały ze sobą zespoły konstruktorów i inżynierów oraz specjalistów marketingu Forda z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Od tego czasu Ford Transit niezmiennie wyznacza tempo zmian na rynku samochodów użytkowych.

Ford Transit jest także samochodem, którego sukces rynkowy ma wymiar prawdziwie globalny. Obecnie Ford Transit jest oferowany w ponad 85 krajach na pięciu kontynentach. Pod względem liczby sprzedawanych egzemplarzy najważniejszym rynkiem jest tradycyjnie Wielka Brytania, gdzie Ford Transit nieprzerwanie pozostaje liderem swojego segmentu od 1965 roku, kiedy to model ten po raz pierwszy trafił do sprzedaży.

Mimo niekorzystnej sytuacji w gospodarce światowej w ostatnim czasie, Ford Transit był w 2009 roku na aż 19 najważniejszych dla tego modelu rynkach Europy najchętniej kupowanym samochodem dostawczym w kategoriach o ładowności 1 i 2 ton. Przy ogólnym udziale w rynku na poziomie 12,8 % - wyższym o 0,2 % w porównaniu z wynikiem z 2008 roku – Ford Transit może poszczycić się najwyższym udziałem w rynku europejskim od 6 lat.

Ponadto w sierpniu 2010 roku Ford Transit będzie obchodził swoje 45 urodziny.

Źródło: Ford